روزنامه‌های کابل؛ تلاش طالبان برای ناامن کردن ولسوالی‌های مرزی

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

روز گذشته گروه طالبان برای چند ساعت کنترل مرکز ولسوالی اناردره ولایت فراه در غرب افغانستان را بدست گرفتند اما نیروهای امنیتی دوباره با حملات گسترده زمینی و هوایی، این ولسوالی را پس گرفتند.

سقوط ولسوالی اناردره، احتمال تاخیر در انتخابات پارلمانی و وضعیت آزادی بیان در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۲۲ حوت/اسفند کابل است.

سقوط اناردره

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که تلاش طالبان برای تصرف ولسوالی انار دره در ادامه کوششی است که این گروه برای کشیدن یک خط حائل که بتواند حوزه‌های نفوذ طالبان را به هم وصل کند، انجام می‌دهند.

اطلاعات روز نوشته که نظر افکندن به مناطقی که بیش‌تر در معرض تهاجم طالبان‌اند، نقاط ضعف امنیتی نهادهای امنیتی در مواجهه با طالبان را نیز آشکار می‌کند و توضیح می‌دهد که چنانچه حکومت این مساله را دستکم بگیرد، در نهایت برگ برنده این جنگ را در اختیار طالبان قرار خواهد داد.

اطلاعات روز افزوده که تلاش طالبان برای حضور در مرزهای کشور، شبیه آن‌چه که در بخش‌های شمالی به خصوص ولسوالی‌های مرزی تخار واقع شده، از بسیاری جهات اهمیت استراتژیک دارد. "تسلط طالبان بر مناطق مرزی، در وضعیتی که قاچاق انسان و مواد مخدر و بازار سیاه خرید و فروش اسلحه داغ است، یک فرصت استثنایی اقتصادی و ارتباطی را فراهم می‌کند. "

اطلاعات روز می‌نویسد که حکومت در بازپس‌گیری مناطق تحسین‌برانگیز عمل کرده اما در حفظ آن، ناکام بوده است. دلیل آن این است که اکثر مناطق توسط نیروهای زبده ارتش ملی پس گرفته می‌شوند، اما نگهداری آن قاعدتا دوباره به نیروهای امنیتی محلی واگذار می‌شود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، این نیروهای محلی در سطوح مختلف فاقد هماهنگی، اراده قوی و مدیریت کافی‌اند و فساد حاکم بر این نهادها و پیچیدگی مناسبات محلی سبب می‌شود که سد محکمی در برابر طالبان در این مناطق ایجاد نشود.

احتمال تاخیر دوباره در تاریخ انتخابات پارلمانی

روزنامه ۸‌صبح نوشته که یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات، بار دیگر از احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی سخن گفته است. این نوع موضع‌گیری‌های مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات، تردیدها را در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی بیشتر می‌کند.

۸‌صبح می‌نویسد که پارلمان ناظر و پرسشگری که بتواند نقش نظارتی و قانونی خود را آنطوری که قانون اساسی ایجاب می‌کند، انجام دهد، زیاد برای حکومت‌ها خوش‌آیند نیست و تردیدی نیست که سران حکومت وحدت ملی هم با یک پارلمان فاقد وجاهت قانونی بیشتر راحت اند.

۸‌صبح افزوده که اما انتخابات خواست جامعه‌ جهانی و افکار عمومی است و حکومت وحدت ملی نمی‌تواند زیر قولی که به جامعه جهانی داده است بزند.

۸‌صبح نوشته که بدون ایجاد اعتماد سیاسی و آماد‌گی‌های تخنیکی انتخابات برگزار شده نمی‌تواند و حکومت باید دست به کار شود و بیشتر از این تعلل نکند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که شماری از شخصیت‌های سیاسی از وضعیت غیرمطلوب در کشور اظهار نگرانی کرده و به حکومت وحدت ملی اتهام وارد می‌کنند که اراده صادقانه برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه را در این کشور ندارد.

آرمان ملی افزوده که در بسیاری از نشست‌ها همواره از وضع موجود شکایت می‌شود و انتقادهای شدید از حکومت صورت می‌گیرد ولی این که چه باید شود و راه بیرون رفت چه باشد، چیزی گفته نمی‌شود که با این اظهارنظرهای غیر مسئولانه، مردم بیشتر نگران و سرگردان می‌شوند.

آرمان ملی نوشته که به هر صورت اگر حکومت نتواند انتخابات را برگزار کند باید طرح بدیل حکومت موجود جستجو شود و نهادها و شخصیت‌های سیاسی به این مهم توجه بیشتر کنند و راه بیرون رفت از بحران موجود در کشور را دریابند.

آزادی بیان در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که هنوز آزادی بیان و رسانه در افغانستان به درستی شکل نگرفته و از میان صدها رسانه فعال حتی یک رسانه مستقل، بی طرف و مورد اعتماد جامعه به وجود نیامده است.

افغانستان نوشته که به همین دلیل در بیشتر از یک و نیم دهه گذشته، رسانه‌ها از آن قدرت و اعتبار چندانی برخوردار نگردیده که خواست‌هایشان را بر دستگاه‌های دولتی بقبولانند و آنها را در آوردن اصلاحات در ادارات مجبور سازند.

افغانستان افزوده که از سوی دیگر حکومت از یک طرف رسانه‌ها را مورد انتقاد قرار می‌دهد که واقعیت‌ها را بازتاب نمی‌دهد، از سوی دیگر خود حکومت که یک منبع مهم خبری و تحقیقی به شمار می‌رود، از دادن اطلاعات لازم به رسانه‌ها طفره می‌رود.

افغانستان می‌نویسد که "نه سازمان‌های دولتی تا هنوز قانونمند شده و بر اساس اصل آزادی و قانون حق دسترسی به اطلاعات، با رسانه‌ها برخورد داشته است و نه رسانه‌ها بی‌طرفانه و حرفه‌ای مسایل را دنبال می‌کنند، تا روند اعتماد میان رسانه‌ها و مردم مستحکم‌تر شده و رسانه‌ها از قدرت و اعتبار بیشتری برخوردار گردند."

مطالب مرتبط