روزنامه‌های کابل؛ "مظلومیت حریم خصوصی در افغانستان"

روزنامه

منتشر شدن ویدئوی رفتار توهین آمیز نظامیان افغانستان با طنزپرداز این کشور روز گذشته واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

بحث حریم خصوصی پس از منتشر شدن ویدئوی رفتار توهین آمیز نظامیان با طنزپرداز افغانستان و هشتم مارچ و وضعیت زنان در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۱۶ حوت/اسفند کابل است.

حریم خصوصی در افغانستان

روزنامه ماندگار به ویدئوی منتشر شده از ابراهیم عابد، طنزپرداز افغانستان و سخنانی که در این فیلم رد و بدل می‌شود اشاره کرده و نوشته که آن‌چه فراتر و مهم‌تر و دردناک‌تر از همه این حرف‌ها به نظر می‌رسد، ضعف فرهنگی و نقض افتخارآمیز حریم خصوصی یک شهروند است.

ماندگار نوشته که بسیاری از کاربران شبکه فیسبوک، این ویدئو را دسیسه‌یی صورت‌گرفته توسط زورمندانی که از هنر نقادانه آقای عابد آزار دیده‌اند، توصیف کرده و این‌گونه از این هنرمند مشهور حمایت کرده‌اند.

ماندگار افزوده که پلیس کابل باید نظامی‌پوشانی که چنین ویدئویی را ثبت و نشر کرده‌اند، مورد شناسایی و پیگرد قرار دهد. نهادهای مدنی، رسانه‌ها و افراد آگاه نیز وظیفه دارند که حق حفظ حریم خصوصی و آبروی افراد را به جامعه کم‌سواد این کشور تفهیم کنند و با فعالیت‌های روشن‌گرانه خود، مردم و حکومت را در مسیر درست قانون‌مداری و مکافات‌دهی قرار دهند.

وضعیت زنان در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز به حادثه قتل فرخنده توسط مردان خشمگین در شهر کابل به اتهام سوزاندن قرآن اشاره کرده و می‌نویسد که "تجلیل از هشتم مارچ، آن‌گونه که در افغانستان پساطالبان رواج یافته، بی‌آن‌که راز "فرخنده کشی" واشکافته شود، نمی‌تواند اعتنایی برانگیزد."

اطلاعات روز نوشته که به لحاظ آماری، وضعیت زنان رو به بهتر شدن است. زنان در افغانستان پس از طالبان، توانسته‌اند سهم چشم‌گیری در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بستانند اما فراتر از آمار، زنان با دشواری‌های عبورناپذیر یا دست‌کم دشواری روبه‌رویند.

اطلاعات روز افزوده که " زنان به حرکت افتاده‌اند و تغییر مناسبات کنونی اجتناب‌ناپذیر است ... زنان در روان جامعه هنوز جایگاه ثانوی دارند."

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مقام‌ها مجالس تجلیل از هشتم مارچ در افغانستان را خیلی با زرق و برق برگزار می‌کنند و در آن رفتارهای مسخره‌ای مثل هدیه دادن که هیچ ربطی به این روز ندارد، نیز انجام می‌شود اما هیچ دیده نشده است که در روز هشت مارچ به مشکلات اصلی زنان و تلاش‌های نهادهای گوناگون برای حل آن پرداخته شود.

۸‌صبح نیز نوشته تردیدی نیست که در ۱۷ سال گذشته، زنان در شهرهای بزرگ، فرصت تحصیل و حضور اجتماعی داشتند اما دولت نتوانست که با استفاده از همین زمینه و فضا، برنامه‌هایی برای رشد بیش‌تر ظرفیت‌های زنان طراحی و اجرا کند.

۸‌صبح افزوده که رئیس جمهور غنی و آقای عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی در پیکارهای انتخاباتی خود می‌گفتند که زنان، جوانان و قشر فقیر جامعه اکثریت خاموش ملت افغانستان هستند و برای بهبود زند‌گی آنان برنامه دارند، اما تا حال شاهد چنین برنامه‌ای نبوده‌ایم. از رئیس جمهوری، ریاست اجرایی و دولت انتظار می‌رود که کارهای بنیادی انجام دهند.

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که زنان در افغانستان نه تنها قدر و جایگاه ندارد بلکه، در سراسر عمرشان بار سنگین زند‌گی را تحمل می‌کنند و با آن می‌سازند.

آرمان ملی نوشته که همه ساله در کشور ده‌ها زن در اثر خشونت‌هایی که از سوی شوهران و دیگر اعضای خانواده شوهر بر آنها روا داشته می‌شود تا آنجا که شماری از آنان از ناامیدی مجبور می‌شوند یا خانواده‌های شان را ترک کنند و یا هم دست به خودکشی بزنند.

آرمان ملی افزوده که "از همه مردم می‌خواهیم تا با زنان و دختران‌شان مهربان باشند و باور داشته باشند که خداوند مرد و زن را انسان خلق کرده است و یکی مکمل دیگری هستند و نبود هر یکی زند‌گی را بی معنا می‌سازد."

مطالب مرتبط