روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۲ عقرب

افغانستان حق نشر عکس Mandegar

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل، دوشنبه ۲۲ عقرب/آبان به کنفرانس سراسری دادستانها در افغانستان، روند برگزاری انتخابات آینده افغانستان و رویاروی مردم با مشکلات زمستان پرداخته‌اند.

سرمقاله روزنامهافغانستان‌ما نوشته که رئیس جمهور غنی در مراسم اختتامیه "پنجمین کنفرانس سراسری دادستانهای افغانستان" گفت که در امور کاری نهادهای عدلی و قضایی مداخله نمی‌کند و به هیچکس هم اجازه مداخله نمی‌دهد.

نویسنده افزوده که آقای غنی در این مراسم خطاب به دادستانها گفته که "فساد آسان است و عدالت دشوار، امیدوارم با تلاش شما، عدالت آسان شود و فساد دشوار."

به نظر سرمقاله نویس مهمترین مسئله در دولتداری خوب تأمین عدالت و حاکمیت قانون است. اگر این دو اصل در کشور مورد احترام قرار گیرد و همه شهروندان، نهادها و بخصوص نهادهای عدلی و قضایی قانون را رعایت کنند و بر اجرای عدالت تلاش کنند، بسیاری از مشکلات سیاسی و اداری در جامعه حل می‌شود.

نویسنده معتقد است که در حال حاضر مردم افغانستان با مشکلات و دشواری‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و این مشکلات اغلب از بی‌عدالتی و عدم حاکمیت قانون در جامعه نشأت می‌گیرد.

روزنامه اطلاعات روزنوشته که دادستانی‌کل افغانستان تاکنون در راستای مبارزه با فساد گام‌های قابل توجهی برداشته است. برای نمونه می‌توان به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد و محکمه‌ا‌ی چند تن از ماموران دولتی اشاره کرد.

حق نشر عکس Etilaatroz

نویسنده مدعی است که مشکل اصلی فساد هنوز لاینحل باقی است. نهادهای دولتی، به‌خصوص نهادهای عدلی و قضایی بخشی از شبکه‌ای وسیع فساد در کشور است. همین‌طور نهادهای امنیتی، به‌خصوص وزارت داخله/کشور که نقش مهمی در همکاری با دادستانی و قوه‌ا‌ی قضائیه دارد، از فساد وسیعی در تمامی بخش‌هایش رنج می‌برد.

سرمقاله نویس افزوده که مواجهه با فساد موجود و تلاش برای محو آن در زمان اندکی که حکومت وحدت ملی روی کار است، ناممکن است. به این دلیل انتظار نمی‌رود که آقای غنی بزرگ‌ترین مشکل افغانستان را به‌زودی حل کند و دادستانی‌کل و نهادهای عدلی و قضایی کشور بتوانند حاکمیت قانون را به‌معنای درست آن تامین کنند. از این‌رو، شروع روند مبارزه با فساد و افزایش هزینه‌های تنبیهی فسادکننده‌ها فی‌نفسه بااهمیت و مایه‌ای امیدواری است.

روزنامه۸صبح نوشته که اگر انتخابات به صورت شفاف برگزار شود، احتمال بلوای سیاسی کاهش می‌یابد. وقتی انتخابات شفاف برگزار شود، سر و صداهای نامزدان بازنده شنیده نخواهد داشت. اگر انتخابات شفاف برگزار نشود، آن وقت سر و صداها موج می‌کند.

حق نشر عکس 8am

به نظر سرمقاله نویس انتخابات با هویت نظام دموکراتیک افغانستان گره خورده است. انتخابات نظام مشروع افغانستان را از طالبان و گروه‌های تروریستی متفاوت می‌سازد. اگر انتخابات برگزار نشود هویت مجموع نظام صدمه می‌بیند. سران حکومت باید متوجه این مسئله باشند. رهبران حکومت وحدت ملی باید با درنظرداشت همین مسئله برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی‌ها را جدی بگیرند.

روزنامه ماندگار نوشته که درزمستان‌های کابل مرگ‌های ناگهانی زیاد می‌شود؛ کسانی که فشار خون، بیماری قلبی، مشکلات تنفسی دارند، بی‌صدا و بی‌خبر طعمه هیولای آلود‌گی می‌شوند و مردم بی‌خبر، نام این مرگ‌ها را "مفاجات" یا "تقدیر الهی" می‌گذارند. اما عقل سلیم می‌داند که تقدیر الهی چیزی ا‌ست و ناچاری و بی‌‌خبری مردم و بی‌تدبیری حکومت چیزی دیگر.

سرمقاله نویس افزوده که مردم یا چنان ناچار و درمانده‌اند که جز سوختن پلاستیک کهنه، مواد سوخت دیگری برای گرمایش ندارند و نمی‌توانند یک خروار چوب را به قیمت ۸۵۰۰ افغانی(حدود ۱۲۰ دلار) تهیه کنند. هوای کابل مرگبار است و زمستان‌هایش مرگبارتر، لطفاً آن را دریابیم!