روزنامه‌های کابل: چهارشنبه، ۲۰ جدی

فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و شبکه حقانی و همچنین اظهارات حامد گیلانی رهبر حزب محاذ ملی در باره رهبران طالبان، تیترهای اصلی بیشتر روزنامه‌های مهم چاپ کابل را به خود اختصاص داده ‌است.

روزنامه اطلاعات روز در مطلب اصلی خود اظهارات سخنگوی وزارت دفاع افغانستان را ارزیابی کرده که گفته است حملاتی را که داعش مسئولیتش را بر عهده می‌گیرد، در واقع کار شبکه حقانی است.

این روزنامه ضمن همراهی با اظهارات وزارت دفاع در مورد پایین آمدن توانایی عملیاتی داعش در اثر حملات نیروهای افغان و بین‌المللی، بین اظهارات فعلی وزارت دفاع و انداختن مسئولیت برخی حملات از جمله حمله به اعتراضات جنبش روشنایی و بیمارستان نظامی سردار محمد داوود، نوعی پارادوکس می‌بیند.

اطلاعات روز می‌نویسد: "چنانچه بپذیریم که داعش نام مستعار شبکه حقانی در افغانستان است، نهادهای امنیتی باید به دو سوال پاسخ دهند. حملاتی که به نام داعش در مساجد، راهپیمایی‌ها، محافل سیاسی و اماکن عمومی که صدها کشته برجای گذاشته‌ است، چنانچه کار شبکه حقانی باشد، پس چرا تا اکنون امنیت در این زمینه توضیحی نداده است؟"

سوال دوم روزنامه این است که "سراج الدین حقانی، معاون طالبان است و اشرف غنی، رئیس‌جمهوری غایت حضورش در ارگ را صلح عنوان کرده است. اما صلح بدون هیچ تاملی در مورد جنایات این گروه و یا دست‌کم کم شدن میزان این جنایات هزینه سنگینی برای مردم دارد و از سوی، تفکیک قایل شدن بین طالبان و شبکه حقانی در حالی که این دو جریان در ساختار سیاسی قایل به چنین تفکیکی نیستند، معنایی جز فریب مردم ندارد."

سربازگیری داعش

حق نشر عکس 8am
Image caption کارتون هشت صبح؛ کنایه تلخی به سخنرانی وزیر مخابرات. وزیر سخنرانی خود را از روی کاغذ خواند ولی بسیار تپق زد و تاریخ پست را هم نادرست خواند

روزنامه آرمان ملی در مورد حضور داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. این روزنامه در تحلیل اصلی خود، این گروه را "یک پروژه وارداتی" به منظور گرم‌تر کردن تنور جنگ و خشونت در افغانستان توصیف کرده و پاکستان را معبر اصلی جنگجویان این گروه از خاورمیانه به افغانستان خوانده است.

روزنامه نوشته در حالی نیروهای افغان در ولایت ننگرهار سرگرم جنگ با داعش است، این گروه در ولایات غور، سرپل و غزنی مشغول سربازگیری است.

به نوشته آرمان ملی، داعش این روزها شب‌نامه‌هایی در غزنی پخش کرده که در آن به مردم هشدار داده شده است تا از دولت دور باشند، در غیر آن‌ صورت سرشان "بریده" خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس، به اظهارات اخیر حامد گیلانی تاخته که گفته است "اکثریت بزرگان طالبان هم اکنون در وطن شان‌ هستند". روزنامه به بررسی واکنش‌های گسترده از جمله‌ اداره امنیت ملی و مجلس نمایندگان به اظهارات آقای گیلانی پرداخته است.

انیس نوشته در زمانی دولت آمریکا با دولت افغانستان در مورد حضور رهبران طالبان در پاکستان و وجود پناه‌گاه‌های امن این گروه در خاک آن کشور هم‌صدا شده است، سخنان آقای گیلانی "مغایر منافع ملی و غیر مسئولانه" خوانده است.

روزنامه کشته شدن رهبران طالبان در خاک پاکستان را نشانه‌ای انکارناپذیر از حضور رهبران طالبان و خانواده‌های آنها در داخل پاکستان عنوان می‌کند. از سویی، انیس به اظهارات برخی از رهبران حزاب سیاسی و مقام‌های پاکستانی در مورد حضور رهبران طالبان در پاکستان استناد کرده و می‌نویسد برخی از سیاستمدارن ما آگاهانه یا ناآگانه در محافل رسمی "به نفع دشمن گام" بر می‌دارند.

حق نشر عکس Afghanistan Ma
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه افغانستان ما. این روزها به مناسبت سالگرد تصویب قانون اساسی در ۱۴ جدی ۱۳۹۲ همایش های مختلفی در کابل برگزار شده و در عین حال گزارشهایی از نقض گسترده این قانون منتشر شده است

قانون اساسی

دولت در روزهای گذشته سرگرم تجلیل از چهاردهمین سال تصویب قانون اساسی جدید بود. روزنامه هشت صبح در مطلب اصلی خود تحت عنوان "بی‌احترامی به قانون اساسی" نوشته که نقض این قانون به یک فرهنگ تبدیل شده است.

این روزنامه با برشمردن موارد زیادی از نقض قانون اساسی از جمله عدم برگزاری انتخابات پارلمانی، شوراهای ولسوالی‌‎ها و جایگاه نامشخص ریاست اجرایی در این قانون نوشته که قانون اساسی که باید داور نهایی منازعات سیاسی می‌بود، حالا هیچ نزاعی با ارجاع به آن حل نمی‌شود.

در کنار این، هشت صبح به ناکامی‌های رهبران حکومت وحدت ملی پرداخته که در سه سال گذشته نتوانسته‌اند به وعده‌های‌شان در مورد برگزاری جرگه قانون اساسی، توزیع شناسنامه‌ الکترونیک و اجرائی کردن قانون ثبت احوال نفوس به‌رغم تصویب سه سال پیش آن، عمل کند.

به باور هشت صبح، فقدان مرز مشخص میان صلاحیت‌های دولت مرکزی و ادارات محلی و در واقع مصادره شدن صلاحیت‌های ادارات محلی به نفع مرکز و نبود هیچ میکانیسم قانونی و نهادی برای پاسخگوسازی رئیس جمهوری را مشکلاتی‌ عنوان کرده که ضرورت برگزاری جرگه‌ای قانون اساسی و تعدیل این قانون را می‌طلبد.