روزنامه‌های کابل؛ ثبت نام از رای دهندگان کلید خورد

افغانستان حق نشر عکس 8am

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل (یکشنبه ۲۶ حمل/فروردین) مطالب خود را به آغاز روند ثبت نام رای دهندگان در افغانستان اختصاص داده‌اند.

روزنامه ۸صبح نوشته که دیروز رئیس‌ جمهور، رئیس اجرایی، بانوی اول و وزیران کابینه روند ثبت نام رای‌دهند‌گان را کلید زدند.

سرمقاله نویس افزوده که این‌بار رای‌دهند‌گانی می‌توانند در انتخابات‌های پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها رای بدهند که اسم‌شان در محلی که رای‌ می‌دهند، ثبت شده باشد. شهروندانی که برای رای‌دهی در انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها ثبت می‌کنند، باید به ماموران ثبت نام سند شهروندی‌شان را نشان دهند.

نویسنده افزوده که سند شهروندی هم همان شناس‌نامه‌ای کاغذی است. اداره‌ای ثبت احوال نفوس اعلام کرده است که حاضر است به شهروندانی که تذکره ندارند، شناس‌نامه کاغذی توزیع کند. روند توزیع شناس‌نامه‌های کاغذی هم شدت گرفته است.

حق نشر عکس Mandegardaily

روزنامه افغانستان ما نیز از مردم خواسته است که صحنه‌های رقابت سالم سیاسی را در انتخابات داغ تر سازد و پر شورتر و حماسی تر از گذشته در پای صندوق های رای حاضر شوند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که شرکت در انتخابات مستلزم داشتن تذکره و ثبت نام در مراکز رای دهی است، مردم باید از همین حالا به عنوان یک شهروند آگاه و مسئول بر همه نا امیدی‌ها نه گفته و برای ثبت نام در انتخابات اقدام کنند. مردم باید بدانند که تغییر از همین جا آغاز می‌شود؛ پس اگر خواهان تغییر هستید، این فرصت را از دست ندهید.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که شهروندان افغان صرف با تذکره‌ا‌ی تابعیت قادر به شرکت در انتخابات‌ هستند. توزیع تذکره‌ا‌ی کاغذی با دو مشکل که شفافیت انتخابات را می‌تواند زیر سوال ببرد، روبه‌رو است.

حق نشر عکس dailyafghanistan

به نظر سرمقاله نویس مشکل اول این است که هیچ رقم قابل توافقی از مجموع نفوس کشور ارائه نشده است. تازه‌ترین سرشماری نفوس کشور با انتقادهای تندی روبه‌رو شد، تفاوت دو میلیون نفوس میان "سرشماری تخمینی" حکومت و یک نهاد خارجی نه تنها مورد قبول واقع نشد که حتی از سوی برخی چهره‌های سیاسی یک "توطئه‌ا‌ی انتخاباتی" عنوان شد.

نویسنده افزوده که از این منظر برای رفع چنین ابهامی لازم است که دستکم اداره‌ای احصائیه‌ای کشور رقم تذکره‌های توزیع و ثبت شده را از بدو تاسیس دولت پساطالبان یا تا آن‌جا که اسناد آن آرشیو شده، از قبل اعلام کند.

مشکل دوم به نظر نویسنده این است که مشخص نیست که ده میلیون تذکره برای چه کسانی و در کجا توزیع می‌شود؟ در روستاها بسیاری از زنان تذکره ندارند. همین‌طور مواردی وجود دارد که برخی افراد بیش‌تر از یک تذکره گرفته‌اند. تفکیک افراد واجد گرفتن تذکره از باقی افراد کار دشواری است و لازم است که اداره‌ا‌ی مرکزی آمار و مرکز ثبت احوال نفوس به روشنی راهکار آن را به شهروندان توضیح دهند و روند عملی آن را پس از آن شروع کنند.

روزنامه ماندگار نوشته که روند ثبت‌نام رای‌دهند‌گان نیز با خطر سیاسی‌شدن و تقلب‌های جدید مواجه است. نفوس‌شماری هوایی و ارائه آمار و ارقام‌های تازه و مغشوش از جمعیت ولایت‌ها، از نظر اکثریت مردم افغانستان مقدماتی جدی برای اجرای تقلب‌های تازه است.

حق نشر عکس Etliaatroz

سرمقاله نویس افزوده که در نفوس‌شماری جدید، جمعیت شماری از ولایت‌های شمالی افغانستان کاهش و جمعیت شماری از ولایت‌های جنوب و شرق افزایش یافته است. این افزایش و کاهش، مسلماً افزایش و کاهش در شمار واجدین شرایط برای رای‌دهی در این مناطق نیز شمرده می‌شود.

نویسنده در ادامه افزوده که توزیع شناس‌نامه‌های کاغذی برای واجدین جدید شرایط رای‌دهی و همچنین ثبت‌نام رای‌دهند‌گان می‌تواند بر همین مبنا صورت گیرد و حلقات سیاسی خاصی را در داخل و بیرون از حکومت به تقلب سوق دهد.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که در نخستین روز ثبت نام رای دهندگان در کابل و شماری از ولایت‌ها، شماری معدود از شهروندان کشور به مراکز ثبت نام مراجعه کردند و این نشانه آن است که هنوز مردم از این امر آگاهی لازم را ندارند و این خود نشان می‌دهد که کمیسیون انتخابات در کار خبر رسانی و آگاهی دهی به مردم در این امر مهم، قصور و کوتاهی کرده است.

به نظر نویسنده عدم آگاهی مردم از این روند به نبود تبلیغات درستی برمی‌گردد که دولت باید آن را سازمان می‌داد و از راه‌های گوناگون، شهروندان کشور از آن با خبر می‌شدند.