روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۷ جدی

افغانستان حق نشر عکس 8am

روزنامه‌های کابل به مذاکرات صلح که چند روز قبل در ترکیه برگزار شد، پرداخته و افزوده که مذاکرات از این دست اهمیت صلح را از بین می‌برد.

روزنامه ماندگار نوشته که در روزهای پسین، ویدیویی در شبکه‎های اجتماعی دست به‌دست می‎شد که در آن دوتن از شخصیت‏های سیاسی از جمله عباس بصیر، مشاور رئیس جمهور و از اعضای حزب وحدت اسلامی و همایون جریر، از نزدیکان آقای حکمتیار با جمعی از آدم‎های دیگر که ظاهراً اعضای گروه طالبان باشند، دوری میزی نشسته‌اند و سرگرم صحبت و گفت‎وگو هستند.

سرمقاله نویس افزوده که همزمان با آن، رسانه‎ها اعلام کردند که مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و اعضای طالبان در ترکیه برگزار شده‌است. اما بعدتر حکومت افغانستان و طالبان اعلام کردند که در این نشست کسی از آنها نمایند‌گی نمی‎کند و از محتوای نشست آگاهی ندارند.

نویسنده افزوده که این نکته که مسئولیت این نشست را هیچ یک از طرف‌های اصلی برای تحقق صلح بر عهده نگرفته، در محافل سیاسی و اجتماعی افغانستان به شکلی گسترده بازخورد داشت و پرسش‏‎های متعددی را ایجاد کرده است. از جمله این که روی چه دلیلی دو مشاور رئیس جمهور با اجازه چه کسی در این نشست حضور داشته اند.

نویسنده افزوده که دو مشاور با مصارف کدام مرجع و روی چه هدف و چگونه در آن نشست حضور یافتند و حالا با آنان چه برخوردی خواهد شد؟ پیش از این هم گزارش‌هایی مبنی بر این‌که گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در تلاش برپایی مذاکرات صلح و کشانیدن پای طالبان به میز مذاکرات است، منتشر شده بود.

حق نشر عکس Etilaatroz

مقاله نویس روزنامه اطلاعات درباره شهرت چهار اشتراک‌کننده‌ا‌ی مذاکرات صلح در ترکیه که به‌نام نمایندگان گروه طالبان شرکت کرده‌اند، چنین نوشته است:

۱. داواجان عضو حزب اسلامی که در شهر پیشاور پاکستان فروشگاه خودرو دارد و هرازگاهی به کابل به دیدن گلبدین حکمتیار نیز می‌آید.

۲. مولوی عبدالرووف که در زمان رژیم طالبان مدت کوتاهی به‌حیث سرپرست ولایت خوست کار کرده تا قبل از مرگ ملاعمر به‌حیث عضو پایین‌رتبه‌ا‌ی طالبان در مدارس پاکستان فعالیت می‌نمود. مولوی عبدالرووف پس از مرگ ملاعمر از گروه ملا اختر منصور جدا شده و به گروه انشعابی ملارسول پیوسته است.

۳. ملا رحمت‌الله وردک از اعضای پایین‌رتبه‌ای طالبان است که در زمان رژیم طالبان مدتی را در بانک مرکزی افغانستان به‌حیث کارمند کار کرده و سپس کارمند پایین رتبه اطلاعات طالبان بوده است. آقای وردک نیز از اعضای پایین‌رتبه‌ا‌ی گروه طالبان بوده که پس از مرگ ملاعمر به گروه انشعابی ملارسول پیوسته است.

۴. نفر چهارم از گروهی که به‌نام نمایندگان طالبان در این نشست شرکت کرده، ملا عبدالحکیم بریس است که هیچ‌گاه مقامی در گروه طالبان نداشته و یک عضو عادی گروه طالبان است که پس از مرگ ملاعمر به گروه انشعابی ملارسول پیوسته است.

نویسنده افزوده که هرسه نفر فعلا تحت رهبری ملا منان نیازی در گروه انشعابی ملارسول فعالیت می‌کنند و هیچ رابطه و تاثیری در گروه طالبان تحت رهبری ملاهبت‌الله آخندزاده که طرف اصلی جنگ علیه حکومت افغانستان است ندارند.

حق نشر عکس Mandegar

روزنامه افغانستان ما نوشته که شورای عالی صلح از متن توافقنامه جرگه ملی- مشورتی صلح، متولد شد و با امکانات و اختیارات زیادی به کار آغاز کرد. اما از زمان تشکیل شورا تا حال که هفت سال می‌گذرد، همواره این سؤال مطرح بوده که جایگاه قانونی و حقوقی شورای عالی صلح کجا است؟

نویسنده افزوده که یکی از مسایل تمسخر آمیز در کارکرد شورا مذاکرات غیر رسمی شورا و حکومت با گروه طالبان بوده‌است. یکبار یک فرد ساده و مغازه دار از شهر کویته پاکستان به نام نماینده طالبان صدها هزار دلار را از جیب حکومت ربود و بار دیگر یک فرد به عنوان نماینده طالبان، رئیس شورای عالی صلح را کشت.

نویسنده افزوده که از آن به بعد مذاکرات غیر رسمی به عنوان یک پروژه سود آور اقتصادی در کشورهای دیگر دنبال شد و بار آخر این نوع مذاکرات بی‌شاخ و دم که نه طرف مذاکره کننده شناخته شده بود و نه از سوی گروهی نمایندگی می‌کرد، در ترکیه برگزار شده است.

سرمقاله نویس نوشته که حال این سؤال به وجود می‌آید که اولا؛ منظور از مذاکرات غیر رسمی که با غوغا و هیاهو از آن نام برده می‌شود، چیست؟ ثانیا؛ مذاکره با افراد گمنام و بی‌هویت چه ثمره و نتیجه ای را برای توسعه صلح و امنیت در کشور دارد؟

حق نشر عکس dailyafghanistan

در سرمقاله افغانستان ما آمده که مردم فکر می‌کنند که شورای عالی صلح به جای پرداختن به مسایل مهمتر صلح، وقت خود را به مسایل پیش افتاده و بی‌اهمیتی مصروف می‌کند که جز صرف هزینه‌های گزاف و تقویت افراط گرایی، دستاوردی برای صلح و ثبات ندارد و این مسئله نا امیدی‌های بیشتری را در جامعه به وجود می‌آورد.

طالبان آماده نیستند

روزنامه ۸صبح نوشته که اکرم خپلواک، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح می‌گوید که طالبان تاکنون برای انجام مذاکرات "واقعی" صلح آماده نیستند.

این روزنامه از آقای خپلواک نقل قول کرده که "متاسفانه تا حال به صدای مشترک شهروندان افغانستان برای صلح، گروه طالبان برای آغاز مذاکرات واقعی کدام گام مثبتی برنداشته‌ است. این که در داخل چه می‌گذرد، چقدر امیدواری وجود دارد، چگونه وارد روند می‌شوند، مسئله جدا است. اما چیزی که ملت افغانستان می‌خواهد، مذاکرات واقعی، با نمایند‌گان واقعی و روی مسایل واقعی، هنوز روی این هدف نرسیده‌ایم."