روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۷ قوس

موضوع "استعفای" عطامحمد نور، والی پیشین بلخ، در مطالب اصلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل مورد بحث و تحلیل قرار گرفته است. گزارش شرکت برق افغانستان در مورد بدهکاری سرسام‌آور مصرف‌کنندگان برق نیز در مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌ها بازتاب یافته است.

ذکی دریابی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات روز،"استعفانامه بدون تاریخ" عطامحمد نور را "برگ برنده‌ای" در دست محمداشرف غنی دانسته و افزوده که پس از شکست مذاکرات بین آن دو، آقای غنی از این استعفانامه به عنوان "حربه‌ای سیاسی و قانونی" علیه آقای نور استفاده خواهد کرد.

اخیرا خبرهایی در مورد استعفا یا برکناری آقای نور مطرح بود، اما صبح روز دوشنبه (۲۷ قوس/آذر) دفتر ریاست جمهوری اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس جمهوری استعفای آقای نور را منظور کرده و محمد داوود را به جای او تعیین کرده است. آقای نور تا حال واکنش نداده است.

این مقاله که ساعاتی پیش از اعلام منظوری استعفای آقای نور از جانب آقای غنی چاپ شده، مشخص نمی‌کند که این استعفانامه چه زمانی در اختیار دفتر ریاست جمهوری قرار گرفته، ولی تاکید کرده که آقای نور تصمیمی به استعفا ندارد و اعضای جمعیت اسلامی هم گفته‌اند که امضای این استعفا "مشروط" بوده است.

به نوشته اطلاعات روز، در مذاکراتی که بین آقای نور و حدود ۳۰ عضو ارشد جمعیت اسلامی در بلخ برگزار شد، آنها تصمیم گرفتند که از آقای نور حمایت کنند و در صورت اعلام استعفا یا برکناری او، نمایندگان این حزب، از جمله صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه، از سمت خود استعفا دهند.

نویسنده اطلاعات روز معتقد است که در میدان بازی‌های قومی، عطامحمد نور به "سکوی رهبری" قوم تاجیک نزدیک شده و برای او بازی "ماندن و رفتن" از ولایت بلخ، در واقع، "بازی قهرمانی و شکست" است. نویسنده افزوده که با پایان حاکمیت رهبران جهادی، ورود گلبدین حکمتیار به میدان بازی و نرمش حکومت در برابر او، "بازی قومی داغ‌تر" شده است.

Image caption هشت صبح

هشت صبح در مقاله‌ای این پرسش را مطرح کرده که "آیا ارگ می‌تواند از عطامحمد نور عبور کند؟" نویسنده با مقایسه وضعیت آقای نور با وضعیت عبدالرشید دوستم در زمستان ۱۳۷۰، نوشته که وضعیت هر دو متفاوت است و وضعیت دولتی فعلی هم با دولت نجیب‌الله فرق دارد.

مقاله‌نویس هشت صبح افزوده که آقای نور در محاسبه میزان قدرتش در مناسبات قدرت در افغانستان "درک واقعی" ندارد، چرا به نظر نویسنده، نه رهبران جبهه متحد پیشین و نه حتی رهبران جمعیت اسلامی به صورت یک دست از او حمایت نخواهند کرد.

براساس استدلال مقاله، آقای نور "به دلیل محاسبه‌ اشتباهی که از میزان قدرتش دارد، ارگ را در برابر یک انتخاب دشوار قرار داده است. عطامحمد نور با موضع‌گیری‌های تند سیاسی علیه حکومت وحدت ملی و ایفای نقش مرکزی در تشکیل ائتلاف انقره و گردهمایی قندهار، ارگ را در وضعیتی قرار داده که اگر او را وادار به کناره‌‌گیری نکند، ضربه‌ حیثیتی می‌خورد."

هشت صبح با تاکید بر این که "محمداشرف غنی قبلاً هم شعار داده بود که عطامحمد نور را وادار به کناره‌گیری از سمت ولایت بلخ می‌کند"، نوشه که "تجربه ژنرال دوستم نشان داد که ارگ با اتکا به نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان توان مهار قدرت‌مندان محلی را دارد."

Image caption افغانستان ما

افغانستان مادر سرمقاله خود گزارش شرکت برق افغانستان به مجلس نمایندگان مبنی بر ناتوانی این شرکت در جمع کردن پول برق بدهکاران را "ناامیدکننده" خوانده است. به نوشته روزنامه، این شرکت گفته که مقام‌های دولتی و افراد قدرتمند "۱۱ میلیارد دلار" بدهکارند.

روزنامه با تاکید بر این که پول برق بخشی از دارایی ملی شمرده می‌شود و همه در پرداخت پول برق در برابر قانون برابرند، نوشته که گرفتن پول برق حق شرکت برق است و همه باید بدون ملاحظه‌ای پول برق خود را بپردازند. نویسنده افزوده که تاخیر در پرداخت این پول پذیرفتنی نیست.

سرمقاله‌نویس افغانستان ما همچنین معتقد است که مسئولان شرق برق باید به موقعش این موضوع با مقام‌های دولتی و مردم در میان می‌گذاشت، در حالی که به نوشته روزنامه، "سکوت و پنهانکاری" شرکت خود "نوعی همراهی و تبانی" با بدهکاران شمرده می‌شود.

بیشتر بخوانید: بیشتر از سه میلیارد دلار در بخش انرژی افغانستان 'ناپدید است'

به نظر افغانستان ما، "ملاحظه‌کاری" شرکت برق "شایبه فساد را در این شرکت تقویت می‌کند. از سوی دیگر، به نظر روزنامه، ناتوانی دولت در گرفتن پول برق نشانه‌ای "بی‌کفایتی و زبونی" مسئولان مربوط و ضعف اقتدار سیاسی است. نویسنده تاکید کرده که "وقتی اقتدار مرکزی در پایتخت تا این حد ضعیف باشد، دیگر توقع ارائه خدمات از حکومت بی‌معنی است."