تفاهمنامه آغاز کار دومین نیروگاه تولید برق گازی در شمال افغانستان امضا شد

شهر کابل حق نشر عکس ADB
Image caption برق شهر کابل اکنون از برق وارداتی تأمین می‌شود

تفاهمنامه ایجاد نیروگاه گازی تولید برق از گاز طبیعی در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان در شمال افغانستان میان وزارت انرژی و آب این کشور و شرکت خصوصی بیات گروپ امضا شد.

براساس این تفاهمنامه، شرکت بیات گروپ در بخش اول مسئولیت تولید ۵۲ میگاوات انرژی برق را از گاز طبیعی شبرغان خواهد داشت.

این تفاهمنامه صبح امروز(دوشنبه، ۱۲ میزان/ مهر) در ارگ ریاست جمهوری افغانستان امضا شد.

علی‌احمد عثمانی، وزیرانرژی و آب افغانستان در مراسم امضا این تفاهمنامه گفت که شرکت طرف قرارداد بعد از سه ماه طرح نهایی خود را به وزارت انرژی و آب ارائه می‌کند.

او گفت که شرکت بیات‌ گروپ پیشنهاد تولید ۱۹۲ میگاوات برق را در طرح سه مرحله‌ای با سرمایه‌گذاری ۲۵۲ میلیون دلار داده است.

آقای عثمانی افزود که براساس این طرح در مرحله اول ۵۲ میگاوات برق، در مرحله دوم ۱۰۰ میگاوات و در مرحله سوم ۱۹۲ میگاوات برق تولید خواهد شد که شورای عالی اقتصادی تولید ۵۲ میگاوات برق را تأیید کرده‌است.

او گفت که این شرکت آخرین فناوری را برای انجام این کارش معرفی خواهد که راندمان تولید زیاد و قیمت برق تولید شده مناسب باشد؛ از طرف دیگر، قیمت گازی که از شرکت افغان گاز خریداری می‌شود نیز باید مشخص شود.

وزیر انرژی و آب گفت که بعد از سه ماه قرار داد امضا می‎شود، با امضای آن شرکت بیات در مدت شش ماه اجرا این طرح را تکمیل و برق را وارد شبکه برق افغانستان می‌کند.

احسان الله بیات، رئیس شرکت بیات گروپ نیز در این مراسم گفت که اجرای این طرح پس از امضای نهایی قرارداد، شش ماه را دربر خواهد گرفت.

او افزود که اجرای مرحله دوم این طرح نیز ۱۵ ماه را در بر می‌گیرد.

به گفته او، دولت با اجرای مرحله اول این طرح، سالانه موفق به دریافت ۹۰۰ میلیون افغانی (بیش از ۱۳ میلیون دلار) خواهد شد و با تکمیل بخش سوم درآمد دولت سالانه به ۳,۲ میلیارد افغانی خواهد رسید.

آقای بیات افزود که این نیروگاه جدیدترین فناوری را خواهد داشت که بدون ضایعات است.

قرارداد اولین پروژه تولید برق گازی در افغانستان میان وزارت انرژی و آب افغانستان و شرکت خصوصی غضنفر پنجشنبه (۱ میزان/مهر) امضا شد.

اکنون افغانستان نزدیک به ۷۰ درصد برق مورد نیازش را از کشورهای ترکمنستان، ایران، تاجیکستان و ازبکستان وارد می‌کند و نزدیک به ۳۰ درصد برق مورد نیاز این کشور نیز از تولیدات داخلی تأمین می‌شود.

حق نشر عکس ARG
Image caption این تفاهمنامه میان آقای عثمانی (سمت راست)وزیر انرژی و آب و آقای بیات امضا شد

مطالب مرتبط