روزنامه‌های کابل؛ 'چطور می‌توان پاکستان را پاسخگو ساخت'

افغانستان حق نشر عکس dailyafghanistan
Image caption آقای غنی دیروز گفته بود که شواهد زنده و انکار ناپذیری در مورد شبکه‌ها و گروه‌های "تروریستی" که در افغانستان دست به جنایت می‌زنند، به پاکستان داده شده است.

پس از حمله خونین هفته گذشته کابل که ۱۰۳ نفر در آن کشته و ۲۳۵ نفر دیگر زخمی شدند، مقام‌های ارشد افغانستان گفته‌اند که پاکستان در پشت این حمله دست داشته است.

بیشتر روزنامه‌های امروز (شنبه ۱۴ دلو/بهمن) کابل در واکنش به سخنان مقام‌های افغانستان واکنش‌های متفاوتی را ابراز کرده‌اند.

روزنامه افغانستان ما نوشته که علی‌رغم فشارهایی که از طرف آمریکا و جامعه جهانی تاکنون بر پاکستان وارد شده، "این کشور هم‌چنان خود را پاسخگو و مسئول احساس نمی‌کند. این عدم پاسخگویی و نپذیرفتن مسئولیت بسیار طبیعی است."

نویسنده معتقد است که اگر پاکستان واقعا در برابر عملکردها و مداخلات خود در امور افغانستان و حمایت از گروه‌های "تروریستی" خود را مسئول بداند، تمام مشکل افغانستان حل می‌گردد.

سرمقاله نویس معتقد است که مشکل در همین نکته نهفته است که این کشور هنوز خود را مسئول و پاسخگو نمی‌داند. "پرسش اساسی و مشکل افغانستان نیز همین است که چه کسی و چگونه می‌تواند پاکستان را پس از سال‌ها مداخله در امور افغانستان و تصمیم گیری‌های خطرناک منطقه‌ای و امنیتی نسبت به افغانستان، این کشور را مسئول و پاسخگو بسازد؟"

نویسنده افزوده که دولت افغانستان نه آن زمان که پاکستان و طالبان را "برادر" می‌خواند و نه اکنون که میان "تروریسم" خوب و بد مرزی قایل نیست، تاکنون نتوانسته اطمینان و اعتماد دولت پاکستان را جلب کند و بدین ترتیب این کشور را در قبال عملکردها و تصمیماتش مسئول و پاسخگو بسازد.

به نظر سرمقاله نویس پاکستان تاکنون به افکار عمومی و میکانیزم های بین‌المللی نیز چندان وقعی نگذاشته است.

حق نشر عکس Etilaatroz
Image caption روزنامه اطلاعات روز نوشته پاکستان می‌داند که این هشدارها و خواست‌های کابل نتیجه‌ی نگران‌کننده‌ای برای آنکشور در پی ندارد.

سرمقاله نویس ۸صبح نوشته رئیس جمهوری در سخنان دیروز خود گفت، شواهد زنده و انکار ناپذیری در مورد شبکه‌ها و گروه‌های "تروریستی" که در افغانستان دست به جنایت می‌زنند، به پاکستان داده شده است.

به نظر نویسنده، اکنون پاکستان ناگزیر است تا علیه آنچه به عنوان پایگاه‌های "تروریستی" در داخل خاک این کشور مطرح است اقدام کند. بهتر است مردم افغانستان نیز با درک این حساسیت، برای انسجام سیاسی قوی‌تر و ناشکننده‌تر در درون نظام فکری کنیم.

سرمقاله نویس متعقد است که در غیر آن هرچند تلاش‌های جهانی برای مجبور کردن پاکستان برای برچیدن پایگاه‌های "تروریستی" در داخل خاک این کشور به ثمر بنشیند. "در صورتی که مردم افغانستان نتوانند از تنش‌های سیاسی درونی پرهیز کرده و وارد فاز همگرایی سیاسی شوند، این تلاش‌ها نمی‌تواند تاثیر مثبت و مورد نیاز را از خود برجا بگذارد."

حق نشر عکس Mandegar

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به سخنان آقای غنی که گفته بود " فهرست منظمی از شورشیان و مراکزشان با دولت پاکستان" شریک ساخته شده، نوشته که اگر چنان اسنادی وجود دارد، قبل از این‌که به مقامات پاکستان ارایه شود، باید در اختیار رسانه‌های کشور و نهادهای بین‌المللی مربوط قرار گیرد.

نویسنده معتقد است که با توجه به شرایط خاص و بحرانی که بر افغانستان حاکم است، "هرگز امید و مجال آن نیست که روابط دیپلماتیک و تشریفاتی‌ از نوع سفر هیات‌های نظامی-امنیتی بتواند مسایل فی‌مابین دو کشور را حل کند".

به نظر سرمقاله نویس باید چنین اسنادی به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع یابد تا این نهاد مقتدر و صاحب‌صلاحیت، با استفاده از آن‌ها فشارهای محکم‌تر و مطمین‌تری را بر پاکستان وارد آورد.

نویسنده افزود که: کلید موفقیت در برابر حملات "تروریستی" این‌ است که نهادهای امنیتی و سیاسی کشور ضمن آن‌که از لوث وجود افراد فاسد و نفوذی دشمن که زیر نقاب قوم و جناح خاص ماهیت خود را پنهان کرده‌اند پاک شود؛ از حضور و مشارکت اشخاص وطن‌دوست و با لیاقتی پُر گردد که حاضرند سر و جان خود را فدای عزت و آسایش مردم افغانستان سازند.

حق نشر عکس 8am

به نظر نویسنده تحقق چنین کاری وابسته به اراده نهاد ریاست‌جمهوری و شخص آقای غنی است و بدون آن، آش همان است و کاسه همان.

روزنامه آرمان ملی نوشته که پاکستان همیشه از طالبان حمایت می‌کند. تمویل، تجهیز و آموزش طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) توسط طالبان سال‌های درازیست که صورت می‌گیرد و آن کشور باورمند شده است که طالبان دیر یا زود افغانستان را بدست می‌آورند و دولت وابسته را به سود آنان تشکیل می‌دهند.

نویسنده افزوده که: حالا نیز سر وقت است و اشتباه را از هرجایی که اصلاح کنیم، سود می بریم و عاقلانه است. حکومت افغانستان باید اشتباه کرده را اصلاح کند. اسناد و شواهد بدست آمده را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد و بگذارد این مسئله در آنجا بحث شود و مداخلات پاکستان با محکومیت بین المللی مواجه شده و آن کشور زیر فشار قرار بگیرد تا دست از سر مردم افغانستان بردارد.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که معامله رئیس‌جمهور غنی با پاکستان در ابتدای شکل‌گیری حکومت وحدت ملی، نمونه روشنی از رفتار عبرت‌انگیز پاکستان است. "اشرف غنی از جنگ اعلام‌ناشده با پاکستان خبر داد و به راولپندی رفت تا ژنرالان پاکستانی را تشویق به همکاری کند و آن‌ها را از دو رویی باز دارد، اما بعدترغنی با رد چک پنج‌صد میلیون دلاری پاکستان در دهلی نو، میزان نارضایتی‌اش از تعامل با پاکستان بیان کرد."

سرمقاله نویس افزوده که پاکستان می‌داند که این هشدارها و خواست‌های کابل نتیجه‌ی نگران‌کننده‌ای برای آنکشور در پی ندارد. حکومت نیز نشان داده که ابزاری بیش از هشدار به این کشور برای اعمال فشار ندارد. برای عبور تعهدات از روی کاغذ به عمل، آن‌چیزی که رئیس‌جمهور غنی خواست، حکومت به ابزاری فراتر از هشدار و ارسال مدرک نیاز دارد.