روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۹ عقرب

مانذگار
Image caption تیتر اول ماندگار. درز کردن نامه‌ای از یک اداره وزارت داخله به رسانه ها، واکنشهای زیادی را برانگیخته است

تایید فرمان تقنینی رئیس‌جمهوری درباره قانون ثبت احوال نفوس در مجلس سنا، از مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است. درز کردن نامه‌ای از وزارت داخله/کشور به رسانه‌ها نیز بحث‌های داغی را در روزنامه‌ها برانگیخته است.

اطلاعات روز با اشاره به تایید فرمان اشرف غنی، رئیس جمهوری از جانب مجلس سنا نوشته که این مجلس به دلیل انتصابی بودن دو سوم آن، با حکومت "همسویی" دارد. روزنامه معتقد است که به دلیل نبود دیدگاه فراخنگر در حکومت، در "تولید بحران" نقش بازی کرده، چیزی که به نظر نویسنده، افغانستان را "حقیرتر" می‌کند.

روزنامه باور دارد که رد فرمان آقای غنی در مجلس نمایندگان بیانگر آن است که اختلاف نظر بر سر محتوای شناسنامه الکترونیکی "جدی" است. اطلاعات روز معتقد است که آقای غنی این فرمان را در مخالفت با رای قبلی مجلس و قانون ثبت احوال نفوس است که در آن درج واژه "افغان" تجویز نشده بود.

نویسنده اطلاعات روز افزوده که اصرار بر درج واژه "افغان" در شناسنامه ملی و مخالفت با آن، در واقع، بزرگ‌ترین طرح ملی را به بن‌بست تلخی کشانده است. برداشت نویسنده این است که عدم انتشار این شناسنامه‌ها باعث تحمیل هزینه‌های کلان مالی و سیاسی بر دولت شده است.

به نظر نویسنده یادداشت روز اطلاعات روز، مشکل اصلی این است که یک "جنجال ساده به دلیل حساسیت‌هایی که ریشه در اشتباهات سیاسی و رویکرد پرخطای سیاستمداران به منافع ملی و آینده کشور دارد، هزینه سنگینی را بر همه تحمیل کرده است.

مسئله اصلی در فرمان آقای غنی تجویز درج واژه افغان به عنوان ملیت شهروندان در شناسنامه الکترونیکی است. دیروز مجلس سنا این فرمان را تایید کرد، اما حدود بیست روز پیش مجلس نمایندگان آن را رد کرده بود. حالا باید کمیته مشترکی از هر دو مجلس باید بر سر این طرح قانونی تصمیم بگیرد.

Image caption مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک در گزارش در هشت صبح نوشته که بیش از ۹۰ درصد زندانیان خارجی در بازداشتگاه بگرام پاکستانی هستند

محمد هدایت در سرمقاله روزنامه افغانستان ما با عنوان "سایه شوم سیاست قومی بر سرنوشت ما" به این نکته اشاره کرده که چنین سیاستی باعث تعویق انتشار شناسنامه الکترونیکی شده است. به نظر نویسنده، دستیابی به آمار دقیق جمعیت، تامین ثبات سیاسی و ایجاد اعتماد عمومی و برگزاری انتخابات شفاف با توزیع این شناسنامه‌ها ربط دارد.

به نظر روزنامه، "سیاست قومی است که سال‌ها است زیربنای تمام تعاملات در کشور ما قرار گرفته است. سیاست قومی به قدری در ساختارهای سیاسی، حقوقی و اداری کشور عمیق و ریشه‌دار است که هنوز اجازه نداده است تا مردم افغانستان به منافع و مصالح کلان‌تر کشور بیندیشند."

مدیر مسئول افغانستان ما درباره کشمکش اصلی بر سر درج یا عدم درج واژه "افغان" در شناسنامه ملی اظهار نظری نکرده، اما تاکید کرده که "هیچ مصلحتی بالاتر از آن نیست که هویت مردم افغانستان به طور شفاف و روشن در جایی به نام ثبت احوال نفوس تسجیل گردد و آمار دقیق از میزان نفوس کشور داشته باشیم."

نویسنده افزوده که "این مساله نه تنها بسیاری از برنامه‌ریزی‌های کلان کشور را تسهیل می‌کند، بلکه به بسیاری از بحران‌های امنیتی خاتمه خواهد بخشید. اکنون بسیارند کسانی که به عنوان تبعه افغانستان در کشور فعالیت می‌کنند، اما شهروند واقعی افغانستان نیستند."

هشت صبح با اشاره به درز کردن نامه‌ای از یکی از اداره‌های وزارت داخله/کشور، در مطلب اصلی خود نوشته که "محتوای این نامه مصداق نژادپرستی آشکار است". روزنامه تاکید کرده که وزارت داخله و سران حکومت باید درباره این نامه و ادبیات آن به افکار عمومی توضیح دهند.

در این نامه که با امضای یک مقام ارشد وزارت داخله عنوانی یک واحد پلیس کابل صادر شده، دستور داده شده که براساس حکم رئیس جمهوری "واحد ۵۰۰ نفر ضدآشوب" تشکیل می‌شود و "ملیت هزاره، ازبک، پشتون وغیره ملیت‌ها به استثناء ملیت تاجیک" ارسال شود. وزارت داخله گفته که در این نامه اشتباه نگارشی صورت گرفته است.

روزنامه با لحن تندی پرسیده که چرا باید یکی از اقوام افغانستان مشخص و گفته شود که افراد منسوب به آن در فلان واحد پلیس حضور نداشته باشند. هشت صبح در ادامه پرسیده "مگر آن قوم آشوب‌گر است؟ مگر شهروندان متعلق به آن قوم شهروند این جمهوری نیستند؟ آیا این مظنون‌پنداری جمعی نیست؟"

سرمقاله‌نویس هشت صبح معتقد است که "موضع‌گیری وزارت داخله و بهانه‌آوردن اشتباه انشایی، عذری بدتر از گناه است. مگر در این وزارت با گذشت این همه سال و مصارف نجومی، این قدر ظرفیت وجود ندارد که ادبیات سرشار از نفرت نژادی و مظنون‌پنداری جمعی در نامه‌های رسمی آن راه نیابد؟ این قدر در این دیار قحط‌الرجال است؟"

نویسنده هشت صبح افزوده که در گذشته براساس گرایش‌های ایدئولوژیک و "مظنون‌پنداری جمعی"عمل‌کرد بد یک نفر، به کل قوم تعمیم می‌یافت و این امر زمینه‌ کشتار را فراهم می‌کرد. مظنون‌پنداری جمعی مصداق روشن انسانیت‌زدایی از یک گروه اجتماعی است. وقتی از گروه جمعی انسانیت‌زدایی کردید، راه برای کشتار جمعی و پخش نفرت قومی و نژادی فراهم می‌شود."

Image caption تیتر اول ماندگار. درز کردن نامه‌ای از یک اداره وزارت داخله به رسانه ها، واکنشهای زیادی را برانگیخته است

ماندگار در سرمقاله خود اظهارات اخیر رئیس جمهوری در خصوص سرمایه‌گذاری در کشور را نقد کرده و نوشته که او بدون ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری، بر این موضوع تاکید می‌کند. به نظر نویسنده، دولت آقای غنی خود "مشکلاتی را بر سر راه سرمایه‌گذاران" به جود آورده است.

آقای غنی اخیراً در همایش ملی شهری در کابل گفت که برای تربیت متخصصان سرمایه‌گذاری شود و بازرگانان و صاحبان صنایع باید در کشور سرمایه‌گذاری کنند. رئیس‌جمهوری افغانستان از سرمایه‌گذاران انتقاد کرد در حالی که دولت حاضر با آنها همکاری کند، حاضر به سرمایه‌گذاری نیستند.

ماندگار افزوده که دولت هنوز نتوانسته که امنیت سرمایه‌گذاران را تامین کند. روزنامه از افزایش ناامنی، آدم‌ربایی و جرایم جنایی به عنوان مثالی عوامل کاهش سرمایه‌گذاری یاد کرده و افزوده که "امروزه در افغانستان کم‌تر کسی جرأت می‌کند که سرمایه‌گذاری کند و اگر چنین کند باید به چندین آدرس باج بپردازند."

روزنامه با طرح این ادعا که "نگاه رئیس‌جمهوری در بحث قراردادها تا جایی که دیده شده، کاملا نگاه سیاسی است"، نوشته که "فقط کسانی می‌توانند قراردادها را به دست بیاورند که با او همدردی سیاسی داشته باشند و یا هم باید شامل فساد در روند تدارکات شوند."

ماندگار افزوده: "وقتی که مردم می‌بینند و می‌شنوند که بیشترین قراردادی‌ها را شرکت‌های خارجی، از جمله لبنانی‌ به دست آورده‌اند و وقتی که مردم می‌شنوند که باید بسیار پول برای رشوت داشته باشی تا بتوانی از کمیته تدارکات قراردادی را به دست بیاوری، چه انتظاری باید از سرمایه‌گذاران داشت."

منابع نزدیک به رئیس جمهوری قبلا ادعاهای مشابه را رد کرده‌اند.