روزنامه‌های کابل؛ زنگ مکاتب نواخته شد

افغانستان حق نشر عکس daily afghanistan

روزنامه‌های امروز کابل، یکشنبه پنجم حمل/فروردین، بیشتر به آغاز سال تحصیلی در افغانستان و چالشهای که آموزش و پرورش دراین کشور دارند، پرداخته‌اند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که براساس آماری که وزارت معارف(آموزش و پرورش) منتشر کرده، یک‌میلیون دانش‌آموز جدید وارد مکاتب می‌شوند. در سال گذشته افغانستان بیش از ۹ میلیون دانش‌آموز داشت که کم‌تر از یک‌سوم آن‌ها دختر بودند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که هنوز براساس آمار رسمی دستکم ۳ میلیون کودک که عمدتاً دخترند، از دسترسی به آموزش محرومند.

نویسنده افزوده که هنوز زنان و مردان بسیاری بی‌سوادند و برنامه‌ای ملی سوادآموزی بسیار آهسته پیش می‌رود. بدتر از آن این‌که نسل جدید که پس از طالبان و در سال‌های اخیر متولد شده‌اند نیز از تحصیل و آموزش محرومند. یک‌هزار مکتب در سال گذشته مسدود است.

درسرمقاله این روزنامه آمده که هنوز برای هر۴۷ دانش‌آموز یک معلم وجود دارد و بسیاری از معلمان نیز به دلیل کیفیت پایین آموزش در سطوح تحصیلات عالی و نیمه‌ عالی، قابلیت‌های اندکی برای تغییر و بهره‌ور کردن نسل جدید دارند.

روزنامه افغانستان ما افزوده که در سال‌های گذشته در یک مدت طولانی وزارت معارف افغانستان در اختیار افراد متعلق به حزب اسلامی بوده است که نتایج و پیامدهای آن را همه شاهد بودیم. در طی دو سال اخیر حکومت وحدت ملی این وزارت در اختیار حزب جمعیت اسلامی بوده است که باز هم نتایج آن را همگان شاهد هستیم.

حق نشر عکس Etilaatroz

نویسنده افزوده که سیاسی شدن نهادها به همان میزان که در دیگر عرصه هایی چون امنیت و اقتصاد به منافع کلان ملی کشور ضربه می‌زند، در عرصه معارف و تعلیم و تربیه نیز مضر است. چون جناح‌های سیاسی موجود در افغانستان هنوز دنیا را از چشم تنگ و محدود ایدئولوژی‌های بسته می‌بینند.

سرمقاله نویس افزوده که این جناح‌های سیاسی به همان میزان که به لحاظ محتوا دچار مشکل و فقیر هستند، از نظر نیروی انسانی که بتوانند بخش معارف کشور را رهبری کنند، نیز با قحط الرجالی مواجه هستند. کسانی که به نمایندگی از این احزاب در راس معارف کشور قرار می‌گیرند به همان اندازه که ضعف و ناتوانی‌ها را با خود وارد این سیستم می‌کنند، تفکرات واپسگرایانه را نیز با حضور خود در مهم ترین بخش اداری کشور ترویج می‌کنند.

نویسنده افزوده که فقدان معلمان و آموزگاران فنی، نبود زیر ساخت‌های آموزشی و فرهنگی به خصوص نبود مکان‌های مناسب برای آموزش، وجود ساختارها و باورهای کهنه نسبت به نظام معارف جدید، نبود امتیازات معیشتی کافی برای معلمان و دست اندرکاران معارف، تهدیدات امنیتی و وجود تفکرات افراطی در برابر معارف از مهم ترین چالش‌هایی است که هنوز بر سر راه معارف کشور وجود دارد.

سرمقاله نویس افزوده که ابراز امیدواری کرده که بخشی از مشکلات و چالش های معارف در سال جاری حل گردد و مهم تر از همه فرایند سیاسی شدن معارف خاتمه یابد و نظام معارف به دست کسانی سپرده شود که به طور مسلکی، مدرن و غیر سیاسی و بدور از تمایلات حزبی رهبری شود.

روزنامه ماندگار نوشته که باوجود کوشش‌هایی که به خاطر تقویت ظرفیت‌های کادری و کاری صورت گرفته، توانمندی اجرایی بخش معارف در سطح مرکز و ولایت هنوز هم ناکافی است و آن‌هم بیشتر معلول فقدان کارمندان متخصص است.

حق نشر عکس Mandegar

در مقاله این روزنامه آمده که کمبود ساختمان "محل مناسب کاری" و تجهیزات مورد نیاز به ویژه تکنالوژی معلوماتی، پیچید‌گی بیشتر را به مشکل فوق به بار آورده است.

نویسنده افزوده که انتظارها از مسئولان جدید در وزارت معارف این است تا با به دست‌آوردن آمارهای واقعی و دریافت چالش‌های واقعی برای بهتر شدن معارف در سال پیش‌رو، تلاش‌های زیادی انجام دهند و این نهاد را به یکی از نهادهای پُردست‌آورد و راست‌گو، تبدیل کنند.