روزنامه‌های کابل؛ هشدار به موسسه‌های غیردولتی

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

روز گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به موسسه‌های غیردولتی که گزارش کاری‌شان را ارائه نمی‌کنند و خلاف قانون عمل می‌کنند، هشدار داد که فعالیت‌شان را متوقف خواهد ساخت.

هشدار رئیس جمهوری به موسسه‌های غیردولتی، واکنش طالبان به نشست اندونزی و عدم همکاری پاکستان برای مبارزه با تروریسم مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح دوشنبه ۲۱ حوت/اسفند کابل است.

دولت افغانستان و موسسه‌های غیردولتی

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد از آن‌جایی که سازمان‌های غیردولتی یا انجوها پس از سقوط طالبان سربرآوردند و در یک‌ونیم دهه اخیر از توجه و حمایت بسیار جامعه جهانی برخوردار بودند، هشدار رئیس‌جمهوری مبنی بر عدم گزارش‌دهی آن‌ها قابل توجه است.

اطلاعات روز نوشته که مسأله اساسی این است که در عمل و صورت ملموس، دستاوردهای سازمان‌های غیردولتی با بودجه‌یی که صرف آن شده، چندان قابل مقایسه نیست.

اطلاعات روز افزوده که از این منظر، بررسی و ارزیابی این نهادها چه برای تأمین شفافیت مالی آن‌ها و چه برای سنجش بهره‌وری شان می‌تواند به روند کلان مبارزه با فساد و تأمین شفافیت کمک کند اما برای آن‌که این روند به بهتر شدن بهره‌وری این نهادها منجر شود، بهتر است دست‌کم ارزیابی این نهادها با دقت لازم و عدم فساد همراه باشد.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز تاکید دارد که نباید از نظر دور داشت که وجود نهادهای غیر دولتی برای تأمین پاره‌ای از مهم‌ترین نیازهای شهروندان ضروری است و مبارزه با فساد نباید حربه‌ای برای بستن این نهادها گردد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که این اولین بار نیست که مسئولان عالی رتبه حکومتی از حضور و فعالیت انجوها ابراز نارضایتی می‌کنند. در سال‌های گذشته نیز یک بار وزیر پلان وقت در حدود ۳هزار سازمان غیردولتی را در یک زمان منحل کرد و وجود آنها را نه تنها غیرضروری بلکه مضر اعلام داشت.

افغانستان نوشته که این نهادهای غیردولتی و خصوصی که باید مردم را در گذار از بحران و نابسامانی‌های پس از جنگ یاری می‌کردند و دستاوردهای‌شان سبب کاهش فقر و بیکاری در افغانستان می‌شد، برعکس باعث گسترش فقر و بیکاری و سبب نابسامانی‌های بیشتر شدند.

افغانستان افزوده "اکنون که حکومت به این مساله توجه کرده، خوب است که با این پدیده به طور ریشه‌ای و اساسی برخورد شود تا ما دیگر شاهد گسترش فقر و بیکاری از طریق مصرف بیت المال نباشیم."

واکنش طالبان به نشست اندونزی

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که نشست عالمان دین افغانستان، پاکستان و اندونزی که قرار است در کشور اندونزی برگزار شود با واکنش طالبان مقابل شده و نه تنها که نمایندگان طالبان در این نشست اشتراک نمی‌کنند بل به عالمان دین هم اخطار داده‌اند که در این نشست اشتراک نکنند.

آرمان ملی نوشته که در نشست اندونزی عالمان دین در مورد مشروعیت جنگ در افغانستان بحث خواهند کرد و احتمالا مسأله حملات انتحاری از دید شریعت اسلام بررسی خواهد شد.

آرمان ملی در مورد دلیل مخالفت طالبان با این نشست، می‌نویسد "طالبان جنایات‌شان را زیر نام جهاد توجیه شرعی می‌کنند ولی تا حال نتوانسته‌اند برای اثبات حملات خودکش و انتحاری‌شان کدام دلیل شرعی ارایه کنند."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، طالبان نه تنها در نشست اندونزی بل در هیچ یک از نشست‌هایی که قرار باشد عالمان دین واقعی اشتراک کنند و مسأله تروریسم و حملات انتحاری را به بحث بگیرند، توان مقابل شدن را ندارند.

پاکستان و مبارزه با تروریسم

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد گفته که اگر آمریکا دست به عملیات نظامی در مناطق زیر کنترل طالبان در افغانستان بزند، تلاش‌های سیاسی برای پایان جنگ افغانستان صدمه می‌بیند.

۸‌صبح نوشته که این نوع موضع‌گیری خود می‌رساند که پاکستان تلاش‌های سیاسی برای پایان جنگ افغانستان را با قاطعیت آنطوری که لازم است، حمایت نمی‌کند.

۸‌صبح افزوده که اگر پاکستان به واقع می‌خواهد که تلاش‌های سیاسی برای ختم جنگ افغانستان نتیجه بدهد، بهتر است که خود پا پیش بگذارد و رهبران طالبان را زیر فشار بگیرد تا به جای توجه روی جنگ، به تلاش‌های سیاسی برای مذاکره تمرکز کنند.

نویسنده ستون زنگ اول روزنامه ۸‌صبح برای رسیدن به این هدف تاکید دارد که "فشارهای جهانی باید به پاکستان ادامه یابد. ایالات متحده باید تحریم‌های بیشتری بر پاکستان وضع کند. ژنرال‌های پاکستانی باید فشار را احساس کنند، اگر آنان زیر فشار نباشند، هیچ نوع همکاری‌ای برای پایان جنگ نمی‌کنند. برای آنان دوام جنگ در افغانستان وضعیت مطلوب است."

مطالب مرتبط