روزنامه‌های کابل؛ برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنید

افغانستان حق نشر عکس 8am

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل(سه شنبه ۲۸ حمل/فروردین) به روند ثبت نام از رای دهندگان افغانستان پرداخته و از عدم استقبال مردم از روند ثبت نام ابراز نگرانی کرده‌اند.

روزنامه ماندگار نوشته که از سه روز بدین‌سو روند ثبت نام رای دهندگان در پایتخت و مراکز ولایت‌ها آغاز شده است. اما گزارش‌ها می‌رساند که استقبال عمومی از این روند بسیار اندک بوده است.

سرمقاله نویس با اشاره به اینکه مردم افغانستان چندین دوره انتخابات را سپری کرده‌اند، نوشته که هر دوره انتخابات با تقلبات گسترده همراه بوده، به همین دلیل، شهروندان دیگر اعتماد و باوری به روند انتخابات ندارند.

نویسنده ماندگار افزوده که در چنین وضعیتی، کمیسیون انتخابات افغانستان، یک ‌بار دیگر تعهد سپرده است که انتخابات پارلمانی را با چند ماه تاخیر برگزار می‌کند. این خبر در حالی ا‌ست که دو سال از زمان برگزاری انتخاباتِ پارلمانی گذشته و قرار است که این انتخابات در سال سوم این تاخیر برگزار شود.

سرمقاله نویس افزوده که این انتخابات از همین حالا با چالش‌هایی مواجه است؛ از جمله این‌که احزاب و جریان‌های سیاسی و مردم افغانستان با توجه به تجربه‎ای که از انتخابات‌های گذشته دارند، باور ندارند که دیگر انتخاباتی در افغانستان به سلامت و صلابت برگزار شود.

روزنامه افغانستان‌ما با اشاره به روند ثبت نام از رای دهندگان نوشته که تبلیغ و آگاهی دهی یکی از ضروریات روند انتخابات است. بدون آگاهی دهی در قدم اول تعدادی از مردم بخصوص زنان و کسانی که در قریه‌ها و روستاها زندگی می‌کنند، از روند انتخابات بی خبر می‌مانند.

نویسنده افزوده که در مرحله بعد در صورتی که آغاز روند انتخابات همراه با تبلیغات نباشد و از راه‌های گوناگون مردم را برای شرکت در انتخابات تشویق نکند، ممکن است انگیزه کافی برای شرکت در انتخابات برای بسیاری‌ها به وجود نیاید.

سرمقاله نویس افزوده که دو روز است از روند ثبت نام رای دهندگان می‌گذرد، اگرچه نمی‌شود میزان اشتراک مردم در روند ثبت نام در این دو روز را ملاک قضاوت و داوری قرار داد، زیرا هنوز فرصت کافی برای ثبت نام هست و شاید بسیاری بخواهند در روزهای آینده ثبت نام کنند؛ اما با آن هم این نگرانی وجود دارد که ممکن است فضای انتخابات آینده به گرمی انتخابات گذشته نباشد.

حق نشر عکس daily afghanistan

نویسنده افزوده که یکی از وظایف کمیسیون مستقل انتخابات این است که به مردم آگاهی دهد و مردم را از جزئیات روند انتخابات با خبر سازد و شوق و انگیزه کافی را برای شرکت در انتخابات به وجود آورد.

روزنامه آرمان ملی نوشته که حضور مردم در انتخابات بسیار سازنده است تا نهادهای حکومت که در کار قانون گذاری و نظارت از عملکرد های آن مکلفیت دارد شکل بگیرد و نمایندگان واقعی مردم انتخاب شوند.

سرمقاله نویس افزوده که تعلل در کار آگاهی دهی به مردم در این مورد دقیق است، نباید از یاد برد که مردم به دلایل دیگری نیز در این روند مشارکت نکرده‌اند و شاید هم آن گونه که انتظار می‌رفت، حضور نداشته باشند.

به نظر نویسنده اشتباهات سران حکومت و نهادهای رهبری کننده و مدیریت کننده انتخابات چهار سال قبل، سبب شده که مردم اعتماد و باورشان را به کار کمیسیون‌ها و زعامت کشور از دست دهند.

سرمقاله نویس افزوده که مردم باید با توجه به وضعیت کنونی کشور و نجات حکومت و پارلمان کشور از غیرقانونی بودن، باید در این روند ملی شرکت کنند تا در آینده بتوانند، با رای خویش در روند انتخابات، تاثیر گذار باشند.

حق نشر عکس Mandegar

روزنامه دولتی انیس نیز از مردم خواسته که بخاطر اینکه روند دموکراتیک را در کشور تقویت بخشند و در مقابل تروریسم و دهشت افکنی به بگویند، بایست به طور فعال و گسترده در روند ثبت نام رای دهندگا و روند انتخابات پارلمان که بدون شک یک روند ملی است شرکت کنند و سرنوشت سیاسی کشور را رقم زنند تا بتوانیم یک پارلمان متشکل از تمایندگان دلسوز، متعهد، متخصص و معتقد به منابع ملی داشته باشیم.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته که کمیسیون مستقل انتخابات باید این ذهنیت را از بین ببرد که انتخابات آینده تقلبی خواهد بود. هرچه زودتر باید کمیسیون مستقل انتخابات، به ویژه رئیس آن دست به کار شوند و این ذهنیت را از بین ببرند.

به نظر سرمقاله نویس این ذهنیت هم وقتی از بین می‌رود که کمیسیون مستقل انتخابات با چهره‌های سیاسی، احزاب و نهادهای مدنی روی یک راهکارهای مشترک نظارت بر کار این کمیسیون به نتیجه برسند و در پی آن احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و سیاست‌مداران از سلامت انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها صحبت کنند تا اعتماد مردم به روند انتخابات اعاده شود.