روزنامه های کابل: دوشنبه، ۶ قوس

فراخوانی اعضای کمیته گزینش برای پیشنهاد افرادی جدید برای تعیین جایگزین رئیس برکنار شده کمیسیون مستقل انتخابات، بحث جدیدی را در روزنامه‌ها درباره حکم تازه رئیس‌جمهوری در این مورد به راه انداخته است. درخواست منتقدان حکومت وحدت ملی برای برگزاری لویه جرگه نیز توجه روزنامه‌ها را جلب کرده است.

Image caption اطلاعات روز. اخیراً به دنبال برکناری حبیب‌الله احمدزی، آقای غنی با صدور حکمی خواستار تشکیل کمیته گزینش شد تا افرادی را برای تعیین فردی به جای آقای احمدزی پیشنهاد کند.

اطلاعات روز در یادداشت روز خود این پرسش را مطرح کرده که اشرف غنی، رئیس جمهوری، چرا "کمیته گزینش" را فراخواند. روزنامه با استناد با قانون تشکیل، صلاحیت‌ها و وظایف کمیسیون‌های انتخاباتی استدلال کرده که آقای غنی باید از فهرستی که کمیته گزینش قبلا به او ارائه کرده، فردی را به ریاست کمیسیون انتخابات تعیین کند.

اخیراً به دنبال برکناری حبیب‌الله احمدزی، آقای غنی با صدور حکمی خواستار تشکیل کمیته گزینش شد تا افرادی را برای تعیین فردی به جای آقای احمدزی پیشنهاد کند. مطابق قانون، کمیته گزینش متشکل است از رئیسان مجالس نمایندگان و سنا، یک یک نفر از اعضای ارشد دادگاه عالی، کمیسیون حقوق بشر و جامعه مدنی. این کمیته صلاحیت دارد فهرستی از متقاضیان عضویت در نهادهای انتخاباتی را به رئیس‌جمهوری پیشنهاد کند.

به نظر اطلاعات روز، اگر رئیس‌جمهوری به جای مراجعه به فهرست قبلی کمیته گزینش، این کمیته را دوباره فرامی خواند، از یک سو زمان زیادی از دست می‌رود و از سوی دیگر، مرتکب "کاری فراتر از قانون" می‌شود، چرا که از نظر نظر حکم تازه آقای غنی "مخالفت آشکار با احکام قانون" است.

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز به این باور است که اگر رئیس‌جمهوری جایگزین آقای احمدزی را از میان فهرست قبلی کمیته گزینش انتخابا نمی‌کند، دو احتمال وجود دارد: نخست این که این کمیته "مرتکب فساد" شده و دو م این که رئیس جمهوری به دلیل داشتن "انگیزه‌های سیاسی و غیرقانونی" ناتوان از یافت واجد شرایط از میان این فهرست است.

روزنامه افزوده: "به‌نظر می‌رسد دلالت دوم محتمل‌تر است؛ چه این‌که اگر رئیس‌جمهوری به احکام قانون متعهد می‌ماند، ناگزیر بود یکی از اعضای فهرست پیشنهادی کمیته گزینش را به‌عنوان عضو جدید کمیسیون انتخابات برگزیند. صدور چنین حکمی این گمان را که رئیس‌جمهوری به‌دنبال دست‌کاری در کمیسیون انتخابات است، تقویت می‌کند، حتی اگر او چنین نیتی نداشته باشد."

Image caption هشت صبح. اخیرا دادستان دادگاه بین المللی کیفری اعلام کرد که بررسی مقدماتی دفتر او نشان داده که معیار و شرایط لازم برای انجام تحقیقات در باره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان فراهم است

روزنامه آرمان ملی هم در سرمقاله خود حکم تازه رئیس جمهوری را "خلاف قانون" دانسته و افزوده که "آقای غنی قصد مدیریت کمیسیون انتخابات را به صورت کامل دارد و می‌خواهد فرد مورد اعتماد خودش را به این کمیسیون بفرستد تا در انتخابات آینده به نفع وی فعال باشد."

روزنامه از قول یکی از اعضای کمیته گزینش نوشته که رئیس‌جمهوری باید جایگزین آقای احمدزی را از میان افرادی که قبلاً این کمیته به او معرفی کرده، برگزیند. به گفته این فرد که نامش ذکر نشده، در آن فهرست افراد شایسته و باتجربه وجود دارند و می‌توانند کمیسیون را به‌خوبی مدیریت کنند.

آرمان ملی افزوده که آقای غنی در نظر دارد که یکی از کارمندان بنیاد آسیا را که نامش در فهرست پیشنهادی کمیته گزینش نیست، به ریاست کمیسیون انتخابات برساند. روزنامه تلاش در این راستا را "بازی" خوانده و مدعی شده که رئیس جمهوری قصد دارد در کمیسیون انتخابات "نفوذ کامل" داشته باشد.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی هشدار داده که "قانون‌گریزی" در وضعیت کنونی باعث بروز "بحران جدیدی" می‌شود. روزنامه افزوده که چنین اقدامات "پایه‌های لرزان" حکومت را لرزان‌تر می‌کند و به مشروعیت آن آسیب می‌رساند. نویسنده تاکید کرده که حکومت باید به نگرانی‌های مردم توجه کند.

اما روزنامه دولتی انیس با استناد به حکم تازه رئیس‌جمهوری استدلال کرده که "کمیسیون مستقل انتخابات به مدیری متعهد و باتجربه نیاز دارد". روزنامه اشاره‌ای به فهرست قبلی که کمیته گزینش به رئیس‌جمهوری پیشنهاد کرده، نکرده است، اما تاکید کرده که این کار در راستای انجام اصلاحات در نهادهای انتخاباتی صورت می‌گیرد.

روزنامه انجام اصلاحات را یکی از مواد اصلی توافقنامه حکومت وحدت ملی دانسته و افزوده که انجام آن از اولویت‌های اصلی این حکومت بوده است. از نظر انیس، تا حال اصلاحات "بنیادی" در نظام انتخاباتی کشور انجام شده و تلاش‌های زیادی در راستای اصلاح قوانین و طرزالعمل‌های انتخاباتی صورت گرفته است.

انیس افزوده که پیش از این انتقادهای زیادی از سوی احزاب سیاسی و نهادهای مدنی مبنی بر "کم‌کاری" در زمان ریاست آقای احمدزی بر کمیسیون انتخابات مطرح شده و حالا لازم است که فردی دیگر به جای او تعیین شود تا تجربه و صلاحیت کافی برای مدیریت این کمیسیون و برگزاری انتخابات به موقع داشته باشد.

از نظر این روزنامه دولتی، شخصی که به ریاست کمیسیون مستقل انتخابات تعیین می‌شود، باید تجربه کافی، توانایی مدیریت و تعهد نیرومند به منافع ملی و مصالح علیای کشور داشته باشد. انیس توضیح نداده که آیا چنین فردی در فهرست قبلی کمیته گزینش وجود داشته یا نه.

Image caption افغانستان ما. اخیراً خودکشی زهرا خاوری دانشجوی رشته دامیزشکی دانشگاه کابل به دلیل سخت‌گیری بیش از حد و رد مکرر پایان نامه‌اش واکنش‌های زیادی را برانگیخت

روزنامه افغانستان ما درخواست شماری از منتقدان حکومت وحدت ملی برای برگزاری لویه جرگه را "توقعی جدید از ساختاری کهنه" دانسته و افزوده که طرح چنین درخواستی از نشانی دو عقبه تئوریک کاملا مخالف "وضعیت سیاسی کشور را طنزآمیزتر می‌کند."

روزنامه افزوده که این درخواست‌ها عمدتاً به دنبال موضع‌گیری حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین مطرح شده است. به نظر مدیر مسئول افغانستان ما، ابتدا شماری از سران قبایل از طرح برگزاری لویه جرگه حمایت کردند و حالا رنگین دادفر سپنتا وزیر خارجه او و همچنین عبدالسلام ضعیف، از اعضای ارشد پیشین گروه طالبان.

به باور محمد هدایت، "وقتی آقای سپنتا خواهان برگزاری لویه جرگه می‌شود و همان دلایلی را مطرح می‌کند که سران قبایل می‌گویند، به این نتیجه می‌رسیم که هنوز باورهای بنیادین همه سیاست‌گران در این سرزمین بر مبنای داروغگی و کدخدامنشی استوار است."

سرمقاله افغانستان ما می‌افزاید: "تمام کسانی که حتی تحصیل‌کرده و در زمره روشنفکران هستند نیز وقتی سیاست می‌کنند، از طریق سران قبایل و سیاست‌های پدرسالارانه وارد می‌شوند. نمونه کاملی از این تناقض در عالم سیاست افغانی آقای سپنتا به عنوان یک شخص تحصیل‌کرده است."