روزنامه‌های کابل؛ جنجال شناسنامه الکترونیکی

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

دو روز پیش، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را آغاز کرد اما ساعتی بعد عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان اعلام کرد این روند مشروعیت ندارد و دعوت به بحران است.

با گذشت دو روز هنوز هم موضوع جنجال‌ها و اختلاف‌ها بر سر توزیع شناسنامه‌های الکترونیک سرخط مطالب مهم تحلیلی روزنامه‌های صبح دوشنبه ۱۶ ثور/اردیبهشت کابل است.

اختلاف‌های قومی در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که تذکره‌های/شناسنامه‌های الکترونیک از سند ساده‌ ثبت مشخصات یک شهروند به یک جنجال مهم سیاسی و قومی ارتقا کرده و این مشکل وقتی به وجود آمد که رئیس جمهور غنی در سال ۱۳۹۳ زیر فشار تندروان قومی، قانون ثبت احوال نفوس را که خود توشیح کرده بود، کنار گذاشت.

۸‌صبح نوشته که " تندروان قومی‌ای که یک قوم را مالک افغانستان می‌دانند، از رئیس جمهوری خواستند که حتما واژه افغان درج تذکره‌های الکترونیک شود. آنان که تفسیر قومی از کلمه‌ افغان داشتند، درز قومی آفریدند و رئیس جمهور غنی هم به روایت شوونیستی آنان تسلیم شد."

۸‌صبح افزوده که رئیس جمهور غنی بدون در نظر داشت مصلحت‌های بزرگ ملی، با موضوع شناسنامه‌های الکترونیک برخورد سیاسی کرده است.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که اختلاف‌ها و سر و صداهای روزهای اخیر نشان داد که اختلاف بر سر گنجانده شدن واژه افغان در شناسنامه‌های الکترونیکی هنوز مستعد شعله‌ور کردن یک خشونت تمام‌عیار داخلی است.

اطلاعات روز نوشته که شتاب رئیس‌جمهور غنی برای شروع عملی توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی، چنانچه در روزهای گذشته شاهد بودیم، صرفا به موجی از اختلاف‌ها و اعتراض‌ها دامن زد و در نتیجه وضعیت را پیچیده‌تر ساخت.

اطلاعات روز افزوده که از این منظر برای بازگشایی گره کور توزیع شناسنامه و حل اختلاف‌نظرها بر سر آن فراتر از قوانین مدون، نیاز به هوشمندی سیاسی و آینده‌نگری معطوف به تامین ثبات است. "تداوم تنش‌ها راه را بر تسویه حساب‌های سیاسی باز می‌کند و با توجه به شکنندگی امنیت و حاکمیت دولت، می‌تواند منجر به تشدید تنش‌های قومی شود."

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز به این باور است که "به جای باز کردن گره تمام مشکلات کشور لازم است با نگاه معطوف به حفظ منافع ملی، اعضای حکومت و گروه‌های سیاسی به برگزاری شفاف انتخابات و کاهش‌ تنش‌های سیاسی همت بگمارند."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که "عملکرد رئیس جمهوری در رابطه به شناسنامه‌های الکترونیک، شتاب زده، ناسنجیده و قوم گرایانه بوده است و قوم گرایی‌ای بدتر از این نیست."

آرمان ملی نوشته که در شرایطی که این کشور گرفتار بدامنی، جنگ و نابسامانی‌های اقتصادی می‌باشد، دامن زدن به مسایل قومی، آتش زدن به هستی و زندگی مردم می‌باشد که بی‌ثباتی، نابسامانی های اجتماعی و حتی جنگ داخلی را نیز می‌تواند در قبال داشته باشد.

Image caption روزنامه ۸‌صبح

"آتش بیاران معرکه شناسنامه الکترونیک"

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که جنجال‌ها بر سر توزیع شناسنامه الکترونیک دیروز در مجلس بسیار داغ و ناامید کننده بود "یک طرف، طرف دیگر را مهاجر خوانده و خواهان برگشت آنان به کشورهای همسایه شدند و طرف دیگر، طرف مقابل را مهاجر، مستبد و ستمگر خوانده است. حتی تعدادی از نمایندگان خواهان تغییر نام کشور شده‌اند و بر تقابل خصمانه با یک کتله قومی دیگر تاکید ورزیده‌اند."

افغانستان نوشته که اما نمایندگان مجلس بدون شک نمایندگانی از متن ملت و این خانه نمادی از حیات جمعی و سیاسی مردم افغانستان است. این روزها فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی در این کشور نیز مبدل به فضای آلوده و مسموم شده است.

افغانستان افزوده که آن چه در این روزها و نیز در سال‌های گذشته به عنوان جنجال شناسنامه الکترونیکی یاد می‌شود، "محصول تفرقه افکنی‌ها، نفرت پراکنی‌ها و تندگویی‌های کسانی هستند که هر از گاهی و به بهانه‌ای آتش‌بیار معرکه می‌شوند. در پشت این همه تلخکامی‌ها و تندگویی‌ها اهداف سیاسی زودگذر و مطامع سیاسی برخی از جناح‌های سیاسی نهفته است."

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید دارد که توزیع شناسنامه الکترونیکی یکی از روندهای مهم و سرنوشت ساز و نیز مقدمه‌ای بر وحدت ملی و شکل گیری هویت ملی است. "از این رو همه نخبگان و تصمیم سازان کشور به خصوص اعضای مجلس نمایندگان باید در راستای وحدت و همبستگی مردم افغانستان پیشگام باشند نه آتش بیاران این معرکه بی حاصل و ویرانگر."

مطالب مرتبط