روزنامه‌های کابل؛ نشست بین‌المللی ازبکستان برای افغانستان

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در نشست "بین‌المللی ازبکستان برای افغانستان" در تاشکند گفته که هدف مشترک افغانستان و کشورهای آسیای میانه اقتصاد مشترک است.

در این نشست علاوه بر روسای جمهوری افغانستان و ازبکستان، نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سازمان ملل، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، هند، پاکستان، ایران، تاجیکستان، قزاقستان و قیرقیزستان نیز حضور دشتند.

همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی، سیاسی و بحث صلح در نشست تاشکند مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۸ حمل/فروردین کابل است.

فرصت‌ها و تهدیدات منطقه‌ای

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که نشست تاشکند پس از سالها بن بست در مورد مذاکرات صلح در افغانستان، فرصت جدیدی را برای افغانستان و کشورهای منطقه خلق می‌کند، تا در مورد چالش‌ها و تهدیدهایی که امنیت، ثبات و رشد و شکوفایی اقتصادی کشورهای منطقه را تهدید می‌کند، بحث و گفتگو کنند.

افغانستان نوشته که کشورهای منطقه و بخصوص کشورهای آسیای میانه و افغانستان به دلیل موقعیت‌های جغرافیایی و منابعی که هر یک از این کشورها از آن بهره مند اند، دارای منافع مشترک بوده و صلح، ثبات و توسعه اقتصادی از اهداف بلند مدت اکثریت کشورهای منطقه به شمار می‌آید.

افغانستان افزوده که از سوی دیگر کشورهای منطقه دارای تهدیدات مشترک نیز هستند. تروریسم و مافیای مواد مخدر از چالش‌هایی اند که به روند صلح و ثبات منطقه و نیز توسعه همکاری‌های اقتصادی و تطبیق و اجرای پروژه‌های بزرگ آسیب می‌زند.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان ما، اظهار امیدواری کرده که این نشست همانطوری که مقامات کشورهای اشتراک کننده تأکید کردند، راه همکاری منطقه‌ای را در جهت پیشرفت روند صلح در افغانستان باز کند و مسیر توسعه و همکاری‌های اقتصادی میان کشورها را فراهم کرده و چشم انداز امیدوار کننده‌ای را برای افغانستان و سایر کشورهای منطقه ترسیم کند.

اما روزنامه ۸‌صبح نوشته که رویدادهای اخیر نشان داد که نشست تاشکند برای مردم عام افغانستان حتی امیدواری کاذبی هم ایجاد نمی‌کند.

۸‌صبح نوشته که در روزهای پیش از برگزاری نشست تاشکند، افشاگری‌هایی صورت گرفت که نشان داد قدرت‌های منطقه‌ای، برنامه‌ای برای ختم جنگ در افغانستان ندارند و این قدرت‌ها حرف‌هایی مثل اتصال منطقه‌ای و نظایر آن را جدی نمی‌گیرند.

۸‌صبح به خبرهایی مبنی بر حمایت مخالفان مسلح در افغانستان از سوی کشورهای منطقه علیرغم همکاری‌های اقتصادی آنها اشاره کرده است.

۸‌صبح می‌نویسد تا زمانی که ضعف‌های بنیادین نهاد دولت در افغانستان جبران نشود، محاسبه قدرت‌های منطقه‌ای در مورد افغانستان تغییر نمی‌کند.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی گفت که اگر پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای عملی شود، افغانستان و کشورهای آسیای میانه برای "مردمان خود خدمت بزرگی را انجام داده‌اند."

جستجوی صلح در نشست تاشکند

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که دیروز در نشست تاشکند نیز رئیس‌جمهور غنی خواست‌ها و طرح‌های پیشین‌اش در مورد روند صلح را دوباره مورد تاکید قرار داد و دولت ازبکستان نیز اعلان کرد که این کشور آماده میزبانی هرنوع گفت‌وگوی صلح میان حکومت افغانستان و طالبان است.

اطلاعات روز نوشته که تاکنون دولت و حامیان بین‌المللی‌اش صرفا با ارائه پاداش به طالبان سعی کرده‌اند که این گروه را وادار به مذاکره کنند. تلاش برای تحت فشار گذاشتن پاکستان در این مورد یک استثنا به حساب می‌آید. فراتر از آن اما رویکرد دولت همواره مداراجویانه و دل‌سوزانه بوده است.

اطلاعات روز تاکید دارد که افزون بر آن‌که حکومت سعی می‌کند از طریق ابتکار عمل در سیاست خارجی طالبان را تشویق به مذاکره کند، در عمل باید بنیادهای حکومت را مستحکم سازد و اعتماد شهروندان جلب کند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که نشست تاشکند بیشتر از هر کنفرانسی که پیرامون صلح افغانستان برگزار شده بود، مثبت و خوب بوده است.

آرمان ملی نوشته که این کنفرانس در کشوری برگزار شده است که سیاست بیطرفانه‌ای را در قبال اوضاع جاری در افغانستان دنبال می‌کند و بیطرفی ازبکستان در رابطه به طالبان و دولت افغانستان نکته مهمی است که می‌تواند در کشانیدن طالبان به میز مذاکره مهم و تأثیرگذار باشد.

نویسنده سرمقاله آرمان ملی تاکید دارد که مردم افغانستان باید از این تلاش‌های جامعه جهانی حمایت کنند و خود در کشور خویش دست به کار شوند تا طالبان را وادار کنند به روند گفتوگوها و برقراری آتش بس بپیوندند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که تلاش‌های بین‌المللی در مورد صلح افغانستان، در گذشته به این پیمانه گسترده نبوده است. این نشان می‌دهد که روابط بین‌الملل وارد یک عرصه متفاوت‌تر در قبال صلح افغانستان شده و رقابت بر سر این مسأله پای بسیاری از کشورهای جهان را به میدان افغانستان کشانده است.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار نیز به این باور است که به همان پیمانه‌یی که تلاش‌های بین‌المللی برای صلح در این کشور افزایش یافته، مردم افغانستان هم باید در این روند وارد گردند.

ماندگار نوشته "عوامل جنگ در افغانستان باید در این تلاش‌های بین‌المللی از بنیاد مرفوع شوند؛ در قدم نخست، تشکیل یک دولت همه‌پذیر در افغانستان و سپس وادار کردن پاکستان به تغییر راهبرد خارجی‌اش در قبال افغانستان و منطقه. تا زمانی که این دو مورد عملی نگردد، هیچ تلاشی برای صلح نتیجه‌بخش نخواهد بود."

مطالب مرتبط