روزنامه‌های کابل، شنبه ۲۳ جدی

افغانستان حق نشر عکس Mandegar

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل آزادی زندانیان سیاسی وابسته به حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، تنش سیاسی در افغانستان و مشکلات در کمیسیون انتخابات افغانستان را مهم دانسته‌اند.

روزنامه راه مدنیت با این عنوان" از بند برآمد، با کمربند خواهد آمد!" نوشته است که آزادی بیشتر از ۷۰ نفر از زندانیان وابسته به حزب اسلامی بسیاری از حلقات سیاسی و نهادهای مدنی یک اتفاق نگرانی‌آور تعبیر می‌شود.

نویسنده معتقد است که با توجه به اتفاقات شبیه به این در زمان حاکمیت رئیس‌جمهور کرزی افتاده بود که شماری از زندانیان طالبان از بند رها شدند، اما پس از رهایی بلافاصله به صفوف نیروی جنگی طالبان پیوسته و به حملات مرگبارتر از قبل علیه دولت مبادرت ورزیدند.

به نظر سرمقاله نویس این افراد نیز در حالی از زندان دولت رهایی یافتند که به وساطت مراجع مختلف معرفی و ضمانت شده بودند، اما متاسفانه که چنین نبود و در واقع طالبانی که از قید و بند دولت رهایی یافتند، با انگیزه و انرژی بیشتر علیه دولت به جنگ شتافتند.

نویسنده افزوده که نگرانی دوم این است که به‌دلیل اهمیت شاخصه‌های روابط قومی، از کجا معلوم که بسیاری از زندانیان آزاد ‌شده منتسب به حزب اسلامی آقای حکمتیار، همان طالبان یا داعشیان نباشند که با توسل به علایق قومی از مجرای حزب اسلامی به عنوان زندانیان منتسب به این حزب معرفی گردیده و آزاد می‌شوند؟

نویسنده روزنامه ماندگار نوشته که "آروز داریم هیچ شهروند افغانستانی بی‌گناهی در زندان نباشد و از نعمت آزادی محروم نشود، به هیچ‌وجه نمی‌خواهیم صلح بهانه‌ای برای باج‌دهی به گروه‌های تروریستی باشد و فسادهای اداری و سیاسی سبب شود که زیر نام این روند، جنایتکاران و ناقضان حقوق بشر از زندان‌ها رها گردند."

به نظر نویسنده از این‌رو لازم است که این روند به‌خاطر دقت، شفافیت و سلامت بیشتر به تعویق انداخته شود. باید بررسی شود افرادی که قبلا آزاد شده‌اند، اکنون در کجا و کدام موضع و حالت قرار دارند و افرادی که قرار است دوباره آزاد شوند، آیا به‌راستی لیاقت آزادی و بخشش را دارند.

حق نشر عکس dailyafghanistan

سرمقاله نویس افزوده که "این‌همه دغدغه و احتیاط از آن جهت است که مردم افغانستان اولا به موثریت آقای حکمتیار به حال صلح بی‌باورهستند، ثانیا به صداقت ادعاهای آقای حکمتیار به‌ویژه در خصوص کمیت هواخواهان و زندانیانش شک دارند و ثالثا می‌خواهند بدانند که چه شمار از آزادشد‌گان به‌راستی عضویت حزب اسلامی را داشته‌اند، چه شمار عضو گروه طالبان و چه تعدادی هم از جمله داعشیان و جنایتکاران بوده‌اند."

نویسنده روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به مشکلاتی امنیتی در افغانستان نوشته که سیاست‌های جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره افغانستان و کشور‌های جنوب آسیا، مایه دلگرمی حکومت و مردم کشور افغانستان شده و افغانستان امیدوار است که تشریک مساعی نیروهای این کشور با نیروهای آمریکا و دیگر کشورهای ناتو درافغانستان اثرات مثبتی در جبهات جنگ وارد کرده و سرانجام بن بست جنگ شکسته شود و در نتیجه سال‌های شکست قطعی "تروریسم" در منطقه رسیده باشد.

سرمقاله نویس ۸صبح نیز نوشته که در وضعیتی که افغانستان درگیر جنگ است، کشمکش‌های سیاسی درون‌حکومتی به سود کشور نیست. آمریکا فشار به پاکستان را بیش‌تر کرده است. پاکستانی‌ها با آن که حمایت چین را دارند، از خرابی بیش‌تر روابط کشورشان با آمریکا نگران‌ هستند.

حق نشر عکس dailyafghanistan

نویسنده افزوده که صحبتهایی در پاکستان برای تفاهم با آمریکا در جریان است. با آن که پاکستان اعلام کرده بود که همکاری‌های اطلاعاتی و نظامی خود را با آمریکا قطع کرده است، اما بعدا از این موضع عقب‌نشینی کرد. به نظر می‌رسد که پاکستان تحمل فشار بیش‌تر از جانب آمریکا را ندارد.

سرمقاله نویس افزوده که در چنین جوی ایجاب می‌کند که انرژی سران حکومت و مجموع نهادهای دولتی صرف بهره‌برداری به سود کشور شود، اما حکومت وحدت ملی این انرژی را در کشمکش‌های درونی مصرف کرده است. کابل دچار کشمکش سیاسی است. هنوز مشکل تعلیق وظیفه‌ا‌ی کسی که به عنوان والی بلخ مقرر شده، حل نشده است و تا هنوز کسی نمی‌داند که مشکل ارگ و قصر سپیدار با عطامحمد نور کی حل می‌شود.

روزنامه نوشته که پس از کش‌وقوس‌های بسیار، سرانجام فهرست نامزدان پیشنهادی کمیته‌ای گزینش برای عضویت در کمیسیون انتخابات نهایی شد. این سه نفر، عبدالقادر زازی، عضو مجلس نمایندگان، حفیظ هاشمی، رئیس دبیرخانه مجلس سنا و اول‌رحمان هیوادمل، مسئول منطقه‌ای کمیسیون انتخابات در کابل هستند.

حق نشر عکس 8am

نویسنده معتقد است که تعیین یک ‌تن از میان این سه نفر برای عضویت در کمیسیون انتخابات ساده‌تر شده است و انتظار می‌رود در این مورد شاهد جنجال و تنش سیاسی زیادی دست‌کم در درون حکومت نباشیم، اما پرسش این است که تکمیل شدن اعضای کمیسیون انتخابات تا چه‌اندازه می‌تواند به انتقادها و چالش‌هایی که کمیسیون با آن روبه‌رو است، پاسخ بدهد؟

سرمقاله‌نویس افزوده که تعیین عضو هفتم کمیسیون انتخابات از این نظر اهمیت یافت که این عضو به احتمال بسیار زیاد ریاست کمیسیون انتخابات را بر دوش خواهد گرفت. به همین دلیل، علی‌رغم وجود فهرست نامزدان قبلی برای احراز این پست، ریاست‌جمهوری کمیته‌ای گزینش را مجبور به کار دوباره کرد. از این جهت، یکی از سه نامزد کنونی عضویت در کمیسیون انتخابات، ریاست این کمیسیون را می‌گیرد و به‌تبع آن حضور، توانایی و وابستگی سیاسی‌اش برای بسیاری از نهادهای مدنی، شهروندان و گروه‌های سیاسی تعیین‌کننده‌ میزان خوش‌بینی یا بدبینی‌شان در مورد انتخابات‌های آینده است.