مرور روزنامه‌های کابل؛ حمایت ملل متحد از طرح صلح افغانستان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

سرانجام گفت‌وگوهای صلح در افغانستان و مشکلات سرشماری که به تازگی در این کشور صورت گرفته، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۲۶ حوت/اسفند کابل است.

گفت‌وگوهای صلح در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که سازمان ملل، ناتو و بسیاری از کشورهای منطقه، ضمن اعلام حمایت از طرح صلح حکومت، از گروه طالبان خواسته‌اند که بدون قید و شرط این طرح را پذیرفته و مذاکرات صلح با حکومت افغانستان را آغاز کنند.

افغانستان نوشته که حکومت افغانستان به همه مخالفان نشان داد که لازم نیست با دولت‌های دیگر از جمله آمریکا مذاکره کند. این حکومت مستقل است و با اراده سیاسی مستقل و قوی، می‌تواند روی هر طرحی که امنیت، ثبات و آرامش پایدار در کشور را به وجود آورد، وارد گفتگو شود.

افغانستان افزوده که اکنون که نیروهای امنیتی قوی‌تر و با انگیزه‌تر از گذشته در جبهه‌های نبرد می‌جنگند و حمایت دوامدار بین‌المللی را نیز با خود دارند، دیگر فرصتی برای طالبان برای مانور نظامی باقی نمی‌ماند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، "طالبان در سال آینده نیز هیچ دستاورد سیاسی و نظامی نخواهد داشت و با اطمینان باید گفت که این گروه هر روز ضعیف‌تر شده و شالوده تشکیلاتی‌شان سست‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌شود؛ بنابراین تنها راهی که برای گروه طالبان باقی می‌ماند، این است که از فرصت موجود بهره برده و به روند صلح و مذاکره با حکومت افغانستان بپیوندد."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که شورای امنیت سازمان ملل متحد از گروه طالبان خواست تا پیشنهاد حکومت افغانستان را در مورد آغاز مذاکرات صلح بپذیرد و بدون درنگ گفت‌وگو را آغاز کند.

آرمان ملی نوشته این در حالی است که پس از فراخوان مذاکره و صلح با طالبان از سوی حکومت افغانستان تا اکنون هیچ نشانه از سوی طالبان مبنی بر آمادگی‌شان برای مذاکره نه تنها که دیده نمیشود بلکه این گروه مطابق معلومات سخنگویان نهادهای امنیتی، به جنگ بیشتر در افغانستان اصرار دارند.

آرمان ملی تاکید دارد که "اگر طالبان با وجود این همه تاکید جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی به جنگ ادامه بدهند و پاکستان دست از حمایت هراس افگنان بر ندارد، باید شورای امنیت سازماندهی ملل متحد فشارهای بیشتر را به پاکستان و تروریستان در دستور کار خود قرار بدهد و تحریم‌های اقتصادی را به پاکستان اجرا نماید تا آن کشور مجبور گردد که دست از حمایت هراس افگنان بردارد و طالبان را مجاب به مذاکره با حکومت افغانستان نماید."

مشکلات سرشماری در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که آمار سرشماری افغانستان از سوی اداره احصائیه مرکزی منتشر می‌شود. این آمار اگر چه به گفته خود مسئولین اداره تقریبی است اما مبنای پروژه‌های انکشافی، انتخابات، شمار نمایندگان پارلمان و نمایندگان شوراهای ولایتی قرار می‌گیرد.

۸‌صبح نوشته که عقلانیت اداری ایجاب می‌کند که متخصصان ورزیده سرشماری در سازمان احصائیه استخدام شوند و ابزار لازم در اختیار این اداره قرار بگیرد، تا شمار دقیق جمعیت کشور را با تفکیک، سن، جنسیت و محل زندگی افراد، تثبیت کنند اما مصلحت‌های سیاسی سبب شده که سران حکومت نگذارند اداره احصائیه بدون در نظرداشت اغراض سیاسی و قومی کارش را آغاز کند.

۸‌صبح افزوده که حال گزارش‌هایی به نشر می‌رسد که یک مرجع مشکوک با روش‌های غیرعملی و به دستور ارگ دست به سرشماری جمعیت از راه هوا می‌زند. این سرشماری به حق نفوس شماری "هوایی" نام گرفته است.

نویسنده ستون زنگ اول روزنامه تاکید دارد که ارگ باید در مورد سرشماری هوایی به مردم افغانستان معلومات دقیق بدهد و رئیس جمهوری خود باید اطمینان بدهد که هیچ نوع تلاشی برای سرشماری غیرمعیاری و سیاسی را حمایت نخواهد کرد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که به تاز‌گی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و دانش سنجش از راه دور، سرشماری‌ عمومی نفوس در افغانستان صورت گرفته و بر اساس آن، جمعیت افغانستان از ۳۰ میلیون به ۳۵ میلیون افزایش یافته، با این توضیح که نفوس برخی‌ ولایات شمالی تا ۸۰ درصد و برخی ولایت‌های مرکزی تا ۵۰ درصد کاهش، و برعکس، نفوس برخی ولایات شرقی و جنوبی افزایش یافته است.

ماندگار نوشته که "یک اداره فاسد و قوم‌زده به رقم درست جمعیت و چندی‌وچونی آن نه تنها علاقه‌ای ندارد، بلکه می‌خواهد ارقام رسمی را با کژی‌ها و ناراستی‌های ذهنیِ خود عیار سازد... اگر در برخورد با این سرشماری هوایی غفلت ورزیم، در آینده نزدیک تأثیرات سهمگین‌ آن را شاهد خواهیم بود!"