روزنامه‌های کابل؛ اوج گرفتن اختلافات سیاسی در افغانستان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

روز گذشته عبدالکریم خدام، والی پیشین سمنگان که از سوی رئیس جمهوری افغانستان برکنار شده بود، اعلام کرد که از این پست کنار نخواهد رفت.

اوج گرفتن اختلافات سیاسی در افغانستان سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۳۰ دلو/بهمن کابل است.

فروپاشی سیاسی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز والی سمنگان اعلام کرد که از سمتش کنار نمی‌رود و کسی را که رئیس جمهوری والی مقرر کرده به ساختمان ولایت سمنگان راه نخواهد داد. این موضوع علاوه بر جنجال عطامحمد نور با ارگ، گره دیگری در سیاست کشور ایجاد کرده و کار به جایی رسیده که حتی یک آمر حوزه‌ پلیس در کابل نیز بسیار علنی می‌گوید که کسی نمی‌تواند او را برکنار کند.

۸‌صبح نوشته در وضعیتی که افغانستان دچار بحران است و طالبان به جنگ و خون‌ریزی ادامه می‌دهند، نیاز است که اجماع سیاسی دوباره شکل بگیرد.

۸‌صبح افزوده که رئیس جمهوری و رئیس اجرایی باید هر چه زودتر کنار بیایند. هم برای بن‌بست توزیع شناسنامه‌های الکترونیک راه حل پیدا کنند و هم موضوع جنجالی والی‌ها را حل بسازند.

نویسنده ستون زنگ اول روزنامه، به این باور است که دوام اختلاف‌های سیاسی مثل موریانه ستون‌های حاکمیت دولتی را خورده و به تلاش‌های جهانی برای مبارزه با تروریسم و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، صدمه جدی وارد می‌کند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد در حالی‌که رئیس‌جمهوری در حل مساله ولایت بلخ درمانده است، به تازگی والی پیشین سمنگان نیز اعلام کرد که از مقامش کنار نمی‌رود.

همچنین اطلاعات روز نوشته که غنی اولین فردی بود که از سوی اداره ثبت احوال نفوس بایومتریک شد تا روند توزیع شناسنامه الکترونیکی عملا آغاز شود اما رئیس‌ اجرایی حکومت و وزرای نزدیک به وی با آن مخالفت کردند.

اطلاعات روز افزوده که مخالفت‌های سیاسی احتمالا به تنهایی قادر به از کار انداختن دستگاه نهادی حکومت نیستند و غنی از آن به خوبی آگاه است اما غنی تنها با سیاست‌مدارانی که از او آسیب‌دیده‌اند یا بر او شوریده‌اند روبه‌رو نیست و واقعیت نگران‌کننده این است که غنی اعتمادش را در میان مردم از دست داده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، "بهتر آن است که غنی به اولویت‌های زندگی مردم توجه کند و برنامه‌هایش را به سمتی متمرکز کند که بتواند زمینه‌ تحقق خواست‌های مردم را هموار سازد."

Image caption روزنامه اطلاعات روز

مشکلات در حکومت داری

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که برکناری والیان و مقام‌های عالی رتبه دولتی و مخالفت آنها با برکناری‌شان از پست‌های دولتی، صحنه تراژیک و مسخره آمیزی از حکومتداری را در افغانستان رقم زده است.

افغانستان نوشته که حکومت باید به صورت جدی در این مورد تصمیم بگیرد و این مشکلات را حل کند و اگرنه اعتبار و اقتدار حکومت مرکزی نزد مردم افغانستان تنزل پیدا خواهد کرد.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید دارد که "احزاب و گروه‌های سیاسی نیز باید بیشتر از این از شکاف‌های اجتماعی برای برآوردن خواست‌های سیاسی خود بهره نبرند و بگذارند افغانستان به سوی اتحاد، توسعه و آبادانی گام بردارد."

روزنامه آرمان ملی نیز به سرپیچی آقای نور و خدام از فرمان رئیس جمهوری اشاره کرده و می‌نویسد که در چنین موقعی افغانستان بیشتر به یک رهبر کاریزما و مدبر نیاز دارد که توانایی و ظرفیت آن را داشته باشد که کشور را مدیریت کند.

آرمان ملی نوشته که "رئیس جمهور ما به این موازین حکومت‌داری پشت پا زده و ترجیح می‌دهد در لاک قوم‌گرایی خود بماند و به جای این که رئیس جمهور همه مردم باشد، به یک قوم خاص خودش تعلقات خود را محکم کرده. "

آرمان ملی افزوده که اگر رئیس جمهوری به این نکته‌ها توجه نکند و همانگونه که حالاست به کار خود ادامه بدهد، خطرات بیشماری این کشور را تهدید خواهد کرد که روزی حل آن‌ها از عهده هیچ کسی برنخواهد آمد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که موضع‌گیری والی برکنار شده سمنگان نیز ثابت می‌سازد که دولت آقای غنی با فرسود‌گی ناشی از فقدان مشروعیت مواجه است و از همین‌رو توان اعمال صلاحیت بر والیان را ندارد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار "برخوردهای قومی و ترفندهای سیاسی غیردمکراتیک بیان می‌کند که ارگ پیش از سایرین، به چیزی به نام قواعد دموکراسی اعتقاد ندارد و از همین‌رو کسانی مانند والی سمنگان، به خود حق می‌دهند که از فرامین و اوامر ارگ روی بتابند."

مطالب مرتبط