روزنامه‌های کابل، سه‌شنبه ۱۲ جدی

افغانستان حق نشر عکس 8am

روزنامه‌های کابل اولین توییت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۸، درباره پاکستان را مهم دانسته و آنرا نشانه جدی بودن تغییر سیاست آمریکا در برابر پاکستان اعلام کرده است.

آقای ترامپ دراین توییت نوشته بود که "آمریکا با ساده‌لوحی در ۱۵ سال گذشته بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است و آنها در عوض به جز از دروغ و فریب چیزی به آمریکا نداده‌اند."

روزنامه افغانستان مانوشته که واقعیت این است که پاکستان سال‌ها است نه تنها آمریکا بلکه همه جهان را فریب داده است. اما هیچگاه در عمل علیه آن کشور اقدامات جدی صورت نگرفته است.

به نظر سرمقاله نویس از این که رئیس جمهوری آمریکا در نخستین تویت خود در آغاز سال ۲۰۱۸ به این موضوع مهم توجه کرده است، معلوم می‌شود که او در عملی کردن استراتژی جدید آمریکا جدی است که برای مردم افغانستان نیز امیدوارکننده است.

نویسنده افزوده که باید منتظر ماند و دید که آمریکا در برابر سرکشی‌های متحد قدیمی خود در منطقه و تمویل و تجهیز تروریسم از سوی این کشور، چه رفتاری خواهد داشت.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته که آقای ترامپ در اولین توییت سال جدید میلادی‌اش افشا کرد که پاکستان در طول ۱۵ سال با آن که پول واشنگتن را گرفته است، اما به دشمنان آمریکا پناه داده است.

سرمقاله نویس افزوده که این اولین بار است که آمریکا در سطح بسیار بلند به وضوح اعتراف می‌کند که طولانی شدن جنگ افغانستان و پیچیده شدن این جنگ معلول سیاست دوگانه‌ای ارتش پاکستان است. اگر ارتش پاکستان بازی دوگانه اجرا نمی‌کرد و قلمروش را به عقبه‌ ای طالبان و دیگر گروه‌های هم‌پیمان آن بدل نمی‌ساخت، امروز جنگ افغانستان تمام شده بود و جامعه‌ا‌ی جهانی در عرصه‌ای بازسازی افغانستان هم دست‌آورد بزرگ می‌داشت.

به نظر نویسنده پاکستان از‌‌ همان آغاز سیاست دوگانه در پیش گرفت. پس از ۱۱سپتامبر پاکستان تصمیم گرفت که هم از طالبان حمایت کند و هم از آمریکا. پاکستان صرف در بازداشت رهبران القاعده با آمریکا، همکاری محدود داشت. آمریکا در آغاز تصور می‌کرد که همکاری پاکستان با سیا در بازداشت رهبران القاعده، از تکرار حادثه‌ای شبیه به ۱۱سپتامبر در قلمرو آمریکا جلوگیری می‌کند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که پس از یک‌ونیم دهه روشن شده است که پاکستان هیچ‌گاهی علیه "تروریسم" با متحدش- آمریکا- و افغانستان همکاری نکرده است. فراتر از آن برای کشورهای متحد آمریکا در مبارزه با "تروریسم" آشکار شده است که "تروریسم" بدون حمایت پاکستان نمی‌توانست تاکنون دوام بیاورد.

حق نشر عکس Etilaatroz

به نظر نویسنده تا آن‌جا که به دولت افغانستان برمی‌گردد، نمی‌توان خط تمایزی میان گروه‌های "تروریستی" و اسلام‌آباد در گسترش ناامنی و ترور و کشتار کشید. از این منظر نخستین پیام توییتری دونالد ترامپ که در آن از پاکستان به‌صورت بی‌پیشینه‌ای انتقاد کرده است، این امیدواری را خلق کرده که پاکستان در سال جدید میلادی مجبور به تجدید نظر در حمایت‌اش از"تروریسم" بین‌المللی شود.

سرمقاله نویس با طرح آیا این انتظار تحقق خواهد یافت؟ افزوده که پاسخ به این سوال تابع این است که آمریکا با مسئله‌ا‌ی "تروریسم" بین‌المللی و منابع مالی و حامیانش چه‌گونه برخورد می‌کند. فرار اسامه بن‌لادن از کوه‌های "تورا بورا" و عقب نشینی طالبان تا آخرین خطوط مرزی جنوبی به این معنا بود که پایان کار امارت طالبان و یاران‌اش به پایان رسیده است.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته که گروه های چون طالبان و شبکه حقانی و .... درحقیقت جزو بدنه ارتش پاکستان و بازوی نیرومند آن برای پی‌گیری اهداف آن کشور در افغانستان است.

سرمقاله نویس مدعی‌است که پاکستان به این گروه‌ها به عنوان پیشمرگان اهداف استراتژیک خودش در افغانستان نگاه می کند و هیچگاه حاضر نیست دست از حمایت آنها بردارد. بلکه همواره کوشیده و پیوسته تلاش می ورزد که این گروه ها را زنده نگهداشته و برای اهداف خود از آنان بهره بگیرد.