روزنامه‌های کابل؛ گرم شدن دوباره روابط افغانستان و پاکستان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، از شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان، رسما دعوت کرده به کابل سفر کند تا گفت‌وگوها میان دولت‌های افغانستان و پاکستان آغاز شود.

آقای غنی، دیروز با ژنرال ناصرخان جنجوعه، مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان، در ارگ ریاست جمهوری ملاقات کرد.

روزنامه‌های صبح یکشنبه ۲۷ حوت/اسفند در سرمقاله‌های امروزشان به روابط افغانستان و پاکستان پرداختند.

گرم شدن دوباره روابط دو همسایه

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دعوت از نخست وزیر پاکستان برای سفر به کابل نشان می‌دهد که تلاش‌های تازه‌ای برای گرم‌سازی روابط با اسلام‌آباد آغاز شده است. سیاست‌مداران پاکستانی از طرح صلح کابل حمایت کردند و حکومت وحدت ملی هم پس از نشست پروسه کابل تصمیم گرفته که دیگر روابط پاکستان با طالبان را افشا نکند.

۸‌صبح نوشته که رئیس جمهور غنی پیش از این گفته بود که تا عوامل انفجارهای تروریستی کابل که در پاکستان زندگی می‌کنند از آن کشور اخراج نشوند، با مقام‌های پاکستانی گفت‌وگو نخواهد کرد، اما پس از نشست پروسه کابل شاهد تغییر آرام و بی‌ سروصدای سیاست افغانستان در قبال پاکستان هستیم.

اما نویسنده ستون زنگ اول روزنامه به این باور است که تمام نشانه‌ها حاکی از آن است که پاکستان به سیاست امنیتی هندمحور در قبال افغانستان ادامه می‌دهد. حکومت وحدت ملی باید توضیح بدهد که به چه دلیل اینقدر روابط با پاکستان را گرم کرده است و حتی حاضر است که از نخست وزیر پاکستان پذیرایی کند؟

همکاری مشترک با فاصله‌های زیاد

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که اگرچه مقام‌های پاکستان و افغانستان از همکاری‌های مشترک برای مبارزه با تروریسم خبر دادند اما هنوز میان دو کشور افغانستان و پاکستان ادبیات مشترک به وجود نیامده و فاصله بسیار است. "فاصله میان گفتار دو کشور از قبول حمایت از تروریسم تا انکار هرگونه رابطه با تروریسم است و این فاصله کمی نیست."

افغانستان نوشته که از نگاه دولت افغانستان پروسه صلح افغانستان به همان اندازه که به افغان‌ها و گروه‌های داخل افغانستان ربط دارد به همان میزان نیز به دولت‌های همسایه و حامیان بین‌المللی تروریست‌ها و گروه‌های افراطی نسبت پیدا می‌کند.

افغانستان افزوده که فقدان ادبیات و دیدگاه‌های مشترک هم در عرصه بین‌المللی صلح و هم در عرصه داخلی آن کاملا مشهود است. این مساله نشان می‌دهد که هنوز راه طولانی تا تحقق صلح و امنیت در این کشور پیش رو است.

اهداف پاکستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که سفر مشاور امنیت ملی پاکستان به افغانستان می‌تواند از دو جهت قابل فهم باشد.

اطلاعات روز به درخواست طالبان برای گفت‌وگوهای مستقیم با آمریکا و پاسخ رد این کشور اشاره کرده و نوشته که پاکستان اکنون دریافته که نمی‌تواند جایگاه رسمی و اعتبار قانونی دولت پس از بن را به مخاطره بیفکند، در نتیجه به دنبال کاهش تنش میان دو کشور است.

اطلاعات روز افزوده که پاکستان به دنبال به دست گرفتن ابتکار گفت‌وگو با طالبان یا روند صلح است؛ تلاشی که پاکستان را در موقعیت سه سال پیش‌اش، هنگامی که گفت‌وگوهای چهارجانبه را مدیریت می‌کرد، باز می‌گرداند. "اکنون احتمالا پاکستان با کاهش اختلاف‌هایش با کابل در تلاش آن است تا دوباره اعتماد از دست‌رفته‌اش در کاخ سفید را بازیابد."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که "دستگاه سیاست خارجی پاکستان بر همه این قهر و آشتی‌ها اشراف یافته و چنان به آن نفوذ کرده که می‌تواند در یک گردونه زیان‌بار برای ما و یک چرخه سودآور برای خویش، آن را تکرار و بازآفرینی کند."

ماندگار نوشته که "مذاکره همه‌جانبه" و امیدهای واهی وابسته به آن، بخشی از نیروی محرکه این گردش زیان‌بار است؛ گردشی که پس از رسیدن به یک فراز مصنوعی، افغانستان احساس رضایت و پیروزی می‌کند و پس از رسیدن به یک فرود، دست نه‌چندان نامرئی پاکستان دوباره آن را به بالا فرا می‌خواند.

مطالب مرتبط