روزنامه‌های کابل؛ انتخابات در چرخه تاخیر

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور بار دیگر به تاخیر خواهد افتاد. اگرچه این نهاد مدت زمان تاخیر را اعلام نکرده و گفته مطالعات تخنیکی برای تعیین تقویم انتخاباتی غیرقابل تغییر جریان دارد.

تاخیر دوباره انتخابات پارلمانی، بازنشستگی ۱۶۴ ژنرال ارتش و انحصار گرایی در حکومت افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۱۶ دلو/بهمن کابل است.

انتخابات پارلمانی افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد زمانی که کمیسیون جدید انتخابات به کارش آغاز کرد، ماه سرطان سال آینده را زمان برگزاری انتخابات پارلمانی تعیین کرده بود اما اکنون اعضای کمیسیون انتخابات می‌گویند که به‌دلیل تاخیر در تعیین و تکمیل اعضای کمیسیون، آن‌ها نمی‌توانند انتخابات پارلمانی را در موعد مقرر آن برگزار کنند.

اطلاعات روز نوشته که اعلام این تأخیر در تقویم انتخابات پارلمانی برای کسی غافل‌گیرکننده نبود، چه این‌که بسیاری از ناظران آن را پیش‌بینی کرده بودند. "آنچه که مایه‌ نگرانی است، احتمال تکرار تاخیرهای پی‌درپی در تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی است."

اطلاعات روز افزوده که به‌نظر می‌رسد اگر انتخابات پارلمانی برای زمان زیادی به تاخیر بیفتد، بحران تازه‌یی خلق خواهد شد. در بحران احتمالی پیش‌رو، گروه‌های سیاسی که برای پارلمان و ریاست‌جمهوری رقابت می‌کنند، به جان هم خواهد افتاد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، کمیسیون انتخابات باید میان خلق بحرانی فراگیر و غیر قابل کنترل و برگزاری انتخابات هرچند با تاخیر اندک، یکی را برگزیند. انتخابات شفاف، راه‌حل نهایی بحران کنونی در کشور است.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که افزون بر تاخیر دوباره انتخابات، "این انتخابات از همین حالا با چالش‌هایی مواجه است؛ از جمله این‌که احزاب و جریان‌های سیاسی و مردم افغانستان با توجه به تجربه‌یی که از انتخابات‌های گذشته دارند، باور ندارند که دیگر انتخاباتی در افغانستان به سلامت و صلابت برگزار شود."

ماندگار نوشته که برای این‌که مردم احساس کنند که می‌توانند شاهد یک انتخابات سالم و شفاف باشند، باید نخست اراده سیاسی برای برگزاری آن به‌ میان بیایدـ حال آن‌که هنوز چنین اراده‌یی به نظر نمی‌رسد.

ماندگار افزوده که مسلما افغانستان هیچ راهی جز برگزاری انتخابات برای رسیدن به ثبات و پیشرفت ندارد اما انتخاباتی که در نهایت سلامت و شفافیت برگزار شود و ابدا ابزاری در دست سیاست‌گران بر سر اقتدار قرار نگرفته باشد.

بازنشستگی ۱۶۴ ژنرال ارتش

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که دیروز رئیس جمهور غنی حکم تقاعدی ۱۶۴ تن از مقامات عالی رتبه نظامی کشور را امضا کرده است و بدین ترتیب تعدادی از ژنرالان و نظامیان کشور به طور مستقیم از کار در بخش امنیتی کشور کنار گذاشته می شوند و جای آن ها را نیروهای جوان و کدرهای تحصیل کرده در بخش نظامی می‌گیرند.

افغانستان نوشته که به تقاعد سوق دادن بخشی از رهبری ارگان دفاعی و امنیتی کشور، نخستین گام در راستای اصلاحات سکتور امنیتی و اصلاحات در منابع بشری و کارگزاری‌های امنیتی است.

افغانستان افزوده که گام بعدی اصلاحات در ساختارهای امنیتی خواهد بود. بدون تردید ساختارها و میکانیزم‌های تامین امنیت در افغانستان کهنه و فرسوده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، در سالهای گذشته مبالغ هنگفتی در بخش امنیتی مصرف گردیده ولی هنوز مشکلات زیادی در بخش تادیه معاشات و اکمالات نیروهای نظامی و همچنین در بخش تجهیزات و مهمات وجود دارد.

انحصارگرایی در حکومت افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که پس از یک دوره زمانی نسبتا بلند که احساس می‌شد همگرایی و هم نظری میان رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی شکل گرفته است، حالا باری دیگر نوک پیکان رئیس اجرایی به طرف رئیس جمهور غنی نشانه رفته و او را به طور غیرمستقیم متهم به انحصارگرایی کرده است.

۸‌صبح افزوده که در این شکی نیست که حکومت وحدت ملی به سوی انحصارگرایی و تمرکز قدرت در دست عده‌ای اندک قدم بر‌می‌دارد. ولی آنچه مهم است این است که چه کسانی نقش اساسی در این انحصارگرایی دارند؟

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح "همان‌گونه که آقای غنی به زعم رئیس اجرایی به مساله دولت از منظر قومی می‌نگرد، آقای عبدالله نیز در این رابطه چیزی کم نگذاشته است. در کنار آن، آقای عبدالله خودش شریک همین قدرت است و اگر نقدی هم وجود دارد، متوجه هر دو شریک قدرت می‌شود نه یکی."