روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۳ جدی

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

قرار بود در روزهای اخیر توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی در افغانستان آغاز شود اما این روند بار دیگر به تعویق افتاد.

تعویق دوباره توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی و موضع تازه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در قبال پاکستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۳ جدی/دی کابل است.

دلایل تعویق توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد با آن که حکومت‌داری الکترونیک، اصلاح بوروکراسی و کاراسازی دستگاه حکومت از اهداف استراتژیک دولت اعلام شده اما موضوع توزیع شناسنامه‌های الکترونیک که بخش مهم حکومت‌داری الکترونیک است، هر روز جنجالی می‌شود.

۸‌صبح نوشته که با نزدیک شدن زمان اعلام شده برای برگزاری این مراسم، بار دیگر در پارلمان موضوع شناسنامه‌های الکترونیک مطرح شده که نشان می‌دهد که دست‌های نامریی کار می‌کنند تا روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک را به تأخیر بیندازند.

۸‌صبح افزوده "این موضوع را در آغاز رئیس جمهوری جنجالی ساخت. وقتی ایشان پای قانون ثبت احوال نفوس در سه سال پیش امضا کرد، باید از اجرایی شدن آن قانون دفاع می‌کرد و هیچ گاهی در برابر شوونیست‌های قومی کوتاه نمی‌آمد اما ریاست جمهوری ابهت روند قانون‌گذاری را خدشه‌دار کرد و با تسلیم شدن در برابر شوونیست‌های قومی، قوم‌گرایان دیگر را هم تحریک کرد تا موضع بگیرند و به این ترتیب قضیه جنجالی شود."

به باور نویسنده ستون زنگ اول، مخالفان محتویات شناسنامه باید آن را در جرگه‌ قانون اساسی مطرح کنند و مانع توزیع تذکره نشوند زیرا این روند حکومت‌داری خوب را تقویت می‌بخشد و سبب برگزاری انتخابات شفاف می‌شود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد مشکل اصلی این است که چگونگی شناسنامه‌های الکترونیک تابع رقابت‌ها و مخالفت‌های دو طیف قوم‌گرا و تندرو قرار گرفته است و هر دو طرف تاکنون نشان داده‌اند که هیچ انعطافی برای رسیدن به یک توافق را نمی‌پذیرند.

اطلاعات روز نوشته که نهادهای قانون‌گذار افغانستان یگانه مرجعی است که توانایی شکستن این بن‌بست و فراهم‌آوردن زمینه توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را دارند اما مسأله‌ این است که تلاش‌های این نهادها نیز تاکنون نه‌تنها ناتوان از گشودن گره این مشکل بوده که حتی بر پیچیدگی آن افزوده است.

به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، دلیل این وضعیت، نداشتن استقلال مجلس سنا به دلیل انتخاب شدن دو ثلث آن از سوی رئیس جمهوری و قدرت رئیس جمهوری در نفوذ در تصامیم پارلمان است.

اطلاعات روز افزوده که شناسنامه‌های الکترونیکی به‌نظر می‌رسد تا زمانی‌که نهادهای دموکراتیک ناقص‌ و متأثر از اعمال و نیات چهره‌های قدرت‌مند است، توزیع نخواهد شد.

موضع گیری تازه آمریکا در مورد پاکستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در تویترش در سال نو نوشته "آمریکا به صورت احمقانه در پانزده‌سال گذشته بیشتر از ۳۳ میلیارد دالر را در اختیار پاکستان گذاشته؛ ولی در عوض دروغ و فریب از این کشور تحویل گرفته است."

ماندگار نوشته که این سخنان را بسیاری از تحلیلگران به معنای پایان رابطه آمریکا با پاکستان تلقی کرده و نتیجه گرفته‌اند که روزهای دشوار این کشور آغاز شده است.

ماندگار افزوده که این گونه سخنان زمانی می‌توانستند که نتایج ملموس در پی داشته باشند که واقعا آمریکا گام‌هایی را برای مهار پاکستان در حمایت از تروریسم برمی‌داشت و این کشور را مجبور می‌کرد که دیگر به چنین حمایت‌هایی ادامه ندهد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد این بار اول است یک رئیس جمهوری آمریکا چنین واضح و آشکار از مداخله و تروریست پروری پاکستان در خاکش یادآوری کرده و هشدار میدهد.

آرمان ملی نوشته که "مردم ما سالهای درازی است که منتظر چنین رویکرد تازه ایالات متحده آمریکا در قبال افغانستان و پاکستان بوده‌اند و امیدوارند که این اظهارات سرآغاز فشار و اقدامات عملی و سازنده آمریکا بر علیه پاکستان باشد تا از تمویل و تجهیز تروریستها و اعزام آنان به افغانستان دست بردارد."

مطالب مرتبط