روزنامه‌های کابل؛ تهدیدات امنیتی در گردهمایی‌ها

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

روز گذشته در حمله انتحاری در غرب کابل دست‌کم ۹ تن کشته و ۱۸ تن دیگر مجروح شده اند. صدها نفر برای بزرگداشت سال‌روز مرگ، عبدالعلی مزاری، رهبر فقید حزب وحدت ملی جمع شده بودند. حمله ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی در نزدیکی همین گردهمایی رخ داد.

ضعف نیروهای امنیتی برای تامین امنیت گردهمایی‌ها، اهداف حمله به همچو نشست‌ها و چگونگی جلوگیری از آن مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح شنبه ۱۹ اسفند/حوت کابل است.

ضعف نیروهای امنیتی در تامین امنیت گردهمایی‌ها

روزنامه ۸‌صبح می‌‎نویسد که حمله به مراسم مذهبی و سیاسی بیشتر شده است. دیروز هم به مراسم سیاسی محمد محقق، معاون ریاست اجرایی حمله‌ تروریستی شد.

۸‌صبح نوشته که حمله‌های تروریستی به همایش‌های سیاسی و مذهبی مردم نشان می‌دهد که پلیس و مجموع نیروهای امنیتی یا برای تأمین امنیت این همایش‌ها برنامه ندارند یا این که اصلا نمی‌توانند امنیت همایش‌ها را به عهده بگیرند.

۸‌صبح افزوده که اگر پلیس نمی‌تواند امنیت همایش‌ها را تأمین کند، باید بسیار واضح اعلامیه بدهد و به اطلاع آنان برساند که قادر به تأمین امنیت همایش‌ها نیست. وقتی پلیس این موضوع را اعلام کند، حتمی برگزارکنند‌گان همایش‌های سیاسی و مذهبی یا خود به تأمین امنیت مراسم‌شان اقدام می‌کنند، یا همایش را لغو می‌کنند.

خطرات تفرقه افکنی در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز به حمله انتحاری روز گذشته در کابل اشاره کرده و می‌نویسد که این حادثه در ادامه‌ حوادث قبلی ضعف و سهل‌انگاری نیروهای امنیتی را نشان داد.

اطلاعات روز نوشته که عبور یک مهاجم انتحاری از ایست‌های بازرسی پلیس و نفوذ به محلی که از سوی نیروهای امنیتی به صورت جدی تأمین امنیت شده بود، هم ضعف استخباراتی نیروهای امنیتی را افشا کرد و هم نشان داد که نهادهای امنیتی تدابیر مشخصی برای جلوگیری از حوادث مشابه ندارند.

به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، داعش در افغانستان برنامه خاصی را دنبال می‌کند "این برنامه را می‌توان در ذیل تضعیف دولت در افغانستان، ایجاد تفرقه‌ و بی‌اعتمادی عمیق اجتماعی، بی‌ثباتی داخلی و نتیجتا سقوط دولت به کام گروه‌های که هم‌سو با برنامه‌های دخالت‌ورزانه‌ کشورهای منطقه است، درک کرد."

اطلاعات روز افزوده که در کشورهای بحران‌زده اسلامی، بسیاری از تفاوت‌ها میان گروه‌های اجتماعی، قومی و مذهبی، تبدیل به نقاط تمایز گروه‌های ایدیولوژیک سیاسی-نظامی شد و نتیجه‌ آن کشتار مذهبی، جنگ قومی و ویرانی کشورهایی بود که در آتش داعش در خاورمیانه سوختند.

اطلاعات روز می‌نویسد که افغانستان به لحاظ قومی و مذهبی، کشور تفاوت‌های پرشماری است. به همین دلیل لازم است که از سیاسی‌سازی آن به شدت جلوگیری شود. حکومت در حال حاضر تنها ابزاری که برای مقابله با موجی از بحران‌آفرینی‌ها دارد، همین است.

اطلاعات روز تاکید دارد که انتظار می‌رود حکومت با مسئولیت‌پذیری بیش‌تر در قبال منافع ملی کشور، اصلاحات جدی‌ در نهادهای امنیتی انجام دهد. "در پرتو این اصلاحات و اعتمادسازی میان حکومت و مردم است که می‌توان به جان شهروندان حرمت نهاد و زندگی آنان را پاس داشت."

راهکارهایی برای جلوگیری از حملات انتحاری

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که گروه‌های تروریستی تاکتیک جنگی‌شان را از رو در رویی با نیروهای امنیتی، به انجام حملات انتحاری بر تجمعات مردمی تغییر داده‌اند. حمله به تجمعات مردمی، مساجد و مراکز فرهنگی، آسان ترین راه برای گروه‌های دهشت افکن به شمار می‌رود که هدفی جز کشتار و ایجاد ترس و هراس در میان مردم ندارند.

افغانستان نوشته که مقابله با این تاکتیک دشمن، صرف با افزایش نیروهای امنیتی در سطح شهر امکان پذیر نیست. حکومت باید از طریق تقویت شبکه‌های استخباراتی به مقابله با این گروه‌ها بپردازد؛ باید مراکز اصلی تجمع، سازماندهی و اجرای عملیات این گروه‌ها شناسایی و پیش از آن که اقدامی از جانب آنها صورت گیرد، از سوی نیروهای کشفی دستگیر شوند.

همچنین افغانستان افزوده که برخورد جدی و شفاف با گروه‌های تروریستی بخصوص محاکمه و مجازات کسانی که به جرم سازماندهی حملات تروریستی دستگیر می‌شوند، می‌تواند هم روحیه نیروهای هراس افکن را تضعیف بسازد و هم به شهروندان امید و اطمینان دهد که حکومت در برابر کشتار افراد بی گناه بی تفاوت نیست.