روزنامه‌های کابل؛ آینده روند صلح با طالبان

افغانستان حق نشر عکس 8am
Image caption ۸صبح نوشت:"آمریکا دیگر کشورهایی که به دشمنانش پناه می‌دهند را دوست واشنگتن خطاب نمی‌کند."

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو با طالبان در آینده نزدیک را با اشاره به رشته بمبگذاری‌های مرگبار اخیر در کابل، پایتخت افغانستان رد کرده است.

دولت افغانستان نیز در واکنش به این اظهارات گفت پس از این صلح را در میدان‌های جنگ جستجو خواهند کرد.

روزنامه‌های صبح چهارشنبه ۱۱ دلو/بهمن کابل در مطالب تحلیلی امروزشان به اظهارات تازه دونالد ترامپ در مورد صلح با طالبان پرداختند.

فشار بر پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که موضع تازه رئیس جمهوری آمریکا نشان می‌دهد که ایالات متحده از این به بعد، تفکیکی میان گروه‌های طالبان، داعش و القاعده قایل نیست. در گذشته ایالات متحده چنین موضعی نداشت.

۸‌صبح نوشته که پیش از این آمریکا تلاش می‌کرد که طالبان وارد روند سیاسی بعد از بن شوند و حضور مشروع در سیاست افغانستان داشته باشند، اما طالبان نپذیرفتند.

۸‌صبح افزوده که واشنگتن به این نتیجه رسید که تلاش برای کشاندن پای طالبان به میز مذاکره و حضور مشروع و مسالمت‌آمیز آنان در سیاست افغانستان، امری است محال و اقدامات تروریستی اخیر طالبان هم نشان داد که آنان باور به زور دارند.

به باور نویسنده ستون زنگ اول روزنامه ۸‌صبح، موضع‌گیری ترامپ، پیام روشنی را به پایتخت‌های کشورهای منطقه هم مخابره کرد. "آمریکا دیگر کشورهایی که به دشمنانش پناه می‌دهند را دوست واشنگتن خطاب نمی‌کند."

۸‌صبح می‌نویسد که شکست طالبان در میدان نبرد نیز بر "عقبه استراتژیک طالبان" که "پاکستان" می‌باشد فشار جدی وارد خواهد کرد و "پاکستان تا زمانی که زیر فشار قرار نگیرد از حمایت تروریسم دست برنمی‌دارد."

پاسخ طالبان به ترامپ

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که دولت افغانستان به دنبال سخنان تازه ترامپ اعلام کرد که صلح را در میادین جنگ جستجو خواهد کرد اما عملا صدها عالم دین را گردهم آورد تا به روند صلح مشورت بدهند و چند روز پیش با رئیس جمهوری اندونزی دیدار کرد که قرار است میانجی گری در روند صلح باشد.

اطلاعات روز نوشته که اما طالبان در پاسخ دونالد ترامپ با موضع محکمی که گرفتند، نشان دادند که بیش از مقامات حکومتی تکلیف‌شان با آینده‌‌شان مشخص است و چشم‌انداز روشنی در مورد اهداف سیاسی خود دارند.

حق نشر عکس Etilaatroz
Image caption روزنامه اطلاعات روز نوشته که در حکومت افغانستان نه اراده چندانی برای برخورد با طالبان وجود دارد و نه برنامه‌یی برای برچیدن بساط آن‌ها و تأمین ثبات.

اطلاعات روز افزوده که طالبان از سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا نتیجه‌ گرفته‌اند که این کشور به‌دنبال "اشغال" افغانستان است و اختیار «اصلی» صلح در دست آمریکا است و از تشدید جنگ خبر داده‌اند؛ چیزی که در عمل باور خود را به آن نشان دادند.

اطلاعات روز می‌نویسد که طالبان سالهاست که جان مردم را می‌گیرند و مانع توسعه افغانستان می‌شوند اما به‌رغم آن، "رجال سیاسی" کابل همواره از طالبان خواسته‌اند که اسلحه را بر زمین بگذارند و حتی آن‌ها را تا سطح "برادر ناراضی" و "مخالف سیاسی" تقلیل داده‌اند.

به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، در حکومت افغانستان نه اراده چندانی برای برخورد با طالبان وجود دارد و نه برنامه‌یی برای برچیدن بساط آن‌ها و تأمین ثبات.

پایان روند صلح با طالبان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که صلح همواره یک روند دو طرفه است اما تنها صلحی که سالهاست به گونه یک طرفه به پیش می رود و هیچ نتیجه‌ای نیز نداشته، روند صلح افغانستان است.

افغانستان نوشته هر زمانی که صدای صلح از سوی دولت افغانستان بلند شده، مخالفان به کشتار وسیع‌تر و خشونت‌بارتر دست زده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، اکنون زمان آن فرا رسیده که این بنای کج ویران گردد "روند صلح افغانستان از بیهودگی گذشته و به مرز یک بازی احمقانه رسیده است."

همچنین روزنامه افغانستان از فقدان دیدگاه مشترک میان دولت و طالبان، حضور گسترده کشورهای حامی تروریسم در منطقه و نواقص در میکانیزم و روندهای درونی پروسه صلح به عنوان چالش‌های اصلی فرا راه گفت‌وگوهای صلح یاد کرده است.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که مشاهده کشتار از سوی مقامات افغانستان و منتظر ماندن که شاید طالبان چراغ سبزی برای گفت‌وگو نشان بدهند، اشتباه است.

آرمان ملی نوشته که افغان‌ها از سیاست جدید آمریکا حمایت کرده و باور دارند که طالبان هیچگاه حاضر به مذاکره نیستند و باید هر چه زوتر حکومت در موقف خویش بازنگری کند.

آرمان ملی افزوده که "اگر آمریکا همگام با فشار بر پاکستان، جنگ آزاد سازی افغانستان را از قیومیت طالبان در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور ادامه بدهد، پیروزی از آن ما خواهد بود."