روزنامه‌های کابل؛ انتقاد از ارگ و نگرانی از صلح

افغانستان حق نشر عکس 8am

روزنامه‌های امروز امروز، سه شنبه هشتم حوت/ اسفند موضوعات برگزاری نشست روند کابل، استفاده تبلیغاتی ارگ از پروژه تاپی، نگرانی احزاب سیاسی از نظام انتخاباتی و واگذاری مدیر مکتب افغان -ترک به کشور ترکیه را مهم دانسته‌اند.

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به برگزاری کنفرانس روند کابل که قرار است فردا چهارشنبه برگزار شود، نوشته که نشست قبلی آن نیز طالبان و روند صلح بود.

به نظر سرمقاله نویس دومین نشست این روند که با حضور نمایندگان ۲۵ کشور و سازمان‌های بین‌المللی دخیل درقضیه افغانستان در کابل برگزار می‌شود، در حقیقت این روند در واقع تلاش برای دست‌یافتن به امکانی برای صلح با طالبان یا تسریع این روند است. آیا این نشست به نتیجه‌ا‌ی روشنی دست خواهد یافت؟

نویسنده این روزنامه معتقد است که برای رسیدن به توافق صلح با طالبان، حکومت به سه عامل کمک‌کننده نیاز دارد. در قدم اول ثبات سیاسی که از تعامل شفاف و توام با اعتماد حکومت و شهروندان، نهادهای دولتی و حکومت و گروه‌های سیاسی ناشی می‌شود که موجب تقویت حاکمیت قانون و تثبیت اقتدار دولت می شود.

موضوع دوم به نظر نویسنده برتری نظامی که از اصلاحات و تحکیم قانون و شایسته‌سالاری در نهادهای امنیتی، سنجیدن طرح‌ جامع نظامی و تنگ‌تر کردن حدود قلمرو تحت کنترل طالبان است .

سومین موضوع نیز به نظر سرمقاله نویس هماهنگی بین‌المللی بر سر میکانیزم روند صلح و تأمین ثبات درافغانستان و جلب توافق کشورهای ذی‌نفع و با نفوذ در افغانستان بر سر آینده‌ا‌ی افغانستان است. برای دست یافتن به چنین موقعیتی، توافق آمریکا، روسیه، چین، ایران، پاکستان، عربستان سعودی و کشورهای متحد آن‌ها لازم است.

''استفاده تبلیغاتی از پروژه تاپی ''

روزنامه ۸صبح نوشته که واقعیت این است که از پروژه تاپی استفاده‌ا‌ی تبلیغاتی می‌شود. رئیس جمهور می‌خواهد افتتاح این پروژه را دست‌آورد یک جناح معرفی کند و جناح‌های دیگر حکومت وحدت ملی را مخالف آن نشان دهد. این تلاش‌ها هم انگیزه‌های سیاسی دارد. رئیس جمهور غنی نشان می‌دهد که از همین حالا تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آینده را شروع کرده است.

سرمقاله نویس افزوده که هر نوع مانور سیاسی باید به گونه‌ای باشد که سبب افزایش شکاف‌ها نشود. عده‌ای فکر می‌کنند که نشانه‌های فروپاشی سیاسی به چشم می‌خورد. حامیان بین‌المللی افغانستان بارها از فروپاشی سیاسی در کابل هشدار می‌دهند. رویدادهایی که این روزها اتفاق می‌افتد، نشان می‌دهد که این هشدار مصداق بیرونی یافته است.

حق نشر عکس Etilaatroz

نویسنده افزوده که رئیس جمهور توان آن را دارد تا فروپاشی سیاسی را سد کند. رئیس جمهور باید هرچه زودتر شکاف‌هایی که ایجاد شده است را ترمیم کند. اگر ایشان نمی‌تواند با وزیر انرژی مثلاً کار کند در هماهنگی با رئیس اجرایی ایشان را به یک سمت دیگر بگمارند. رئیس جمهور می‌تواند با رئیس اجرایی روی یک راهکار همکاری مشترک تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به توافق برسد.

نویسنده افزوده که وضعیت به گونه‌ای است که آینده‌ا‌ی سیاسی و انتخاباتی افغانستان را غیرقابل پیشبینی ساخته است. رئیس جمهور باید اجماع سیاسی ایجاد کند.

''حزب سیاسی به معنی واقعی نداریم ''

دو روز پیش شماری از احزب و جریان‌های سیاسی افغانستان خواستار تغییر نظام انتخاباتی پارلمان به نظام انتخاباتی اکثریتی 'رای واحد غیرقابل انتقال ' به نظام تناسبی 'تک‌رای انتقال‌پذیر ' شدند. هدف این خواسته احزاب، تثبیت سهم و نقش احزاب در پارلمان خوانده شده بود.

روزنامه افغانستان ما نوشته که اکنون بحث بر سر این نیست که کدام یک از نظام های اکثریتی و تناسبی بهتر است. طبیعی است که هرکدام مزایا و معایب خود را دارد و هرکدام می‌تواند مبنایی برای تحقق دمکراسی باشد.

سرمقاله نویس افزوده که سخن در افغانستان بر سر این است که ما حزب سیاسی به معنای واقعی کلمه و به مفهومی که در دنیای مدرن از حزب سیاسی تلقی می‌گردد، نداریم. تقریبا تمام کسانی که با الف بای علم سیاست آشنایی دارند، بر این باورند که نه تنها در افغانستان بلکه در تمام کشورهای در حال توسعه به خصوص کشورهای اسلامی، حزب سیاسی به مفهوم متعارف آن وجود ندارد.

نویسنده افزوده که حزب مثل خیلی از مفاهیم دیگر به دنیای مدرن تعلق دارد و احزاب سیاسی دارای اهداف، کارکردها و ویژگی هایی است که کمتر در کتله‌های سیاسی موجود در کشورهای در حال توسعه صدق می‌کند. بنابراین ما در کشوری مثل افغانستان که سال ها است بحران و منازعه را تجربه می‌کنیم، حزب سیاسی به معنای واقعی آن نداریم.

''درباره مکاتب افغان- ترک شخص رئیس جمهور مسئول است ''

روز گذشته دولت افغانستان با امضای تفاهمنامه‌ای، رسما مدیریت مکاتب افغان-ترک را به دولت ترکیه سپرد.

روزنامه آرمان ملی نوشته که اگر حکومت افغانستان با زور و فشار این تفاهمنامه را عملی کند در آن صورت واضح است جریان آموزشی در مکاتب افغان- ترک مختل می‌شود و آنگاه مسئولیت این "خیانت بزرگ "بر عهده شخص رئیس جمهور غنی است که می خواهد با معامله سیاسی، سلیقوی و با درنظرداشت منافع شخصی خودش به سرنوشت هزاران دانش آموز بازی کند.

سرمقاله نویس افزوده اگر رئیس جمهور غنی اطمینان دارد که جریان آموزش در این مکاتب مختل نمی‌شود باید مسئولیت را بر عهده گیرد و در پای سندی امضا کند و به خانواده ‌ای این دانش آموزان اطمینان دهد که در آینده برای فرزندان شان مشکلی رخ نخواهد داد.

نویسنده آرمان ملی نوشته که در غیر آن مقصر اصلی مسدود شدن مکاتب افغان- ترک رئیس جمهور غنی خواهد بود و اگر امروز از وی بازخواست نشود فردا ان‎شاءالله حتماً پاسخ خواهد داد.