روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۴ جدی

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

وزیر کشور افغانستان از آغاز روند انجام اصلاحات در پلیس و تطبیق قانون افسران خبر داده است. این اقدام وزارت کشور به منظور افزایش رضایت مردم صورت گرفته است.

ویس احمد برمک که روز گذشته در همایش "بلند بردن دانش و مهارت‌های منسوبین وزارت امور داخله/کشور" سخن می‌گفت، افزود که هدف "اصلاح ظاهری نیروهای پلیس نیست، بلکه تلاش می‌شود که اصلاحات بنیادی ایجاد شود تا موجب رضایت مردم باشد و مسئولان و افسران پلیس نیز احساس مسئولیت کنند".

اصلاحات در پلیس افغانستان، انتخاب عضو جدید کمیسیون انتخابات و شایعات حل "جنجال بلخ و قندهار" با استفاده از زور، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۴ جدی/دی کابل است.

اصلاحات در پلیس افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که پیش از این گزارش‌هایی در مورد وضعیت بد پلیس، فساد گسترده، ترفیع افراد براساس رابطه‌سالاری و عدم هماهنگی میان نیروهای آن به نشر رسیده است.

اطلاعات روز نوشته که وزیر داخله از آغاز اصلاحات در پلیس افغانستان خبر داده اما انجام اصلاحات گسترده و معطوف به نتیجه با دشواری‌ها و موانع بسیاری روبه‌رو است.

اطلاعات روز افزوده که "مبارزه با فساد و انجام اصلاحات همواره به صورت گزینشی پیش برده شده است. برای مثال، رئیس‌جمهور غنی دستور پیگرد عدلی وزیر پیشین وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی را صادر کرد، او از سمت‌اش برکنار شد و به پرس‌وجوهای دادستانی پاسخ گفت؛ اما در موردی دیگر، رئیس جمهور طی فرمانی فاروق وردک، بدنام‌ترین وزیر کابینه کرزی را که به ساختن مکاتب خیالی معروف است، به عنوان وزیر دولت در امور پارلمانی معرفی کرد."

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، همچنین اصلاحات و مبارزه با فساد را یک روند زمان‌بر خوانده و اظهار امیدواری کرده که اصلاحات شروع شده در پلیس از گزینشی بودن و متوقف شدن به دور باشد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که بدون تردید رفع همه مشکلات در پلیس یک شبه و آوردن اصلاحات در ظرف زمانی کم، امکان پذیر نیست و نباید هم چنین انتظاری داشت.

افغانستان نوشته که اگر مردم به صورت تدریجی شاهد اقدامات و اصلاحات در این بخش باشند، اعتماد عمومی به پلیس نیز به مرور شکل خواهد گرفت و در نهایت پایه‌های اساسی امنیت و آرامش مستحکم‌تر خواهد شد.

افغانستان افزوده که دخالت‌های فراوان در تقرری‌ها و ترفیعات نیروهای پلیس، فساد و اختلاس در قراردادهای مربوط به پلیس، سوء استفاده از صلاحیت‌ها و موقعیت‌ها از سوی مقامات و عناصر پلیس، عدم توازن و فقدان عدالت در میان منسوبین پلیس و وجود تبعیض‌های آشکار در آن، از مهم‌ترین چالش‌هایی است که پلیس از آن‌ها رنج می‌برد.

آغاز کار کمیسیون انتخابات

روزنامه ۸‌صبح ضمن انتقاد از نحوه انتخاب عضو جدید کمیسیون مستقل انتخابات، نوشته که تشکیل کمیسیون باید تکمیل می‌شد.

۸‌صبح نوشته که کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است که هر چه زود‌تر کار خود را برای برگزاری انتخابات‌های پارلمانی و شوراهای ولایتی شروع کند و هر چه زود‌تر تقویم مفصل این انتخابات را اعلام کند.

۸‌صبح افزوده حال که تعیین کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات تکمیل شده، باید این کمیسیون از خودش تحرک نشان دهد زیرا سرنوشت دموکراسی جوان افغانستان و نهاد انتخابات در دست کمیشنران بر حال کمیسیون مستقل انتخابات است.

استفاده از زور برای حل جنجال شمال و جنوب

روزنامه آرمان ملی نوشته گزارش‌هایی انتشار یافته است که دولت تصمیم گرفته تا غایله شمال و جنوب (بلخ و قندهار) را با حمله به مراکز قدرت استاد عطا والی برکنار شده بلخ و عبدالرزاق فرمانده پلیس قندهار پایان بدهد.

آرمان ملی می‌نویسد که هر چند این گزارش از سوی حکومت افغانستان تایید نشده ولی با توجه جبهه گیری‌های هر دو طرف، هر گونه پیشامدی از این گونه محتمل به نظر می‌رسد.

آرمان ملی افزوده که حکومتداری برای هیچ کسی در نظام‌های دمکراتیک میراثی نیست اما وضعیت افغانستان در این روزها بسیار وخیم و نگران کننده است و باید زعامت کشور با در نظرداشت آن در ارتباط قضایای شمال و جنوب، از مدارا و بردباری کار بگیرد.

مطالب مرتبط