روزنامه‌های کابل شنبه، ۹ جدی

افغانستان حق نشر عکس dailyafghanistan

روزنامه‌های کابل بیشتر به حمله خونین روز پنجشنبه گذشته به یک مرکز فرهنگی و رسانه‌ای پرداخته که در آن ۵۰ نفر کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شدند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته حمله دو روز قبل گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) همچنان فصل تازه‌ای را باز و ماموریت جدیدی را برای حکومت افغانستان ایجاد کرد؛ داعش شکست نخورده اما باید شکست بخورد.

به نظر سرمقاله نویس در حالی‌که مرز میان تجربه‌ا‌ی برجامانده از داعش در خاورمیانه و داعشی که در افغانستان دست به کشتار می‌زند، روشن نیست، واقعیت این است که این گروه "تروریستی" چه بقایای داعش بی‌رحم عراق یا سوریه باشد یا داعش بی‌برنامه و بی‌رابطه با آن هسته، توانایی بالا و عطش فراوانی برای خشونت و خونریزی دارد.

سرمقاله نویس افزوده که حملات هدفمند به مراکز مهم و انفجار درمکان‌ها و به آدرس‌هایی که عمدتاً حساسیت‌های مذهبی و قومی را فعال می‌سازد، استراتژی است که می‌تواند پیامدهای بسیار سنگین‌تر از کشتاری داشته باشد که مستقیماً توسط داعش اجرا می‌شود.

حق نشر عکس 8am

نویسنده معتقد است که حمله‌ا‌ی روز پنجشنبه و حمله‌ا‌ی این گروه در دو سال گذشته نشان می‌دهد که استراتژی و تاکتیک "تروریستی" داعش متفاوت‌تر از نقشه‌ا‌ی نظامی است که دولت افغانستان برای نابودی این گروه ترسیم کرده است.

روزنامه افغانستان ما نیز با عنوان جنگ اعلان نشده علیه ما و مخاطرات جدید نوشته که علاوه بر حملات انتحاری و "تروریستی" بر مراکز دینی و مذهبی شیعیان و مراکز منتسب به ایران، نشانه‌های قاطعی دیگری نیز وجود دارد مبنی بر این که تروریست‌ها و بازیگران پشت پرده معمای تروریسم برنامه‌های مشخصی برای تغییر رویکرد جنگ دارند.

سرمقاله نویس افزوده که هم اکنون گزارش‌های موثقی از برخی مناطق جنوب و شمال وجود دارد که تروریست‌های تازه نفس حتی همراه با خانواده‌های شان در حال استقرار در برخی از مناطق تحت کنترل طالبان هستند.

به نوشته این روزنامه در مناطقی از ولایت ارزگان و غزنی و برخی از مناطق ولایت‌های شمالی هزاران تن از اعضای گروه‌های "تروریستی" جا به جا شده‌اند که دارای شیوه زندگی متفاوت با مردم افغانستان و در عین حال بسیار ورزیده در جنگ دیده می‌شوند.

سرمقاله نویس معتقد است که شکست گروه موسوم به دولت اسلامی در کشورهای سوریه و عراق و فرار آن‌ها به سمت افغانستان این روند را تشدید کرده است. دلایل و عوامل زیادی وجود دارد که به تغییر رویکرد جنگی تروریست‌ها کمک کنند و آن ها را به اهداف شان نزدیک.

حق نشر عکس Etilaatroz

روزنامه ماندگار نیز از سیاسی سازی نهادهای امنیتی توسط حکومت انتقاد کرده و نوشته تا زمانی که نهادهای امنیتی کشور از وجود افراد همکار با دشمن پاک سازی نشود و تازمانی که افراد فاسد و رشوت‌خوار از نهادهای امنیتی کشور برکنار نگردند، این نهادها نمی‌توانند درجلوگیری از حمله‌هایی همانند روز پنجشنبه موفق باشند.

به نوشته سرمقاله نویس حمله اخیر به خبرگزاری صدای افغان در کابل مرگبارترین حمله به رسانه‌ها پس از حمله طالبان به کارمندان تلویزیون طلوع بوده‌است که بدون شک آخرین حمله به رسانه‌ها هم نخواهد بود. چنانکه دیده شده، رسانه‌ها در سال‌های اخیر بیشترین تلفات را داده‌اند و طبق آمارهایی که وجود دارد گروه‌هایی مثل طالبان و داعش، بیشترین خشونت را در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها داشته‌اند.

به نوشته سرمقاله نویس نفس حمله انتحاری بر یک مرکز فرهنگی و اطلاع‌رسانی در کابل سوال‌های زیادی را قبل از اینکه متوجه گروه‌های "تروریستی" یا دشمنان مردم افغانستان و دشمنان اسلام بسازد، متوجه دولت موجود و مقامات امنیتی و نهادهای امنیتی می‌سازد.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته که حکومت در مورد حمله‌های "تروریستی" معلومات واضح و روشن نمی‌دهد و به‌‌ همان موضع‌گیری‌هایی که از نشانی داعش می‌شود، اکتفا کرده است. برخی از تحلیل‌گران امنیتی به این باوراند که شبکه‌های "تروریستی" مثل لشکر جنگجوی و لشکر طیبه شاید به کمک شبکه‌ای حقانی به کابل تروریست‌های فرقه‌ای می‌فرستند تا مردم را بکُشند. این تحلیل‌گران می‌گویند که شبکه‌های "تروریستی" یاد شده، با گروه داعش هم به نحوی ارتباط برقرار کرده‌اند و نام آنان را برجسته می‌کنند.

نویسنده سرمقاله افزوده که داستان هر چی که باشد، امنیت ملی و دیگر نهادهای اطلاعاتی افغانستان از آن اطلاع دارند.

حق نشر عکس Mandegar

امنیت ملی و مجموع حکومت باید در این مورد توضیح بدهند. در وضعیتی که حکومت نمی‌خواهد به مردم معلومات دقیق بدهد، شایعه اذهان مردم را اشغال می‌کند. حاکم شدن شایعه به ضرر دولت، مردم و روند جاری سیاسی است.

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به نزدیکی مذاهب و اقوام در افغانستان نوشته است که بیشتر از هر زمانی تامین امنیت مساجد، تکایا و مراکز فرهنگی که در معرض تهدیدات دشمنان هستند، ضروری است.

به نظر سرمقاله نویس وزارت امور داخله/ کشور و نهادهای مربوط دیگر نباید در این خصوص اهمال و سهل انگاری کنند. تکرار این‌گونه وقایع از یک سو شکست حکومت را در برقراری صلح و امنیت در شهرها نشان می‌دهد، از جانبی هم ثابت می‌کند که نهادهای امنیتی از رخ‌دادهای مشابه که سبب تلفات در میان مردم می‌شود، عبرت نمی‌گیرند.

سرمقاله نویس افزوده که حکومت وظیفه دارد به نگرانی‌های مردم در این زمینه‌ها پایان دهد تا آنان بتوانند وجایب دینی و امور اجتماعی شان را به درستی انجام دهند.