واکنش تند مشاور رئیس جمهوری افغانستان به حمله لفظی به کرزی

حق نشر عکس NSC
Image caption آقای اتمر (چپ) گفته که توهین به آقای کرزی "غیرقابل تحمل" و کار "سازمان‌های اطلاعاتی خارجی" است

حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان حملات لفظی به حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین در مراسم سالگردترور برهان‌الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح را "غیرقابل تحمل" و کار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی دانسته است.

آقای اتمر در اعلامیه‌ای که از جانب او در حساب کاربری رسمی شورای امنیت ملی در فیسبوک منتشر شده، این حملات لفظی را "بازی مزورانه" و "بی‌احترامی و توهین" به رئیس جمهوری پیشین خوانده و تأکید کرده که "منتظمین و میزبانان مراسم مسئولیت داشتند که حیثیت و شخصیت همه مهمانان از جمله آقای کرزی را حفاظت کنند."

این مراسم روز جمعه (۹میزان/مهر) از سوی حزب جمعیت اسلامی، که آقای ربانی رهبر آن بود، با حضور رهبران و هواداران این حزب برگزار شد و شمار زیادی از مقام‌های دولتی، رهبران جهادی و سیاستمداران برجسته کشور در آن حضور داشتند.

در این مراسم شماری از حاضران علیه او شعار دادند و برای لحظاتی این مراسم مختل شد، ولی بعداً آقای کرزی یکی از کسانی را که علیه او شعار می‌دادند، در آغوش کشید و به "خارجی‌ها" هشدار داد که توطئه آنها کارگر نخواهد افتاد.

حق نشر عکس FB.com/Salahuddin.Rabbani
Image caption برخی از رهبران جمعیت اسلامی گفته‌اند که شعارهای "مرگ بر کرزی" در این مراسم ربطی به این حزب ندارد

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری از آقای کرزی به عنوان "زعیم ملی" نام برده و افزوده که مردم، حکومت و رئیس جمهوری احترام خاصی به او قایل هستند، ولی در مراسم یادبود از آقای ربانی که به عنوان "مهمان" دعوت شده بود، مورد بی‌احترامی قرار گرفت.

آقای اتمر افزوده که برخی محافل "اجاره‌ای و مزدخور استخبارات خارجی ترور شخصیتی بزرگان و شخصیت‌های ملی، تلاش‌های زنجیره‌ای وسیعی را آغاز نموده‌اند"، ولی او از آنها نام نبرده است.

مشاور ارشد اشرف غنی، رئیس جمهوری، به آنها هشدار داده که اگر آنها برای "خوش‌خدمتی باداران خارجی" خود به بی‌احترامی به رئیس جمهوری پیشین و کنونی ادامه دهند، پیامدهای خوبی نخواهد داشت.

او تأکید کرده است: "ملت و دولت افغانستان به حلقات مزدور، افغانستان‌ستیز و بیگانه‌پرست اجازه نخواهند داد که با ادامۀ بی‌احترامی و توهین به شخصیت‌های ملی افغانستان، از باداران خارجی خود، منعفت ناروای سیاسی کسب و کمایی نمایند."

حملات لفظی به آقای کرزی در این مراسم، واکنش‌های تند هواداران او را به دنبال داشت و بسیاری از آنها به حمایت از او برخواستند.

اگر چه که رهبران جمعیت اسلامی پس از حملات لفظی به آقای کرزی در این مراسم تأکید کرده‌اند که این حملات نباید به پای این حزب شمرده شود.

پیش از این، ژنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده قدرتمند ولایت جنوبی قندهار هم واکنش تندی نشان داده و در پیام ویدئویی که در این مورد منتشر کرده، به مجاهدین هشدار داده که فرزندان میرویس هوتکی، احمدشاه درانی و امان‌الله، پادشاهان پیشین افغانستان از قندهار، جلال‌آباد و پکتیا علیه آنها برخواهند خاست.

حق نشر عکس AP
Image caption فرمانده پلیس قندهار گفته که "بهترین مجاهد ملا محمدعمر" و "بهترین مجاهد قهرمان ملا دادالله" بودند

این ژنرال ارشد پلیس گفته که اگر مجاهدین سخن از جهاد می‌گویند، "بهترین مجاهد ملا محمدعمر" و "بهترین مجاهد قهرمان ملا دادالله" بودند.

ملا عمر رهبر و ملا دادالله فرمانده نظامی گروه طالبان بود که هر دو تا آخر عمر علیه دولت فعلی افغانستان جنگیدند. ملا عمر در پاکستان درگذشت و ملا دادالله در جنوب افغانستان کشته شد.

فرمانده پلیس قندهار همچنین افزوده کسانی که حرف از "جهاد و مقاومت" می‌زنند، در واقع آنها "نه جهاد کردند و نه مقاومت"، چرا که به گفته او، ملا دادالله "به تنهایی آنها را تا کولاب و مشهد" متواری کرد.

اشاره آقای اچکزی به رهبران جمعیت اسلامی و ائتلاف شمال پیشین است که برهان‌الدین ربانی را "رهبر جهاد و مقاومت" می‌خوانند و در مراسم پنجمین سالگرد ترور آقای ربانی نسبت به بی‌توجهی به مجاهدین انتقاد کردند.

در مقابل، این اظهارات فرمانده پلیس قندهار هم واکنش‌های گسترده‌ای را در رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان برانگیخته و مغایر اصول حرفه‌ای نیروهای مسلح و دارای انگیزه‌های قومی تلقی شده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط