روزنامه‌‎های کابل؛ استقبال از برکناری مقامات ارتش

روزنامه

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته اعلام کرد که پس از مشخص شدن نتایج گزارش هیاتی که حمله به تیپ/فرقه ۱۱۱ کابل را بررسی کرده بود، هفت مقام عالی‌رتبه ارتش افغانستان به شمول دو ژنرال برکنار شدند.

این افراد به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شدند.

برکناری مقامات ارتش به دنبال حمله به یک پایگاه نظامی و اظهارات تازه مقامات پاکستانی در مورد طالبان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح چهارشنبه ۱۸ دلو/بهمن کابل است.

برکناری مقامات ارتش

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مکافات و مجازات، به ویژه در ارتش، اصلی بسیار اساسی است. ارتشی که در جنگ و رویارویی مستقیم با دشمن قرار دارد، بیشتر از همه به داشتن نظام منسجم و موثر مکافات و مجازات نیاز دارد.

۸‌صبح نوشته شکی نیست که ساختمان‌های متعلق به نیروهای امنیتی و دفاعی همیشه از اهداف اولیه دشمنان است اما حمله بر فرقه‌ ۱۱۱، آن هم در شرایطی که کابل در حالت آماد‌گی و احضارات شدید نظامی به سر می‌برد، نشان‌گر ضعف کامل مدیریتی بود.

۸‌صبح افزوده که انتظار مردم نیز همین است که اصل مجازات و مکافات مقام‌ها در اداره افغانستان باید به یک فرهنگ عمومی بدل شود. این کار مسئولیت‌پذیری را افزایش داده و توانایی مدیریتی اداره را بالا می‌برد و در بلند مدت به ایجاد یک اداره مسئول، پاسخ‌گو و مدبر منجر می‌شود.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که برکناری هفت مقام ارشد وزارت دفاع به شمول دو ژنرال، بعد از بررسی همه جانبه دلایل و عوامل حمله بر فرقه ۱۱۱ در کابل، یک گام نیک در راستای تأمین امنیت و اجرای عدالت به حساب می‌آید.

افغانستان نوشته که این مساله به اثبات رسیده که دلیل بسیاری از حملات بر مراکز مهم دولتی و غیردولتی یا همکاری مقامات دولتی با گروه‌های هراس افگن بوده و یا غفلت وظیفوی کارمندان دولتی از اجرای درست وظایف‌شان عنوان شده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، مجازات این مقامات، یک مرحله نو در روند مبارزه با فساد، گسترش عدالت و تأمین امنیت شهروندان به شمار می‌آید که باید مورد حمایت قرار بگیرد.

اظهارات تازه مقامات پاکستان در مورد طالبان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که مقامات در وزارت خارجه پاکستان دیروز اعلام کردند که طالبان و شبکه حقانی، گروه‌های تروریستی هستند و در کنار دیگر گروه‌های هراس افگن قرار می‌گیرند.

آرمان ملی نوشته که این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که روابط میان افغانستان و پاکستان در چند هفته اخیر و به دنبال رخدادهای خونین در هتل اینترکنتیننتال، فرقه ۱۱۱ کابل و چهارراهی صدارات پس از آن رو به وخامت نهاد که دولت افغانستان گفت این حملات در خاک پاکستان سازماندهی شده است.

آرمان ملی افزوده که لازم است تا دیپلماسی افغانستان در وزارت خارجه این کشور بیشتر از پیش فعال گردد و از این فرصت استفاده بهتر کند.

به باور نویسنده سرمقاله آرمان ملی، موضع گیری جدید پاکستان به دنبال فشارهای آمریکا بر این کشور صورت گرفته است زیرا آمریکا دو میلیارد دلار کمک‌های خود را به پاکستان مشروط ساخت و آن را به حالت تعلیق قرار داد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که حکومت افغانستان در شرایطی که احساس می‌شود ورق به زیان پاکستان برگشته و در روابط این کشور و ایالات متحده تیر‌گی حاکم شده، باید با سیاست و دیپلماسی حساب‌شده، جرم‌ها و خطاهای پاکستان در مسیر حمایت از تروریسم را بیش از پیش آفتابی بسازد.

ماندگار نیز با اشاره به اظهارات تازه مقامات پاکستانی نوشته درحالی‌که "فشار آمریکایی‌ها بر پاکستان مبنی بر عدم همکاری این کشور با جامعه جهانی در امر مبارزه با تروریسم به‌شدت ادامه دارد و حملات انتحاری اخیر در شهر کابل نیز دست دخالت‌گر پاکستان در قضایای افغانستان را آفتابی ساخته، یک بار دیگر اسلام‌آباد ساز بی‌نوایِ میانجی‌گری خود میان حکومت افغانستان و طالبان را کوک کرده و بر به‌اصطلاح مذاکرات صلح تأکید می‌ورزد."

ماندگار افزوده که "مردم افغانستان، اسلام‌آباد را طرف دخیل، ذی‌نفع و کاملا درگیر در ناامنی‌های کابل و سایر شهرهای کشور می‌دانند که ابدا اهلیت لازم برای میانجی‌گری صلح را ندارد. اگر حکومت فعلی واقعا در خط مردم و آرزوهای‌شان قرار دارد، می‌باید از این‌پس صلح را در میدان‌های نبرد جست‌وجو کند ."

مطالب مرتبط