روزنامه‌های کابل؛ پاکستان و فهرست کشورهای تامین کننده مالی تروریسم

روزنامه ها

نهاد بین‌المللی نظارت بر مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، برخلاف گزارش‌های قبلی در نهایت پاکستان را در فهرست کشورهای تامین کننده مالی ترویسم قرار نداد.

این در حالی است که ساعات اولیه روز جمعه گزارش‌هایی حاکی از آن بود که قرار است پاکستان به عنوان یکی از کشورهای حامی تروریسم معرفی شود.

خطر شامل شدن پاکستان در فهرست کشورهای تامین کننده مالی تروریسم، انفجار در مسیر تاپی و جنجال ارگ و سپیدار در مورد توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ششم حوت/اسفند کابل است.

پاکستان و خطر شامل شدن در فهرست تمویل کنندگان تروریسم

روزنامه ماندگار می‌نویسد که حمایت پاکستان از تروریسم و بازی ابزاری با این پدیده، اگرچه عبارتی تکراری و گزاره بدیهی به نظر می‌رسد اما قرار گرفتن رسمی و عملی این کشور در فهرست تمویل‌کنند‌گان تروریسم و در معرض تنبیه و مجازات جامعه جهانی قرار گرفتن، یگانه موضوعی‌ست که تا هنوز تجربه نشده است.

ماندگار نوشته گفته می‌شود که طرح شامل شدن پاکستان در این فهرست از سوی آمریکا ارایه شده و کشورهایی نظیر بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز از آن حمایت کرده بودند اما در آخرین‌لحظات، هنگامی که تصمیم نهایی این نهاد اعلام شد، بازهم پاکستان از این فهرست به‌سلامت عبور کرد.

ماندگار افزوده که "پاکستان و حکومت نظامی و استخباراتی این کشور توانسته است بخش عمده‌ از جهان را در منافعِ حاصل از بازی با برگ تروریسم شریک بسازد. این اشتراک به اندازه‌ای سری، عمیق و چندلایه است که رئیس‌جمهور ایالات متحده را نیز می‌تواند دور بزند."

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که اگرچه نام پاکستان در فهرست کشورهای تامین کننده مالی تروریسم شامل نشد اما از این کشور خواسته شد که تمام احتمالاتی را که در این خصوص مطرح گردیده، در ظرف سه ماه شفاف سازی و به جامعه جهانی قناعت بدهد.

اصلاح نوشته که اگر پاکستان نتواند جامعه جهانی را قناعت بدهد، نامش شامل فهرست خواهد شد و این رویداد می‌تواند پیامدهای سخت و دشواری را برای این کشور داشته باشد.

اصلاح افزوده که "یکی از این پیامدها محرومیت پاکستان از دسترسی به تمام منابع مالی بین‌المللی و ممنوعیت دولت این کشور از تعاملات مختلف اقتصادی و مالی جهانی است که با توجه به اقتصاد زار و نزار و نیازمندی و وابستگی این کشور به این کمک‌ها حکم کابوس را برای دولت این کشور دارد."

نویسنده سرمقاله روزنامه اصلاح خوشبین است که این فشارها سبب شود پاکستان تصمیم خردمندانه گرفته و "دست از حمایت از آن گروه‌هایی بردارد که اکنون مصروف اعمال هراس افگنانه در منطقه و افغانستان هستند."

انفجار در مسیر تاپی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز سه حمله تروریستی در ولایاتی که تاپی از آن می‌گذرد، اتفاق افتاد. "تروریست‌ها به نیروهای امنیتی در ولایات هملند و فراه حمله‌ انتحاری کردند."

۸‌صبح نوشته که این حمله‌های تروریستی نشان‌دهنده آن است که تا تطبیق پروژه تاپی راه درازی در پیش است.

۸‌صبح افزوده که گروه طالبان گفته بودند که با پروژه تاپی کاری ندارند، اما ناامن‌سازی ولایاتی که این پروژه از آن می‌گذرد، معنای دیگری غیر از تلاش برای ناکام‌سازی طرح اتصال منطقه نیست.

۸‌صبح می‌نویسد که در چند روز گذشته دستگاه تبلیغاتی حکومت با بوق و کرنا چنان وانمود کرد که گویا رویای اتصال منطقه تحقق یافته است و به زودی در دسترخوان مردم تغییر می‌آید، پول می‌آید و کشورهای همسایه و غیرهمسایه به خاطر تاپی، تلاش می‌کنند که در افغانستان صلح بیاید اما این روایت قطعا درست نیست.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح تاکید دارد که حکومت به جای تبلیغ باید کاری کند که مردم ببینند و باور کنند. رئیس جمهور باید در داخل حکومت هم‌گرایی ایجاد کند، نهادهای امنیتی باید برای امنیت تاپی طرح و برنامه بریزند و زمینه‌ها برای تطبیق آن فراهم شود.

Image caption روزنامه اطلاعات روز

جنجال ارگ و سپیدار بر سر شناسنامه‌های الکترونیک

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد در حالی‌که روند ثبت الکترونیک کارمندان دولت در ارگ ریاست‌جمهوری ادامه دارد، اختلافات برسر توزیع شناسنامه‌های الکترونیک در بالاترین سطح خود پابرجاست: رئیس‌جمهور از روند توزیع حمایت می‌کند، رئیس اجرایی با آن مخالف است.

اطلاعات روز نوشته که عبدالله عبدالله و ریاست اجرایی خواهان توزیع شناسنامه‌های الکترونیک بر اساس قانون تصویب‌شده ثبت احوال نفوس توسط مجلس است. این در حالی است که ارگ ریاست‌جمهوری روند بایومتریک افراد براساس فرمان تقنینی رئیس‌جمهوری در این راستا را آغاز کرده است.

اطلاعات روز افزوده که تاکنون چندین نشست میان نمایندگان ارگ و رئیس اجرایی صورت گرفته و سه موضوع مورد بحث قرار گرفته؛ تعویق روند تا اجماع، توزیع شناسنامه‌ها بر اساس قانون، انگشت نگاری و ثبت نام در دو آدرس به اساس قانون و فرمان تقنینی در ارگ و سپیدار.

اطلاعات روز می‌نویسد که ضرورت افغانستان به این شناسنامه‌ها و اهمیت آن برای شهروندان و بحث‌های توسعه‌ای، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایجاب می‌کند که در فهرست آجندای اصلی افغانستان و مقامات دولت قرار گیرد و این روند با یک توافق و اجماع سیاسی و قانونی آغاز و به انتها برسد.