طالبان بخش‌هایی از شهر قندوز را به 'تصرف خود درآورده‌اند'

قندوز حق نشر عکس EPA
Image caption پارسال پس از پسگیری شهر قندوز، مقامهای دولتی پرچم طالبان را از میدان مرکزی این شهر پایین آوردند، اما نتوانستند این گروه از مناطق روستایی قندوز بیرون برانند

گزارش‌ها از شهر قندوز، در شمال افغانستان، حاکی است که گروه طالبان از شرق و غرب این شهر حمله کرده و بخش‌هایی از این شهر را به تصرف خود درآورده‌اند.

منابع محلی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که طالبان ساعت سه بامداد روز دوشنبه (۱۲ میزان/مهر) به محلات "سه درک"، "قهوه‌خانه"، "زاخیل" و "کوته گرد" در ناحیه (منطقه) سه شهر قندوز وارد شده‌اند.

شاهدان گفته‌اند که درگیری هنوز هم در این محلات ادامه دارد و صدای شلیک مسلسل شنیده می‌شود.

این شاهدان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که با ورود طالبان به این محلات، در خانه‌های مردم سنگر گرفته و از آن جا به سوی نیروهای دولتی شلیک می‌کنند و در مقابل این نیروها هم از زمین و هوا به سوی آنها تیراندازی می‌کنند.

مقام‌های دولتی تایید کرده‌اند که گروه طالبان به بخش‌هایی از شهر قندوز حمله کرده‌اند، اما با مقاومت شدید نیروهای دولتی مواجه شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption قندوز

محفوظ اکبری، سخنگوی پلیس حوزه شمال شرق به بی‌بی‌سی گفت که عملیات نیروهای دولتی برای عقب زدن طالبان به دلیل نفوذ ستیزه‌جویان این گروه در خانه‌های مسکونی، "به کندی پیش می‌رود".

آقای اکبری در مورد محلاتی که طالبان ادعای تصرف آنها را کرده، گفت که این محلات "در داخل شهر نیستند"، بلکه در حومه شهر هستند. اگر چه افزود که این محلات بخشی از "ناحیه‌های" (منطقه‌های) اداری شهری شمرده می‌شوند.

احمد یما شیرزاد خبرنگار بی‌بی‌سی در قندوز می‌گوید که وضعیت شهر قندوز به وضعیت حکومت نظامی درآمده و در کوچه و خیابان‌ها نیروهای نظامی مستقر شده‌اند.

گروه طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای مدعی شده که شهر قندوز را از چهار سو هدف عملیات تهاجمی خود قرار داده و چند محله عمده را در داخل شهر به تصرف خود درآورده است.

سخنگوی پلیس حوزه شمال شرق افغانستان گفت که هرچند هر دو طرف درگیری تلفات داده اند، اما هنوز اطلاع دقیقی از آمار آن در دست نیست.

گروه طالبان یک سال پیش در ششم میزان با حمله شدید از چند سو به این شهر، آن را به تصرف خود درآورد و برای چند روز بر آن کنترل داشت.

مطالب مرتبط