روزنامه‌های کابل؛ جنجال توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی

روزنامه

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که روند ثبت نام برای توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی آغاز شده و از دیروز تا حالا "بایومتریک کردن شخصیت‌های سیاسی و مقام‌های دولتی در جریان است".

اما دفتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، اعلام کرده که این روند معطل شود تا زمانی که بر سر این "قضیه اجماع ملی و توافق همگانی به دست آید".

روزنامه‌های صبح یکشنبه ۲۹ دلو/بهمن در سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی امروزشان به جنجال‌های توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی پرداخته‌اند.

درج قومیت افراد در شناسنامه‌ها

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که اختلاف نظرهای رئیس جمهوری و رئیس اجرایی که در ماه‌های اخیر فروکش کرده بود، بار دیگر علنی شد. رئیس اجرایی به تعلیق توزیع شناسنامه‌های الکترونیک تاکید دارد و رئیس جمهوری با این نظر مخالف است.

۸‌صبح نوشته که شکی نیست هیچ قانونی کامل و جامع نیست. در قانون ثبت احوال نفوس افغانستان هم مشکلات زیادی وجود دارد و یکی از مشکلات جدی این قانون حکم آن در مورد درج نام اقوام در کارت شناسنامه‌های الکترونیک است.

۸‌صبح می‌نویسد که "دهه هفتاد کابل هم در حافظه تاریخی مردم افغانستان زنده است. در آن زمان ملیشه‌ها مردم را به نام قوم و مذهب می‌کشتند. در کشوری که تاریخ نزدیکش این‌قدر خونین است چه ضرور است که نام اقوام در کارت شهروندی مردم آن ذکر شود؟"

اما ۸‌صبح افزوده تردیدی نیست که توزیع شناسنامه‌های الکترونیک یک ضرورت جدی است. در نبود شناسنامه‌های الکترونیک، نه جلو جرایم گرفته می‌شود، نه تروریست‌ها شناسایی می‌شوند و نه انتخابات شفافی برگزار می‌شود.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح به این باور است که مشکلات قانون ثبت احوال نفوس و اختلاف نظرهای سیاسی و قومی در مورد شناسنامه‌های الکترونیک باید با بحث‌های منطقی حل شود.

Image caption روزنامه اطلاعات روز

اختلافات همیشگی رهبران در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز به اختلافات رهبران جهادی پس از پیروزی‌شان بر نیروهای شوروی سابق، اشاره کرده و نوشته که حتی دیروز، دو روز پس از سالگرد پیروزی مجاهدین، چهره‌های سیاسی و مقامات حکومتی از هیچ کوششی برای عریان‌سازی اختلاف‌نظرهای شان دریغ نکردند. توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی دلیل این اختلافات خوانده شده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، این اختلاف‌نظرهای سیاسی نشان داد که هنوز آینده کشور در دام گذشته اسیر مانده است.

اطلاعات روز نوشته که این اختلاف‌نظرها تفاوت برجسته‌یی با اختلاف‌های سیاسی‌ دارد که در گذشته این کشور را به بحران و فاجعه کشاند، اما از جهتی دیگر نشان می‌دهد که هنوز بر سر نسخه ثبات افغانستان هیچ توافقی وجود ندارد.

پشت پرده اختلافات برای توزیع شناسنامه‌ها

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد واقعیت این است که از همان ابتدا که جنجال‌ها در زمان رئیس جمهور کرزی بر سر توزیع شناسنامه الکترونیکی و مباحث مربوط به آن در گرفت، پاشنه آشیل این پروسه بیش از آن که به مسایل حقوقی، تخنیکی و هویتی مرتبط باشد، به مسایل سیاسی و کسب منافع سیاسی بیشتر در درون قدرت ارتباط می‌گرفت.

افغانستان نوشته که همه جناح‌های سیاسی که اکنون بر سر درج قومیت یا کلمه افغان در شناسنامه با همدیگر به مجادله می‌پردازند، تاکنون مواضع متفاوتی نسبت به این موضوع داشته‌اند. "اگر زمانی سیاست اقتضا می‌کرده به درج قومیت اصرار داشته‌اند و حالا که فکر می‌کنند وضعیت اقتضا می‌کند که بر خلاف آن موضع بگیرند، بر عدم درج قومیت و کلمه افغان اصرار می ورزند."

روزنامه ماندگار اما می‌نویسد که برخی‌ها به این باورند که ارگ می‌خواهد ریاست اجرایی را در یک رویارویی جدید قرار بدهد تا در فرآیند آن، ثابت گردد که این اداره از اعتبار و صلاحیت خاصی در ساختار حکومت برخوردار نیست.

ماندگار نوشته که "روحیات ارگ می‌رساند که این نهاد به توزیع درست و قانونی شناسنامه‌های الکترونیکی رضایت ندارد؛ زیرا توزیع عاری از غرض و مرض آن، در عین حالی که سبب شفافیت در انتخابات‌ها می‌شود، سلسله‌یی از برداشت‌ها درباره چگونگی نفوس کشور و موقعیت آماری اقوام را دچار شکست و دگرگونی می‎سازد. "