روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۹ قوس

افغانستان حق نشر عکس Mandegar

روزنامه‌های امروز کابل کشته شدن ۱۰ عضو یک خانواده در شهر کابل و واکنش‌ها به اظهار نظر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد بیت‌المقدس را مهم دانسته‌اند.

روزنامه افغانستان ما نوشته که "کشتار ۱۳ زن و مرد، پیر و جوان در یک جا، آن هم با سلاح گرم و به طور بی‌رحمانه به معنای واقعی کلمه یک فاجعه است."

سرمقاله نویس معتقد است که بخشی از مسولیت‌ها به خصوص در مواجهه با فجایع و ناهنجاری‌های اجتماعی متوجه شهروندان است. نظارت و حساسیت جمعی نسبت به ناهنجاری‌های اجتماعی به خصوص ناهنجاری‌هایی که منجر به فاجعه می‌شود، یکی از مهم ترین راهکارهای مبارزه با آن ناهنجاری‌ها و جلوگیری از فاجعه است.

نویسنده متعقد است که سکوت و بی‌تفاوتی جمعی در برابر فاجعه نشانه‌ای از فروپاشی اجتماعی و از بین رفتن حس مشترک است. امری که از یک نگاه می‌تواند برای یک جامعه حتی از تروریسم و مواد مخدر نیز خطرناک تر و کشنده تر باشد.

روزنامه آرمان ملی نوشته که هزاران تن از نیروهای امنیتی در شهر کابل عهده دار تامین امنیت و نظم هستند، بد امنی، قتل، آدم ربایی و انواع دیگر جرم و جنایت در این شهر، بیداد می‌کند.

به نظر سرمقاله نویس مردم پایتخت در هیچ نقطه کابل مصونیت و امنیت ندارند و همه روزه و هر شبه شهروندان این شهر شاهد رویدادهای خونین و تکان دهنده هستند که نشان می‌دهد در درون نهادهای امنیتی کشور یک جای کار می‌لنگد.

حق نشر عکس 8am

نویسنده افزوده که در تازه ترین رویداد شب شنبه افراد مسلح ناشناس در لباس نیروهای امنیتی به یک منزل مسکونی یورش برده و ده تن از اعضای آن خانواده را که زنان و کودکان نیز درمیان آنان موجود بود، بیرحمانه و با فجیع ترین حالت کشته شدند.

روزنامه ماندگار نوشته که افزایش جرایم جنایی در کابل، نگرانی‌های امنیتی تازه‌ای را ـ فارغ از انفجار و انتحار ـ در میان پایتخت‌نشینان خلق کرده‌است. در روزهای اخیر، منطقه خیرخانه در شمال شهر کابل شاهد اتفاقات جنایی زیادی بوده است.

نویسنده این سرمقاله افزوده که حوادث جنایی در کابل اگرچه بحث تازه‌ای نمی‌تواند به‌حساب آید، اما شکل ‌و شمایل سهمگین حوادث اخیر و کمیت آن در زمانی کوتاه، به آن تاز‌گی بخشیده است.

حق نشر عکس dailyafghanistan

سرمقاله نویس افزوده که در گذشته‌ حوادث جنایی مانند جنایت دو شب پیش، شکل قتل‌عام سازمان‌یافته را نداشتند و در قدم دوم حوادث درهمه نقاط کابل به‌صورت پراکنده و متناوب رخ می‌دادند. حال آن‌که حوادث جدید، از تغییر ماهیت حوادث جنایی و ارتقای کمی و کیفی باندهای تبهکار خبر می‌دهند.

نویسنده معتقد است که دولت مصروف جنگ با "تروریسم" و افراط گرای است؛ اما خطر جرایم جنایی و بزه‌کاری اجتماعی، کمتر از تهدید داعش و طالب نیست؛ این دو می‌توانند در یک چرخه منطقی به‌هم وصل شوند و یا از یکدیگر حمایت کنند. باید دولت تامین امنیت را از بسترهای نرم اجتماعی و ذهنی جامعه آغاز کند و تا جبهه‌های سخت نبرد آن را ادامه دهد.

واکنش به اظهار آقای ترامپ

روزنامه ۸صبح صبح نیز درباره اظهارات آقای ترامپ در مورد بیت المقدس نوشته که موضع دولت افغانستان و اتحادیه‌ اروپا با هم شبیه است. هر دو از موضع پشتیبانی از یک روند شفاف صلح، در مورد تصمیم انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، ابراز نظر کرده‌اند.

سرمقاله نویس افزوده که همه باید روی همین موضع تاکید کنند. موضع‌گیری‌های ایدیولوژیک و شعارهای دهن‌پرکن دیگر حتی مورد حمایت مردم فلسطین هم نیست. کشورهای عرب‌زبان که دیگر به این مسایل هیچ اهمیت نمی‌دهند، آن‌ها نیز دنبال یک روند مشروع صلح هستند و از همین موضع با تصمیم دونالد ترامپ مخالفت کرده‌اند. شعارهای دهن‌پرکن به سود ما نیست.

حق نشر عکس dailyafghanistan

روزنامه دولتی انیس نیز اعلامیه دادگاه عالی افغانستان را درباره اظهارت آقای ترامپ نشر کرده و نوشته که بیت المقدس قبله اول مسلمانان است. کنوانسیونها و اسناد معتبر بین‌المللی و مصوبات شورای امنیت سازمان ملل تکالیف همه جوانب ذیدخل را معین نموده است.

در این اعلامیه آمده که دادگاه عالی افغانستان هرگونه تصمیم منافی اسناد فوق در زمینه را مغایر تمامی کنوانسیون‌های بین المللی و مغایر احساسات جهان اسلام دانسته و غیر قابل قبول و موجب ایجاد مشکلات می‌داند.