روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه چهارم دلو

روزنامه
Image caption روزنامه آرمان ملی

درخواست تازه آمریکا از پاکستان برای اخراج رهبران طالبان از آن کشور و حضور نفوذی‌ها در نیروهای امنیتی افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح چهارشنبه چهارم دلو/بهمن کابل است.

درخواست آمریکا از پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که کاخ سفید در واکنش به حمله تروریستی اخیر طالبان به هتل اینترکنتیننتال گفت که پاکستان مکلف است رهبران گروهی را که این فاجعه را آفریده‌اند از خاکش اخراج کند یا آنان را به زندان بیفگند.

۸صبح نوشته که بر مبنای رژیم تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد هر عضو این سازمان باید فعالیت‌های رهبران طالبان و القاعده را در قلمروش متوقف کند، منابع مالی آنان را بخشکاند و در مبارزه با آنان همکاری کند.پاکستان با پناه‌دادن به رهبران طالبان رژیم تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

۸‌صبح افزوده که افغانستان باید با واشنگتن گپ بزند و از مقام‌های آمریکایی که حامی استراتژیک نیروهای امنیتی افغانستان هستند، بخواهد که از شکایت احتمالی افغانستان در سازمان ملل متحد از پاکستان حمایت کند و خواستار برگزاری جلسه‌ فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد شود.

۸‌صبح می‌نویسد که افغانستان باید با چین و روسیه هم، موضوع تخلف پاکستان از قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را مطرح کند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد "ما امیدواریم که طالبان به زودی در فهرست گروه‌های تروریستی شامل گردد و تحریم‌های گسترده‌ای از سوی کشورهای جهان بر سران و فرماندهان و حلقه رهبری این گروه وضع گردد."

آرمان ملی نوشته که تا این کار نشود و پناهگاه‌های امن طالبان در خاک پاکستان از بین نرود و پاکستان خود سیاست‌هایش را در قبال افغانستان تغییر ندهد و حمایتش را از این گروه نبردارد، جنگ در افغانستان همچنین شعله ور خواهد ماند.

روزنامه انیس نیز به درخواست تازه آمریکا اشاره کرده و می‌نویسد که استنباط می‌شود که وضعیت به مراد افغانستان در حال انکشاف است.

اما انیس نوشته که هرگاه افغانستان در عرصه بین‌المللی یا در میدان‌ها نبرد موفقیت‌هایی دست یابد، گروه‌های دهشت افگن حملات‌شان را تشدید می‌سازند تا حضور و قدرت خویش را به رخ دولت و جامعه جهانی بکشانند.

روزنامه انیس افزوده " از این رو محکوم کردن‌ها، واکنش‌ها و متهم کردن پاکستان نسبت به حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی به سود افغانستان نیست و باید در پهلوی این واکنش‌ها، فشارهای عملی و واقعی اقتصادی، سیاسی و نظامی بر آن کشور وارد گردد."

نفوذی‌ها در نهادهای امنیتی

روزنامه ماندگار می‌نویسد که حمله به هتل اینترکنتیننتال نشان داد که دستگاه‌های امنیتی افغانستان در بلندترین سطح بی‌مدیریتی، بی‌پروایی و ضعف و نفوذیافتگی به‌سر می‌برند.

ماندگار نوشته که وارد شدن این گروه انتحاری به محل بدون بازرسی و انتقال سلاح و مهمات‌شان به آن راحتی، روایت‌گر همکاری مستقیم افرادی در داخل نظام با طالبان و تروریستان است.

ماندگار افزوده که عوامل نفوذی در دستگاه‌های امنیتی چنان عمیق و قوی هستند که می‌توانند حتی رد پای حمله‌کنندگان را هم گُم سازند.

به باور نویسنده سرمقاله ماندگار "تا زمانی که اراده راستین سیاسی دست‌کم در سطح ملی برای مبارزه با تروریسم شکل نگیرد و نهادهای امنیتی از وجود خاینان و نفوذیان خالی نشود، این حوادث همچنان تکرار می‌شوند."

مطالب مرتبط