روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۰ جدی

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) به منظور فراهم‌سازی زمینه آموزش برای بیش از ۱۲۰هزار کودک در افغانستان، ۴۸ میلیون دلار به دولت این کشور کمک کرده است.

این موافقت‎نامه دیروز (شنبه ۹ جدی) میان محمد ابراهیم شینواری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش افغانستان، و خانم ادل خدر، مسئول یونسیف در افغانستان امضا شد.

وضعیت کودکان در افغانستان، اختلافات عطامحمد نور و حکومت و روابط افغانستان و چین مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۰ جدی/دی کابل است.

وضعیت کودکان در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد روشن است که رقم کودکانی که به آموزش دسترسی ندارند به کندی کاهش یافته اما از جهتی دیگر تهدیدها در برابر کودکان به صورت نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است.

اطلاعات روز نوشته که اولین تهدید در برابر کودکان، گسترش ناامنی در بسیاری از مناطق امن کشور است. بی‌تردید، هزاران کودک به این دلیل فرصت آموزش را از دست خواهند داد.

اطلاعات روز افزوده که هنوز فرصت‌های برابر برای زنان و مردان برای تحصیل و آموزش میسر نیست و در میان کودکان، کسانی که بیش‌تر در معرض‌ محرومیت از آموزش قرار دارند، دختران‌اند.

اطلاعات روز می‌نویسد "این سخن معروف که «در چشمان کودکان می‌توان تولد آینده را دید» دست‌‍کم در افغانستان معنای وارونه پیدا می‌کند زیرا در چشمان کودکان افغان می‌توان مرگ آینده را دید. آیا کسی نگاه همدلانه‌یی به کودکان دارد تا این هشدار را درک کند؟"

جنجال‌های حکومت و آقای نور

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که عطا محمد نور، والی "مستعفای" بلخ، با حضور در دفتر ولایت بلخ گفته که تا آخر حکومت وحدت ملی به عنوان والی میماند، مگر این که براساس توافق کنار رود.

اما افغانستان نوشته که به لحاظ قانونی رئیس جمهوری صلاحیت برکناری والیان را دارد و هم به لحاظ توافقنامه حکومت وحدت ملی، هر دو طرف توافقنامه به پذیرش استعفای والی موافق بوده‌اند. بنابراین والی پیشین بلخ دیگر والی نیست و بودن و ماندنش در این مقام جنبه قانونی ندارد.

افغانستان افزوده که والی پیشین بلخ گفته، پس از این بیشتر در دفترش آمده و اسناد دولتی را امضا خواهد کرد. "حال سؤال اینجا است که امضای والی برکنار شده از نظر حقوقی و قانونی چه پیامدهای مخربی را در ادارات و جامعه بجا خواهد می گذارد؟ حال تکلیف مردم بلخ چیست؟ آنان مشکلات اداری و حقوقی شان را چگونه حل کنند؟"

روزنامه ماندگار در سرمقاله امروزش به سخنان اخیر عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری در مورد ممانعت ها برای برگشتش به افغانستان اشاره کرده و به برطرفی والی بلخ.

ماندگار نوشته که "بازی ارگ بازی قوم گرایانه و سلطه‌جویی است که هیچ آینده نمی‌تواند داشته باشد. حتی اگر این بازی در آغاز به نفع جریان تمامیت خواه تمام شود، اما به زودی ورق ها برمی‌گردند و علیه آن قرار می‌گیرند."

نویسنده ماندگار به این باور است که "چیزی که در این میان می‌تواند نگران کننده تلقی شود وقت و هزینه‌هایی است که صرف چنین برنامه‌هایی می‌شود به جای این که از آن‌ها به نفع همگرایی، تامین ثبات و امنیت کشور استفاده شود."

روابط چین و افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که وزیر داخله‌ پاکستان در تازه‌ترین اظهاراتش گفته است که هند قلمرو افغانستان را برای سبوتاژ پروژه کوریدور اقتصادی چین و پاکستان استفاده می‌کند. معنای ضمنی این حرف وزیر داخله پاکستان این است که نهادهای امنیتی افغانستان هم به هند کمک می‌کنند تا تطبیق پروژه کوریدور اقتصادی چین و پاکستان را تخریب کند.

۸‌صبح نوشته که این اتهام‌زنی در وضعیتی صورت می‌گیرد که وزیر خارجه‌ همین پاکستان در بیجنیگ و در حضور وزیر خارجه‌ چین، از افغانستان خواست به پروژه کوریدور اقتصادی چین و پاکستان بپیوندد و اجازه دهد که این پروژه تا آسیای مرکزی گسترش یابد.

۸‌صبح افزوده که "هند هیچ گاهی با فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری چین در افغانستان مخالفت نکرده است و چین هم تا حال علیه کمک‌های هند به افغانستان اظهار نظر غیردوستانه نداشته است. اما از قراین برمی‌آید که پاکستان نمی‌خواهد کابل و بیجنیگ به هم‌دیگر نزدیک شوند و می‌خواهد چین دنباله‌اش در افغانستان باشد."

مطالب مرتبط