روزنامه‌های کابل؛ بازداشت دو عضو کلیدی داعش

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

ریاست امنیت ملی افغانستان روز گذشته اعلام کرد که دو عضو کلیدی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را در کابل بازداشت کرده است.

بازداشت اعضای کلیدی داعش در کابل و اختلافات سیاسی داخل حکومت مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۱۴ حوت/اسفند کابل است.

بازداشت افراد کلیدی داعش

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز سازمان امنیت ملی از بازداشت افرادی خبرداد که هسته مخفی گروه داعش را در کابل تشکیل می‌دادند و در حمله تروریستی به مسجد امام زمان کابل، دست داشتند.

۸‌صبح نوشته که "توقیف‌گاه امنیت ملی هم پر از مظنونان به تروریسم است اما تا هنوز شاهد محاکمه و اجرای عدالت بر تروریستانی که بازداشت شده‌اند، نبوده‌ایم."

۸‌صبح افزوده که اگر دستگاه قضایی افغانستان ناتوان است، رئیس جمهوری می‌تواند که با صدور حکمی یک محکمه‌/دادگاه اختصاصی مبارزه با جرایم تروریستی ایجاد کند. این محکمه باید به اسرع وقت مظنونان به تروریسم و کشتار مردم را محاکمه کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، تاکنون احکام قضایی محاکم هم گاهی به دلایل سیاسی تطبیق نشده‌اند. سران حکومت از تطبیق احکام قضایی بر مظنونان به تروریسم به دلیل مصلحت‌های سیاسی اجتناب کرده‌اند و این وضعیت باید تغییر کند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که در این دو سال اخیر، داعش توانسته است که تعدادی از دانشجویان را از دانشگاه‌ها جذب و آن‌ها را برای مقاصد تروریستی استخدام کند.

آرمان ملی نوشته که سربازگیری گروه‌‌های تروریستی از دانشجویان، نشان می‌دهد که در برابر افکار افراطی کار لازم انجام نمی‌شود و جوانان احساساتی که معلومات عمیق از اسلام و دین ندارند جذب این افکار می‌شوند.

نویسنده سرمقاله آرمان ملی پیشنهاد کرده که وزارت حج افغانستان باید با راه اندازی برنامه‌های ارشادی در مساجد، دانشگاه‌ها، جوانان را با آموزه‌های دینی و اسلام معتدل آشنا بسازد و خطر افکار افراطی برای جوامع اسلامی به ویژه کشور افغانستان را توضیح بدهد.

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که خبر بازداشت عاملان حمله به مسجد امام زمان در خیرخانه، سبب خوشحالی بازماندگان شهدا و هم چنین مردم افغانستان و سبب جلب اعتماد دوباره مردم به نیروهای امنیتی و نهادهای ذیربط و در نهایت حکومت خواهد شد.

افغانستان نوشته که اما نباید نادیده انگاشت که امنیت ملی افغانستان دستخوش تحولات و تغییراتی بوده است که تاثیر منفی روی عملکرد آن گذاشته؛ به عبارت دیگر تجربه چند ساله اخیر نشان داده است که نهاد مهمی چون امنیت ملی به خصوص در حکومت گذشته بیش از حد سلیقه‌ای مدیریت و رهبری می‌شده است که این امر سبب بی اعتمادی مردم به این نهاد شده است.

افغانستان به نشر تصاویر و اعترافات بازداشت شدگان اشاره کرده و نوشته که این استراتژی ممکن بتواند بین مردم و نهادهای امنیتی اعتماد سازی کند.

Image caption روزنامه اطلاعات روز

اختلافات سیاسی داخل حکومت

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرایی دلایل تنش‌های داخلی را در دو مسأله خلاصه کرد: انحصار قدرت سیاسی و فقدان دسترسی عموم شهروندان به فرصت‌های اقتصادی. پیش از آن، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه، در آغاز دومین نشست روند کابل نسبت به حاشیه رانده‌شدن «گروه‌های خاص قومی» هشدار داده بود.

اطلاعات روز نیز نوشته که حذف اقوام خاصی از تصمیم‌گیری سیاسی، انحصار منابع و قدرت، خود و دیگری‌سازی و کانالیزه‌شدن فساد، اتهام‌هایی است که بسیاری از منتقدان برجسته کنونی حکومت وحدت ملی بر آن‌ها تأکید می‌ورزند؛ حتی کسانی مانند آقای محقق یا ربانی که اعضای رهبری این حکومت‌اند.

اطلاعات روز افزوده که وضعیت سیاسی پس از شکل‌گیری نظام سیاسی جدید بیش از هر زمانی متشنج است و اختلاف سیاسی حتی بر روابط مقامات حکومتی و وزرای کابینه سایه افکنده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، آن‌چه که اکنون می‌تواند به ساختن آینده این کشور مبتنی بر انتظار شهروندان کمک کند، بازگشت به این مسأله است که چه‌گونه می‌توان اعتماد اجتماعی را در افغانستان تأمین کرد و "مبارزه با فساد و قانون‌گریزی و نهایتا غلبه بر تنش‌های مخرب سیاسی از راه درک واقعیت‌های ستبر تاریخی و پایان دادن به طرد شهروندان از مناسبات قدرت و اعتماد به مردم ممکن است."

مطالب مرتبط