روزنامه‌های کابل؛ سفر هیات پاکستانی به کابل

افغانستان حق نشر عکس Mandegar
Image caption مقام‌های افغان می‌گویند انتظار می‌رود که این سفر باعث استحکام بیشتر روابط با افغانستان شود.

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده که هیات پاکستانی برای دیدار با مقام‌های افغانستان وارد کابل شده است. هدف این سفر بهبود روابط با افغانستان خوانده شده است.

مقامات افغان می‌گویند انتظار می‌رود که این سفر باعث استحکام بیشتر روابط با افغانستان شود.

سفر هیات پاکستانی به کابل و سرنوشت روند صلح در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۵ دلو/بهمن کابل است.

هیات پاکستانی در کابل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سفر هیات عالی‌رتبه‌ پاکستانی به منظور بهبود روابط و کاهش تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد در شرایطی صورت می‌گیرد که افغانستان خواستار اقدامات عملی پاکستان در جهت دستگیری و تحویل‌دهی آن عده از رهبران طالبان است که در آن کشور مستقر اند.

۸‌صبح نوشته که هفته گذشته مقامات افغان به پاکستان سفر کردند و گفتند شواهدی از حضور شورشیان در پاکستان را به آن کشور دادند و قرار است هیاتی از پاکستان برای پاسخ دهی به کابل بیاید اما پاکستان اعلام کرد سفر این هیات به سفر مقامات افغان و شواهد آن ها ربطی ندارد.

۸‌صبح افزوده که این دو دسته‌گی در اطلاع رسانی نسبت به هدف سفر مقام‌های دو کشور نشان می‌دهد که روابط میان کابل و اسلام آباد در کمترین سطح خویش قرار دارد و میان دو پایتخت، هیچ‌گونه هماهنگی‌ای حتی در سطح اطلاع‌رسانی نسبت به سفرهای‌ مقام‌های شان وجود ندارد.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح تاکید دارد وقتی پاکستان خواهان همکاری افغانستان و بهبود روابط است، لازم است تا برای بهبود این رابطه یک سلسله اقدامات عملی را روی‌دست گیرد. این اقدامات می‌تواند شامل دستگیری آن عده از رهبران طالبان که در پشاور، کویته و کراچی مستقر اند، شود.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که مواجهه دو کشور در اطلاع رسانی در مورد سفر هیات پاکستانی واضح می‌سازد که سفر اخیر مقامات پاکستانی برای امنیت افغانستان اگر ارتباطی هم دارد تاثیر چندانی بر وضعیت نخواهد گذاشت.

حق نشر عکس 8am
Image caption ۸صبح نوشته که در فهرست شکایاتی که به دادگاه بین‌المللی کیفری از افغانستان فرستاده شده، نام ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری نیز به چشم می‌خورد. انتظار می‌رود که این دادگاه بررسی‌هایش را در آینده‌ای نزدیک آغاز کند.

ماندگار نوشته که در شانزده‌سال گذشته سفرهای زیادی میان کابل و اسلام آباد صورت گرفت که هیچ کدام به نفع افغانستان نبوده است و در مورادی این پاکستان بود که از آن بهترین استفاده را برده است.

نویسنده ماندگار دستگاه دیپلوماسی و سیاست افغانستان را ناکارا خوانده و می‌نویسد که افغانستان در محراق عمق استراتژیک پاکستان است و تا زمانی که تغییری در سیاست خارجی پاکستان رو نما شود و انعطافی در عمق استراتِژیک آن ایجاد نشود، مساله امنیتی افغانستان حل نمی‌گردد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که دولتمردان افغانستان به گفته های پاکستان تا زمانی فریب نخورند که اقدامات عملی آن ها را نبینند؛ زیرا مذاکره و گفت‌وگو با پاکستان تا حال هیچ گونه سودی را برای مردم افغانستان به بار نیاورده استو

آرمان ملی نوشته که پاکستان در افغانستان اهداف و منافع راهبردی دارد و تا رسیدن به آن، سیاست جاری اش را ادامه خواهد داد مگر آن که فشارهای واقعی آمریکا علیه آن کشور اعمال شود و جامعه جهانی نیز آن کشور را زیر فشار قرار بدهد.

سرنوشت روند صلح در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد در حالی‌که حدود یک دهه از تشکیل شورای عالی صلح می‌گذرد، نشست سالانه این شورا نشان داد که این نهاد در حدود یک دهه فعالیتش هنوز در یک سرگمی آشکار به‌سر می‌برد.

اطلاعات روز نوشته که افزون بر سردرگمی این نهاد در شناسایی کسانی که باید در پی صلح با آن‌ها باشد، چالش دیگر عدم کارآیی این نهاد است.

اطلاعات روز افزوده که عمده‌ترین دستاورد این شورا جذب بخشی از جنگجویان محلی بوده است که تأثیری برکاهش جنگ و خشونت برجا نگذاشته و بخشی از این افراد صرفاً به‌دلیل امتیازات مادی پروسه‌ی صلح به آن پیوسته و در مواردی دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند.

حق نشر عکس Etilaatroz
Image caption اطلاعات روز نوشته که مداخله کشورهای منطقه و پیچیده‌تر شدن جنگ افغانستان چالش دیگری است که بر ناکارآمدی شورا و ناکامی طولانی‌مدت آن شدت بخشیده.

اطلاعات روز می‌نویسد که مداخله کشورهای منطقه و پیچیده‌تر شدن جنگ افغانستان چالش دیگری است که بر ناکارآمدی شورا و ناکامی طولانی‌مدت آن شدت بخشیده و دسترسی به صلح از طریق یک تشکیلات بزرگ و کهنه امری محال به‌نظر می‌رسد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که داستان غم انگیز صلح افغانستان سال ها است که ادامه دارد و هم چنان سرفصل بسیاری از حرکت های نمایشی در داخل و خارج افغانستان بوده است. اما به اعتراف همه کسانی که در این راه قدمی برداشته اند، این پروسه هرگز کمترین دستاوردی برای مردم افغانستان نداشته است.

افغانستان نوشته که روند صلح در افغانستان ناکام ترین روندی است که تاکنون زیان های بزرگی را نیز متوجه افغانستان کرده است. این زیان ها تنها به سرمایه های هنگفت مالی خلاصه نمی شود، بلکه فرصت های طلایی زیادی را از مردم افغانستان دریغ کرده و بر سردرگمی ها و ابهام ها در استراتژی جنگ و صلح کشور منجر گردیده است.

افغانستان افزوده که مردم افغانستان حق دارند که پس از نزدیک به پانزده سال بازی بی دستاورد صلح، بپرسند که ما به چه کسانی صلح می کنیم؟

حق نشر عکس dialy afghanistan