روزنامه‌های کابل؛ چرا مقام‌ها به گزارش‌های استخباراتی بی‌توجه‌اند؟

روزنامه ها

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در جمعی از نیروهای امنیت ملی گفت شماری از مقام‌ها به گزارش‌های استخباراتی ریاست امنیت ملی بی‌توجهی می‌کنند.

سخنان تازه اشرف غنی در مورد گزارش‌های امنیت ملی و پاسخ آمریکا و سازمان ملل به خواست طالبان برای صلح مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۲۰ حوت/اسفند کابل است.

بی‌توجهی به گزارش‌های استخباراتی امنیت ملی

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که دیروز رئیس جمهور غنی در مراسم افتتاح فرماندهی مشترک قطعات خاص و نیروهای واکنش امنیت ملی از اهمال و کم توجهی نیروهای امنیتی در برخورد با دشمن، به خصوص در بخش کشف و استخبارات سخن گفت.

افغانستان نوشته که این ارزیابی و قضاوت رئیس جمهوری به نظر می‌رسد که درست است و حتی می‌توان گفت که بسیاری از نقدها و اعتراضات به عملکرد بخش‌های استخباراتی و امنیتی کشور از سوی مردم نیز همین نکته است اما مشکل اصلی همان گونه که رئیس جمهوری روی آن انگشت گذاشته، در بخش مدیریت بخش‌های امنیتی و فرماندهان اصلی نیروهای امنیتی است.

همچنین افغانستان افزوده که همانگونه که رئیس جمهوری نیز اشاره کرده، شیوه جنگ تغییر کرده و دشمن از شیوه‌های جدیدی برای مقابله با دولت و مردم افغانستان استفاده می‌کند. شیوه‌های جدید تبلیغ و حتی شایعه پراکنی بخشی از تاکتیک‌های جنگی دشمن در برابر مردم افغانستان و بخشی از تغییرات مهم در شیوه‌های جنگ است.

نویسنده سرمقاله افغانستان به این باور است که جنگ روانی که امروز به راه افتاده کمتر از جنگ فیزیکی که در کشور جریان دارد نیست اما متاسفانه زیرساخت‌های نفرت و وجود شکاف‌های قومی و طبقاتی که از گذشته‌های دورتر به ارث مانده و ضعف در برخورد با این جنگ روانی، سبب شده که "دشمن تا حدی زیادی موفق باشد."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که آقای غنی در حالی به تقویت نهادهای کشفی در اداره امنیت ملی کشور تاکید می‌کند که بارها انتقادها از ضعف و ناتوانی ادارات کشفی کشور صورت گرفته است.

ماندگار نوشته که یکی از دلایل موفقیت دشمن در انجام حمله‌ای انتحاری و نیز رسیدن به آدرس‌های هدفمند و شکل دادن نبردهای چندین ساعته در مکان‌های مهم در این است که نهادهای کشفی کشور نمی‌توانند از قبل حمله‌های دشمن را شناسایی کشف و خنثی کنند یا از آن اطلاع داشته باشند.

ماندگار افزوده که اما حالا که آقای غنی قطعات خاصی را در چوکات امنیت ملی کشور ایجاد کرده، می‌تواند گامی در راستای تقویت نیروی امنیت ملی این کشور باشد؛ اما مهم است که براستی این قوت‌ها نه به عنوان ابزارهای سیاسی به نفع شخص و گروه خاص که باید به عنوان یک قوت برای افغانستان و امنیت ملی آن به کار گرفته شود.

Image caption روزنامه ۸‌صبح

پاسخ آمریکا و ملل متحد به طالبان

سازمان ملل و ایالات متحده آمریکا در پاسخ درخواست طالبان برای گفت‌وگو با آنها، اعلام کردند که گروه طالبان باید با دولت افغانستان وارد مذاکره شود.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که موضع‌گیری سازمان ملل متحد و ایالات متحده در مورد تلاش‌های سیاسی برای پایان جنگ، به سود مردم افغانستان است. تلاش‌های سیاسی برای پایان جنگ، باید در محور حکومت افغانستان باشد.

۸‌صبح نوشته که هیچ‌کسی نمی‌تواند مردم و حکومت افغانستان را نادیده بگیرد.

۸‌صبح افزوده که خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در صورتی عقلانی و منطقی است که خشونت از میان برود و تضمین‌های لازم امنیتی برای بقای دولت در جغرافیای افغانستان موجود باشد. تعیین تاریخ خروج هم پیش از پایان خشونت‌ها واقع‌بینانه نیست.

۸‌صبح می‌نویسد که هر گروهی که مدعی است مربوط به افغانستان است و در پی انحصار قدرت و غلبه نظامی برای کسب قدرت نیست، باید با دولت افغانستان وارد مذاکره شود و مطالباتش را مطرح کند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که وزارت خارجه آمریکا در واکنش به نامه اخیر طالبان مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکره آن گروه با آمریکا گفت، ایالات متحده بنابر تقاضای مردم افغانستان و توافق سازمان ملل متحد تا زمانی در این کشور باقی خواهد ماند که دوباره این کشور به لانه امن تروریستان مبدل نشود.

آرمان ملی نوشته که "پیشنهاد مذاکره طالبان با آمریکا که به دستور و اشاره نظامیان پاکستانی صورت گرفته است، جز اغفال اذهان چیزی دیگر نخواهد بود و آن هم با پیش‌شرط این که آمریکا از افغانستان بیرون شود."

آرمان ملی افزوده که "باید آمریکا به فشار خود بالای پاکستان ادامه دهد و تحریم‌های لازم بالای حکومت این کشور وضع شود تا نظامیان پاکستانی مجبور شوند که دست از حمایت تروریستان بردارند و در چنین حالتی ممکن است پاکستان اجازه مذاکره و گفت و گوی صادقانه به طالبان را بدهد."

مطالب مرتبط