روزنامه‌های کابل؛ سفر نخست وزیر ترکیه به افغانستان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

بنعلی یلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه، در سفرش به کابل از طرح صلح این کشور استقبال کرد و گفت که طالبان نباید این فرصت تاریخی را از دست دهند. او از مردم افغانستان خواست در زمینه تامین صلح از هیج تلاشی دست برندارند.

روزنامه‌های صبح دوشنبه ۲۰ حمل/فروردین در مطالب تحلیلی امروزشان به ابعاد مختلف سفر نخست‌وزیر ترکیه به افغانستان پرداختند.

ضرورت روابط با ترکیه

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد تردیدی نیست که افغانستان و ترکیه مدرن دوستان هم‌دیگر بوده‌اند. ترکیه در مدرن‌‌سازی نهاد‌های دولتی افغانستان نقش مهمی داشت و همیشه در صف حمایت از افغانستان قرار داشته است.

۸‌صبح نوشته که مردم افغانستان خواستار تعمیق هرچه بیشتر روابط کابل- انقره هستند و آن را به سود کشورشان می‌دانند اما اقتضای روابط دوستانه شفافیت و تفاهم است.

۸‌صبح افزوده که اما بعضی مباحث سوال برانگیز در رابطه دو کشور وجود دارد چون تاثیرات اختلاف آمریکا و ترکیه بر روابط دو کشور، سرنوشت مکتب‌های افغان _ ترک و فشار برای استرداد اتباع ترکیه از افغانستان.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح تاکید دارد که این موضوعات باید با خونسردی و بدون فشار مورد بحث قرار گیرد.

روابط دو کشور در سایه کودتای ترکیه

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که به نظر می‌رسد رابطه کشوری که از دیرباز نقش توام با اعتماد در افغانستان داشته، زیر سایه کودتای سال ۲۰۱۶ بخشی از ارتش علیه دولت اردوغان، رنگ دیگری می‌گیرد.

اطلاعات روز نوشته که ترکیه به عنوان تنها کشور اسلامی‌ که از یک‌سو مانند برخی کشورهای عربی سابقه حمایت از طالبان را نداشت و از جهتی مانند ایران دستی در درگیری‌های احزاب جهادی در جریان جنگ داخلی نداشت، در جریان سال‌های گذشته در نقش میان‌جی طالبان و حکومت پیوسته تلاش کرده است.

اطلاعات روز افزوده که علی‌رغم همکاری‌هایی که میان دو کشور در جریان است و گسترش ارتباط اقتصادی دو کشور که در سفر آقای یلدریم به آن اشاره شد، به نظر می‌رسد جنجال بر سر سرنوشت مکاتب افغان-ترک نخستین مسأله‌ است که پای دخالت و اعمال فشار سیاسی ترکیه را در کابل باز می‌کند؛ دخالتی که یک‌سره ماهیت سیاسی دارد و سرنوشت نزدیک به هشت‌هزار دانش‌آموز افغان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، سرنوشت مکاتب افغان-ترک و نوع مواجهه حکومت با آن باقی معاملات دو کشور را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

Image caption روزنامه اطلاعات روز

دیدگاه منفی به روابط افغانستان و ترکیه

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که اظهارات مقام‌های کابل (گفت‌وگو با نخست وزیر ترکیه در مورد برگشت عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری به کابل) نشان می‌دهد که آنها می‌خواهند برخلاف قوانین نافذ در کشور و به منظور تأمین منافع شخصی‌شان، وارد معامله با حکومت ترکیه که متهم به "داعش پروری" در منطقه است، شوند.

آرمان ملی نوشته "چه نیاز است که رهبران ما به حکومت ترکیه که هزاران مخالف سیاسی از جمله آموزگاران را به زندان افگنده، دروازه‌های بیشتر مکاتب و رسانه‌ها را بسته و آزادی بیان را خفه کرده و متوسل به بدترین رفتار با زندانی‌ها می‌شود و در سال‌های گذشته داعش را کمک کرده تا سرزمین‌های دور و نزدیک منطقه را آتش بزند و مردم را به قتل برساند، امتیاز بدهند؟"

آرمان ملی افزوده که مقامات حکومت افغانستان باید ارزش‌های ملی و منافع مردم و کشورشان را مدنظر داشته باشند و کاری نکنند که در پیشانی‌شان لکه خیانت ملی و ننگ نمایان باشد.

ترکیه و صلح در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که ترکیه از سال ۲۰۰۷ میلادی سعی کرد تا نقش خود را در راستای صلح در افغانستان بازی کند. این کشور به همین منظور نشست‌های سه جانبه میان افغانستان، ترکیه و پاکستان را راه اندازی کرد. این کشور تا سال ۲۰۱۳ هشت نشست در ترکیه با حضور مقامات ارشد سه کشور برگزار کرد و هدفش نزدیکی روابط میان افغانستان و پاکستان و افزایش همکاری‌ها میان این دو کشور در راستای صلح، امنیت و مبارزه با تروریسم بود.

افغانستان نوشته که سفر نخست وزیر ترکیه می‌تواند روابط و همکاری‌ها میان دو کشور را گسترش داده و زمینه تلاش‌های بیشتر آن کشور را در راستای صلح و امنیت افغانستان فراهم سازد.

افغانستان افزوده که این سفر چند روز بعد از سفر نخست وزیر پاکستان به افغانستان صورت می‌گیرد. گفت‌وگوها میان مقامات کشورهای افغانستان و پاکستان چندان نتیجه بخش نبوده و ترکیه می‌تواند در بهبود این روابط و کاهش اختلافات و رفع سوءتفاهمات میان دو کشور تلاش کند.

مطالب مرتبط