روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۵ جدی

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل، از جمله نیکی هیلی، نماینده آمریکا، به افغانستان سفر کرده‌اند.

گفته شده که اعضای شورای امنیت سازمان ملل اوضاع افغانستان را بررسی می‌کنند و مساله امنیت در افغانستان در صدر فهرست موضوع‌های مورد علاقه آنها است.

روزنامه‌های صبح ۲۵ جدی/دی کابل مطالب مهم امروزشان را به سفر اعضای شورای امنیت سازمان ملل به کابل اختصاص دادند.

شورای امنیت و روابط افغانستان با پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه گروه‌هایی که ضد دولت افغانستان می‌جنگند، رژیم تعزیرات نیز وضع کرده ولی برخی از اعضای مهم سازمان ملل متحد از جمله پاکستان هم قطع‌نامه‌ها و رژیم تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده‌اند.

۸‌صبح نوشته که "علت دوام جنگ در افغانستان نیز همین مسأله است. پاکستان هم قطع‌نامه سال ۱۳۷۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می‌کند و هم به رژیم تعزیرات این شورا بی‌اعتنا است. پاکستان هم به گروه طالبان پناه داده است و هم ارتش آن کشور در نقش متحد طالبان عمل کرده است. "

۸‌صبح افزوده که دولت افغانستان باید به صورت بسیار جدی این موضوع را با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کند و حداقل باید شورای امنیت سازمان ملل متحد یک جلسه اضطراری در مورد نقش منفی پاکستان در قبال افغانستان برگزار کند .

به باور نویسنده ستون زنگ اول، "مردم افغانستان انتظار دارند که رهبران حکومت در این مورد جدی باشند. تا زمانی که پاکستان زیر فشار جدی بین‌المللی قرار نگیرد و متوجه هزینه‌های سیاست‌هایش نشود، جنگ افغانستان آن طوری که جامعه جهانی می‌خواهد، ختم به خیر نمی‌شود."

امنیت افغانستان و سازمان ملل

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به سفر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌نویسد که حکومت کابل فرصت سیاسی بی‌مانندی در بیان چالش‌های بزرگ سیاسی-امنیتی‌اش در سطح منطقه یافته که نشان می‌دهد جامعه جهانی نگرانی‌های شهروندان افغانستان و وضعیت امنیتی و سیاسی کشور را درک کرده‌ است.

اطلاعات روز نوشته که این دیدارها در کابل در حالی اتفاق می‌افتد که در سطح داخلی و بین‌المللی، دولت افغانستان شاهد تحولات جدیدی است که بی‌تردید در وضعیت آینده افغانستان و ثبات در این کشور تاثیر مستقیم دارد. نویسنده به ظهور داعش و افزایش ناامنی‌ها و استراتژی جدید آمریکا و قطب بندی‌های تازه در منطقه اشاره کرده است.

اطلاعات روز افزوده که افغانستان در وضعیت کنونی، علاوه بر حمایت سازمان‌ ملل متحد و کشورهای حامی‌اش، نیاز به افزایش نظارت نهادهای معتبر خارجی از وضعیت حکومت‌داری، حاکمیت قانون، نیروهای امنیتی و اصلاحات اقتصادی‌اش دارد.

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که شورای امنیت ملل متحد به عنوان مهم‌ترین رکن این سازمان و تنها رکنی که تصمیمات آن برای تمام کشورهای عضو ملل متحد الزام آور است، مسئولیت حفظ صلح و جلوگیری از جنگ را در سطح جهان به عهده دارد.

افغانستان نوشته که وضعیت افغانستان هر روز به دلیل حضور تروریسم و حمایت‌های بی دریغ کشورهای همسایه از آن رو به وخامت می‌رود و هر روز نگرانی‌های بیشتر می‌شود.

افغانستان افزوده که سفر هیات شورای امنیت ملل متحد به افغانستان بهترین فرصت است که همکاران بین‌المللی افغانستان، راهکارهای اقدامات بعدی خود را در مبارزه با تروریسم و تامین صلح و امنیت منطقه ارزیابی کنند.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان امیدوار است که دولت افغانستان نیز از این فرصت استفاده کرده، شواهد و مدارک کافی را درباره تمویل و تجهیز تروریسم از سوی برخی کشورهای همسایه، به این هیات ارایه کند.

شورای امنیت و مسایل داخلی افغانستان

روزنامه آرمان ملی نوشته که در سه سال گذشته شیرازه وفاق ملی در کشور متزلزل شده و بیم آن میرود که این بنیاد آسیب ببیند و نفاق و شقاق قومی، سمتی و زبانی، آرامش و زندگی اجتماعی مردم را از میان ببرد.

آرمان ملی می‌نویسد که "هیات گفتوگو کننده شورای امنیت سازمان ملل در کنار این که درباره شیوه های مبارزه با تروریسم، با جوانب مختلف گفتوگو می‌کنند، مسایل جاری در افغانستان را که این روزها وضعیت اقتصادی، اجتماعی و امنیتی این کشور را لطمه زده، نیز بررسی نموده و در این مورد با اعمال نفوذ بالای زعامت کشور، شرایط را به گونه مطالبات مردم بگرداند تا اوضاع از این بدتر نشود و دشمن از وخامت شرایط کنونی سود نبرد."

مطالب مرتبط