روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۱۴ قوس

افغانستان حق نشر عکس 8am
Image caption نرگس نهان

بیشتر روزنامه‌های کابل سرمقاله‌های خود را به تایید ۱۱ وزیرکابینه افغانستان و رد صلاحیت تنها وزیر در میان آنان اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستاننوشته که رای اعتماد دیروز نشانه‌ای از هماهنگی و انسجام در بخش‌های مختلف دولت و قوای سه‌گانه آن به شمار می‌رود. این موضوع نیز مهم است که اکنون قوای سه‌گانه کشور وضعیت را درک کرده و به سمت هماهنگی میان قوا پیش می‌رود.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشته که با ندادن رای عدم اعتماد به یک نامزد وزیر زن، چهار وزارت معدن و نفت، امور خارجه، معارف/آموزش و پرورش و اطلاعات و فرهنگ، هم‌چنان با سرپرست اداره خواهند شد که بدون تردید این مسئله کارکرد این وزارت خانه‌ها را تحت تاثیر منفی قرارداده و هم چنان مشکل زا خواهد بود.

نویسنده افزوده که امید می‌رود حکومت به دلیل شرایط موجود و بلاتکلیفی ادارات باقی مانده، هرچه زودتر نامزد وزیران مورد نظر خود را معرفی کرده و بیش از این معطل نکند. با وجود جنجال‌های درون حکومت، ناگزیری‌ها نیز قابل درک است ولی باید چهار نامزد وزیر جدید برای اخذ رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی شوند.

روزنامه ۸صبح نوشته که مجلس نمایندگان افغانستان به تمام وزیران پیشنهادی رای داد، اما یک زن را تایید صلاحیت نکرد. روشن است که نرگس نهان به دلیل زن بودن رای نیاورد. اگر دلیل رای نیاوردن او اصل شایستگی می‌بود، باید بسیاری از هم‌قطاران او هم رای نمی‌آوردند.

سرمقاله نویس مدعی است که خانم نهاد چیزی از بسیاری از هم‌قطارانش کم نداشت. "واقعیت دیگر این است این مجلس در هیچ مرحله‌ای به زنان رای نداده است. در این مجلس فقط کسانی رای انبوه آورده‌اند که رشوت‌های بزرگ برای نمایند‌گان پرداخته‌اند."

نویسنده افزوده که همین مجلس به یگانه بانوی عضو دادگاه عالی رای نداد. این پارلمان نمی‌خواهد که زنان در سطوح تصمیم‌گیری باشند. "اما همین پارلمان به وزیران فاسد و ناتوان در مصرف بودجه‌شان رای داده است."

حق نشر عکس Mandegar

سرمقاله نویس مدعی است که "بسیاری از وزیرانی که پرونده‌های قطور فساد داشتند، از این پارلمان رای گرفتند. وزیرانی که دزدی‌های میلیونی‌شان آشکار شد، رای انبوه آوردند. این پارلمان به کسانی رای داد که اصلا توان اداره یک نانوایی را نداشتند.

روزنامه آرمان ملینیز با اشاره به تصمیم مجلس نمایندگان افغانستان نوشته که سرانجام مجلس نمایندگان کشور به یازده وزیر کابینه که شماری از آنان مدت‌ها بود به عنوان سرپرست در وزارت‌های مربوطه شان ایفای وظیفه می‌کردند، رای اعتماد داد.

سرمقاله نویس نوشته که به این ترتیب، روند سرپرستی وزیران کابینه تا اندازه‌ای به پایان رسید و از فردا وزیران سرپرست، به عنوان وزیر در وزارتخانه‌های مربوط شان به کار ادامه خواهند داد.

این روزنامه با اشاره به رای نگرفتن تنها وزیر زن در این دور گفته که این کار را می‌توان نوعی سیاست تبعیض آمیز نسبت به زنان دانست زیرا این وزیر پیشنهادی نیز غیر از این که یک زن بود، چیزی از دیگران کم نداشت و می‌شد مجلس نمایندگان این بی‌عدالتی را در حق وی نمی‌کرد.

روزنامه راه مدنیت نیز با اشاره به رای نیاوردن تنها وزیر زن نوشته که مشخص نیست که وزارت معدن و نفت چندماه و سال دیگر در قید سرپرستی باقی بماند، با اعمال سلیقه رای اعتماد نمی‌گیرد، بازهم کاری از پیش برده نشده‌است.

این روزنامه افزوده که رد شدن نرگس نهان، نامزد وزارت معدن و نفت افغانستان در مجلس نمایندگان اگر فردی متخصص‌تر و دلسوزتری را به‌دنبال داشته باشد، در خیر خواهد بود، چنان‌که در این اواخر گفته می‌شد برخی از وزرا به شمول نرگس نهان جزو پیش‌مرگ‌های حکومت به مجلس‌اند تا حکومت بتواند کاندیداهای اصلی‌اش را به مجلس معرفی کند و از این طریق فرصت موضع‌گیری‌های منفی را از پارلمان بگیرد.

نویسنده افزوده که حرف جدی این است که چرا مجلس نمایندگان نباید به وزارت مهمی مثل معدن و نفت این همه با بی‌اعتنایی برخورد کند. در عین حال، خانم نهان تنها وزیر پیشنهادی زن بود که رد گردید.

روزنامه دولتی انیس نوشته که نامزد وزیران در حالی رای اعتماد را از مجلس می‌گیرند که مردم افغانستان روزهای سخت و دشواری را سپری می‌نمایند، حل این مشکلات و بیرون رفت از وضعیت کنونی به افراد شایسته، فنی، متعهد و کارا ضرورت دارد تا این اشخاص بتواند با برنامه‌های مدون و هدفمند شان، مرهم به دردهای این ملت شوند.