روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۱ قوس

افغانستان حق نشر عکس Mandegar

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل مطالب تحلیلی و سرمقاله‌های خود را به سخنان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست قلب آسیا و دستاوردهای این نشست برای افغانستان اختصاص داده‌اند.

نویسنده روزنامه ماندگار با اشاره به سخنان آقای غنی در این نشست، نوشته که رئیس جمهوری افغانستان سخنان و ادعاهای بلندبالایی را در این نشست مطرح کرده است.

روزگذشته آقای غنی گفته بود که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان حمایت بیرونی خود را از دست داده‌ و در افغانستان با شکست روبرو است.

اما سرمقاله نویس روزنامه ماندگار افزوده که بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران مسایل افغانستان و منطقه از انتقال پایتخت داعش به افغانستان خبر می‌دهند؛ شمار حملات انتحاری و انفجاری "تروریستان" در افغانستان و متعاقبا شمار تلفات افراد غیر نظامی و حرفه‌ای در دوره حکومت آقای غنی افزایش یافته است.

نویسنده افزوده که ناکامی‌های دولت وحدت ملی "چنان در هیات نفاق‌های قومی و تشنجات سیاسی، اظهر من‌الشمس شده که حکایت‌های جالب و شرم‌آورش رسانه‌های جهان را پر کرده است."

به نظر نویسنده در چند سال حکومت‌داری آقای غنی، گراف برخوردهای قومی و سمتی، زد و بندهای تباری و زبانی و در نهایت شکاف‌های عمیق سیاسی‌ـ اجتماعی سیر صعودی یافته و احساس می‌شود در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است.

روزنامه اطلاعات روز معتقد است که دستاوردها و فرصت‌های نشست قلب آسیا-استانبول را نمی‌توان کم‌اهمیت شمرد، اما واقعیت این است که اختلاف‌های عمیق سیاسی به‌خصوص در افغانستان و پاکستان به‌موازات اختلافی که میان کشورهای بزرگی چون روسیه و آمریکا، مانع اصلی استفاده از امکان‌های موجود است.

حق نشر عکس 8am

سرمقاله نویس افزوده که پاکستان هنوز دست حمایت از طالبان برنداشته و هیچ نوع کمکی برای برقراری گفت‌وگو و ارتباط میان آن‌ها و حکومت افغانستان انجام نداده است. این کشور به‌مثابه‌ خاستگاه واقعی ناامنی منطقه‌ای، هنوز از "تروریسم" به‌عنوان اهرم فشاری بر افغانستان و سایر کشورها استفاده می‌کند.

سر مقاله نویس افزوده که این ناکامی‌ها بیش‌تر به دیپلماسی و حکومت ضعیف کابل ربط دارد. حکومت وحدت ملی تا این‌جا نشان داده که بی‌توجه به تجربه‌های دو حکومت پیش از آن، در تامین حاکمیت قانون و محکم کردن پایه‌های دولت ناکام بوده است.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته که هفتمین نشست قلب آسیا برای کابل از اهمیت زیاد سیاسی برخوردار بود. دلیل آن اختلاف‌های کشورهای منطقه است. در گذشته اجماع جهانی و منطقه‌ای درباره‌ا‌ی افغانستان وجود داشت. وقتی اختلافی هم بروز می‌کرد به حدی نبود که بین سیاست‌های کشورهای مختلف، فاصله ایجاد کند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که این بار قضیه فرق می‌کند. قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای درباره‌ای افغانستان اختلاف نظر دارند. به تعبیر دیگر، رقابت‌های قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی، اثرهای خودش را در سیاست‌های آنان، در قبال افغانستان نیز نشان می‌دهد.

حق نشر عکس daily afghanistan

نویسنده مدعی است که این اختلاف‌ها سبب شد که اعلامیه‌ای پایانی هفتمین نشست قلب آسیا با تاخیر و بحث‌های زیاد نهایی شود. هر کشور می‌خواست نظر خودش را در آن اعلامیه بگنجاند. افغانستان هم سعی کرد که نظرات همه‌ا‌ی شرکت‌کنند‌گان نشست قلب آسیا در اعلامیه‌ نهایی این نشست لحاظ شود. این نشست هم‌چنان فرصتی بود تا افغانستان دیدگاه‌های خود را به قدرت‌های رقیب جهانی و منطقه‌ای توضیح دهد و آنان را قانع کند که با هم‌دیگر درباره‌ افغانستان همکاری کنند.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان ما با اشاره به نشست استانبول نوشته که خوش بختانه افغانستان طی سال‌های اخیر توانسته است حداقل از این طریق توجه جامعه جهانی و کشورهای منطقه را به اهمیت افغانستان و تحولات این کشور جلب کند. کمک‌های هنگفت در دو سال گذشته از طریق کنفرانس‌های جهانی و منطقه‌ای برای افغانستان و محور قراردادن افغانستان در ذهنیت بازیگران بین‌المللی موفقیت کمی نیست و نباید آن را نادیده انگاشت.