روزنامه‌های کابل؛ موثریت کمک‌های جهانی

روزنامه

قرارداد کمک ۶۹۱ میلیون دلاری بانک جهانی به دولت افغانستان دیروز امضا شد. اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/دارایی افغانستان می‌گوید این کمک در سه بخش صحت/بهداشت، پروژه دیجیتال کاسا و ظرفیت‌سازی بانک‌های دولتی مصرف خواهد شد.

موثریت کمک‌های جهانی به بخش صحت/بهداشت افغانستان، سخنان تازه حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در مورد آمریکا و اصلاحات در پلیس افغانستان مهمترین عناوین روزنامه‌های صبح چهارشنبه ۲۲ حمل/فروردین کابل است.

موثریت کمک‌های جهانی به بهداشت افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که در یک و نیم دهه اخیر پیشرفت‌های زیادی در عرصه صحت صورت گرفته، ولی با توجه به سطح نیازمندی‌های مردم این خدمات قناعت بخش نبوده و هنوز هم بسیاری از مردم به خدمات صحی دسترسی ندارند.

افغانستان نوشته که دیروز بانک جهانی به منظور بهبود ارائه خدمات صحی در این کشور ششصد میلیون دلار کمک کرد. این کمک‌ها بسیاری از نیازمندی‌های صحی را برآورده کرده و بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد. "ولی پرسشی که باقی می‌ماند این است که وزارت صحت این کمک‌ها را مانند گذشته در گرداب فساد و روزمرگی غرق خواهد کرد، یا در چارچوب یک استراتژی تعریف شده که اولویت اساسی شهروندان در آن شناسایی شده باشد به مصرف خواهد رساند."

افغانستان افزوده که ارائه خدمات صحی از حقوق اولیه بشری و یک مساله کاملا انسانی است که با مسایل سیاسی و امنیتی ارتباطی ندارد. وزارت صحت عامه باید با این دید به مردم خدمات ارائه داده و به کارمندانش تفهیم کند که سوءاستفاده از این کمک‌ها در واقع بازی کردن با جان مردم می‌باشد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که هر چند کیفیت و کمیت ارایه خدمات صحی در سراسر افغانستان به تناسب شانزده سال گذشته به گونه مثبت متحول شده ولی با آنهم هنوز تا رسیدن به خدمات معیاری صحی برای مردم فاصله زیادی است که نیاز به سرمایه گذاری‌های بیشتر دارد.

آرمان ملی نوشته که به دلیل موجودیت فساد گسترده و غیرکنترل شده در پروژه‌های دولتی که از کمکهای جامعه جهانی و بانک‌های جهانی و آسیایی، تمویل شده‌اند، شماری از این پروژه‌ها در شهرها و ولایت‌های این کشور شکست خورده و از بین رفته‌اند.

آرمان ملی افزوده که این پول‌ها نباید صرف برنامه‌های نمایشی و غیرضروری گردد. "در حالی که هنوز به دلیل فقر و تنگدستی و نبود خدمات صحی در روستاهای کشور، گراف مبتلایان به توبرکلوز بالاست، سرطان به گونه فزاینده از مردم قربانی می‌گیرد و ایدز افراد بیشتری را گرفتار می‌کند، هزینه روی اینگونه موارد باید در اولویت قرار داده شود."

Image caption روزنامه اطلاعات روز

"آمریکا هراسی کرزی"

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در گفت‌وگویی با تلویزیون ان‌ تی‌وی روسیه باری دیگر ضرباهنگ انتقادهایش از آمریکا را تندتر و این کشور را عامل خون‌ریزی مردم افغانستان توصیف کرده و روسیه را تشویق کرده که نقش مؤثرتری در افغانستان ایفا کند.

اطلاعات روز نوشته به نظر می‌رسد آنچه که کرزی می‌گوید، پیش از آن‌که مصداق‌های روشنی برای توجیه داشته باشد، ریشه در نارضایتی شخصی او از آمریکا و تجربه تلخ‌اش در این مورد در زمان ریاست جمهوری‌اش دارد.

اطلاعات روز افزوده که آقای کرزی به یک بیان در تاسیس نظام سیاسی پساطالبان نقش برجسته‌یی داشته است. بسیاری از ساختارها و نهادهای دولتی در زمان او شکل گرفت و فساد، این آفت ویرانگر که هم‌سنگر تروریسم بین‌المللی، افغانستان را آسیب زده، در زمان حاکمیت وی جان تازه گرفت.

به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، "آقای کرزی بی‌آن‌که نگاهی به فساد و انگیزه‌ای که این مساله برای تشدید بی‌ثباتی خاص در میان نیروهای امنیتی ایجاد کرد، توجه کند، هنوز درگیر توهم توطئه خارجی است، اما جالب آن‌که برای مقابله با آن به دخالت خارجی دیگری نیاز می‌بیند و لاجرم دست به دامان روسیه می‌شود؛ کشوری که اینک بدترین دوره روابط‌اش را خاصه با اروپا و آمریکا می‌گذراند."

اصلاحات در پلیس افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که وزیر داخله/ کشور افغانستان در مصاحبه با یکی از رسانه‌های خصوصی، از تغییر و تبدیل دست‌کم ۳۰ تن از فرماندهان و رؤسای این وزارت به‌هدف اصلاحات و بهبود امور خبر داده است.

ماندگار نوشته که اصلاحات در نهادهای امنیتی از جمله ارتش و پلیس ملی، همواره یکی از آرزوها و خواست‌های مهم شهروندانِ کشور بوده است. در هفده سال گذشته، یکی از اصلی‌ترین دلایل ضعف در دولت‌داری و ایجاد شکاف میان دولت و جامعه، فساد در ارگان‌های امنیتی به‌ویژه پلیس بوده است.

ماندگار افزوده که توقع و انتظار مردم از وزیر داخله این است که تغییرات گسترده مورد ادعای خود را به معنای راستین کلمه با هدف "اصـلاحات" و نه تعاملات و تمایلات سیاسی و فرمایشی پی بگیرد؛ اصلاحاتی که بتواند چهره مخدوش‌شده پلیس در اذهان عمومی را ترمیم کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط