روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۶ جدی

افزایش فشارهای آمریکا بر پاکستان از موضوعهای اصلی مورد بحث مطالب تحلیلی روزنامه های چاپ روز شنبه (۱۶ جدی/دی) کابل است. ارتباط بین فروشندگان مواد مخدر و شبکه های تروریستی در کابل نیز در این روزنامه‌ها بررسی و تحلیل شده است.

هشت صبح قطع کمک‌های آمریکا به پاکستان را "اولین اقدام قاطع" آمریکا در برابر پاکستان خوانده و افزوده که این اقدام بیانگر آن است که واشنگتن از اسلام آباد "فاصله گرفته است". به نظر روزنامه، سیاست آمریکا در قبال پاکستان به همان جایی رسیده که افغانستان می خواست، اذعان به این که "پاکستان بازی دوگانه" می کند.

آمریکا اخیراً بخشی از کمک‌های خود به پاکستان را قطع کرد و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توییتی به شدت بر پاکستان تاخت و کمک‌های ۳۳ میلیارد دلاری آمریکا به این کشور در ۱۵ سال گذشته را "احمقانه" خواند. آمریکا و افغانستان پاکستان را متهم به پناه دادن گروه‌های تروریستی می‌کنند، اما پاکستان همواره این ادعا را رد کرده است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح مدعی است که "پاکستان قلمروش را بدل به عقبه استراتژیک طالبان کرد. همه کارشناسان نظامی حتا افسران عادی می‌دانند که یک نیروی چریکی تا زمانی که عقبه‌ مطمئن در خارج از کشوری که در آن می‌جنگند نداشته باشد، نمی‌تواند جنگ را طولانی بسازد. پاکستان عقبه‌ استراتژیک طالبان و شبکه حقانی در جنگ کنونی است."

به نوشته هشت صبح، "پاکستان تنها قلمروش را از تورخم تا کراچی در اختیار طالبان قرار نداده است. نهادهای پاکستان هم در خدمت طالبان‌اند. زخمی‌های طالبان بدون هیچ مزاحمتی در شفاخانه‌های پاکستان درمان می‌شوند. دروازه‌های مدارس دینی پاکستان به روی سربازگیران طالبان باز است. مفتی‌های پاکستان برای جنگ طالبان، توجیه ایدئولوژیک فراهم می‌کنند."

نویسنده هشت صبح در ادامه افزوده که دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما شمار نیروهای خود را در افغانستان افزایش داد، اما به عقبه راهبردی این گروه نپرداخت، چیزی که باعث شدت جنگ پس از خروج نیروهای ناتو شد. به این دلیل، روزنامه تاکید کرده که آمریکا "باید فشارهای بیشتری بر پاکستان اعمال کند".

حق نشر عکس 8am
Image caption هشت صبح. روزنامه‌های روز شنبه کابل از افزایش فشارهای آمریکا بر پاکستان به صورت محتاطانه‌ای استقبال کرده‌اند

ماندگار اما نظر دیگری دارد. این روزنامه در مطلب اصلی خود با تاکید بر این که آمریکا تا ابد در افغانستان نمی‌ماند، تأکید کرده "این که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از انتقاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از پاکستان شادمانی می‌کند و فکر می‌کند که "آمریکا به جای او آستین بر می‌زند و به پاکستان درس عبرت می‌دهد، توهم محض است".

به نظر ماندگار، آمریکا نه تنها به جای افغانستان و برای افغانستان با پاکستان نمی‌جنگد و با این کشور در خصوص ادعاها و اختلاف‌های "ارضی و مرزی" افغانستان با پاکستان درگیر نخواهد شد، چرا که آمریکا هنوز هم در مواردی به صورت جدی نیازمند پاکستان است و این نیازمندی ها تا حال به صورت ریشه‌ای رفع نشده است.

ماندگار در ادامه این پرسش را مطرح کرده که آیا رهبران افغانستان می‎توانند با فشار و وساطت آمریکا مشکل خود را با همسایگان خود حل کنند و مانع "دخالت" آنها در جنگ جاری شوند. روزنامه همچنین پرسیده که آیا رهبران افغانستان می‎توانند از رقابت‎های منطقه‎ای و جهانی به نفع خود استفاده کنند و یا "به مهره‎ای دنباله‎رو تبدیل می‎شوند؟"

نویسنده ماندگار از راهبرد جدید آمریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی انتقاد کرده که به مسئله فساد در دولت افغانستان نپرداخته است. به نظر روزنامه، خطر "دولتمردان آلوده به فساد سیاسی، اداری و مالی کم‌تر از خطر تروریسم نیست".نویسنده افزوده که "در واقع تروریسم را تقویت می‌کند".

حق نشر عکس Mandegar
Image caption ماندگار. ظاهر قدیر از نمایندگان پرنفوذ مجلس و از منتقدان سرسخت حکومت وحدت ملی، از احتمال تشکیل ائتلاف سیاسی "بزرگی" در برابر رهبران حکومت وحدت ملی خبر داده است

محمد هدایت در سرمقاله افغانستان ما با عنوان "تاوان فشار بر پاکستان را ما می‌پردازیم"، به این نکته اشاره کرده که پاکستان در حالی تحت فشار جدی آمریکا قرار گرفته که "فعالیت‌های خود را در افغانستان افزایش داده است". مدیر مسئول روزنامه حملات انتحاری اخیر در کابل را به آنچه که "فعالیت‌های پاکستان" در افغانستان می‌خواند، نسبت داده است.

استدلال نویسنده افغانستان ما این است که فرماندهی چنین حملاتی را کسانی بر عهده دارند که در پاکستان "حضور دارند" و هر زمانی که پاکستان تحت فشار قدرت‌های جهانی قرار گیرد، با سازماندهی حملات تروریستی به نیروهای امنیتی افغانستان ضربه می‌زنند و به بزرگ کردن شکاف بین مردم و دولت این کشور می‌پردازند.

سرمقاله‌نویس افغانستان ما با اشاره به این که فشار آمریکا بر پاکستان "همیشگی" نخواهد بود، تاکید کرده که افغانستان باید در سطح بین‌المللی دیپلماسی فعال داشته باشد و جامعه جهانی را قانع کند که تروریسم "دوباره" در افغانستان حضور پیدا کرده که نسبت به گذشته "وحشیانه‌تر و ویرانگرتر" است.

افغانستان ما هشدار داده که اگر افغانستان از این امر مهم "غفلت" کند و جامعه جهانی هم تروریسم را فراموش کند، "هیچ بعید نیست که ما بار دیگر شاهد حضور تروریسم در صفوف مهاجرین خارج از کشور باشیم." روزنامه با اشاره به این که این روزها افغانستان بهای فشار آمریکا بر پاکستان را می‌پردازد، ابراز امیدواری کرده که این فشارها "واقعی" باشد.

حق نشر عکس Afghanistan Ma
Image caption کارتون علیزاده در افغانستان ما

به دنبال حمله مرگبار یک مهاجم انتحاری به نیروهای امنیتی در محله مکرروریان کابل در جریان درگیری مغازه‌داران متهم به فروش مشروبات الکلی و مواد مخدر، اطلاعات روز این پرسش را مطرح کرده که "کابل در کنترل کیست؟" روزنامه پرسیده که در این درگیری "آیا پلیس در تله تروریستی محصور شده بود؟"

شام روز پنجشنبه (۱۴ جدی/دی) مغازه‌دارانی که در سه‌راهی بنایی محله مکروریان کابل متهم به فروش مشروبات الکلی و مواد مخدر بودند، با مامورانی که قصد بستن مغازه‌های آنها را داشتند درگیر شدند. در این درگیری یکی از فروشندگان کشته شد و به دنبال آن یک مهاجم با انفجار کمربند انتحاری خود ۱۳ نفر را کشت و ۱۸ نفر دیگر را زخمی کرد.

به نظر اطلاعات روز مشخص شدن پاسخ این پرسش اهمیت دارد که آیا حمله انتحاری "به تلافی" کشته شدن یکی از فروشندگان مواد مخدر بود یا این دو رویداد ارتباط مستقیمی ندارد. به نوشته اطلاعات روز، مسئولان امنیتی گفته‌اند که از مغازه‌های مظنون "کمربندهای انتحاری" به دست آورده‌اند و به این دلیل، آنها با گروه‌های تروریستی ارتباط داشته‌اند.

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز افزوده که خبر کشف کمربندهای انتحاری از این مغازه‌ها درست باشد، این به معنای آن است که فروشندگان مواد مخدر و گروه‌های تروریستی در پایتخت به گونه با هم ارتباط مستحکم و توانایی عملیاتی دارند که می‌توانند "در هر زمان و محلی که بخواهند، دست به کشتار بزنند و نیروهای امنیتی را به چالش بکشند".

اطلاعات روز با این مقدمات به این نتیجه رسیده که تکرار حملات خونین و عادی شدن حملات تروریستی در کابل بیانگر آن است که "دیوارهای امنیتی پایتخت فروریخته است"، بخش‌هایی از ولایت کابل "عرصه تاخت‌وتاز گروه‌های شبه‌نظامی و تروریستی" است و "کابل حالا بیش از هر زمانی مستعد ناآرامی و چالش‌های امنیتی است".‌