درآمد شهرداری کابل در ماه‌های اخیر دو برابر شده است

Image caption شهرداری کابل می‌گوید که مالیات جمع‌آوری شده نسبت به گذشته دو برابر شده‌ است

شهرداری کابل می‌گوید که درآمد مالیاتی این اداره در ماه سرطان/ تیر از ۲۹ میلیون افغانی (معادل ۴۲۶ هزار دلار) به ۵۲ میلیون افغانی در ماه سنبله/ شهریور افزایش یافته‌است.

دلیل این افزایش اجرای یک رشته برنامه‌های نظارتی و استفاده از نیروی نظامی برای کنترل افراد برای پرداخت مالیات بوده است.

در چهارماه گذشته، ۱۵۸ میلیون افغانی معادل بیش از ۲.۳ میلیون دلار مالیات از دروازه‌های کابل جمع‌آوری شده و مقام‌های شهرداری گفته‌اند که برنامه دارند تا پایان سال سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون افغانی (معادل بیش از ۵۴ میلیون دلار) مالیات جمع‌آوری کنند.

دروازه‌های ورودی کابل، منبع مهم درآمد برای شهرداری پایتخت است. شهرداری کابل بودجه عادی و توسعه‌ای‌اش را خود فراهم می‌کند. این بودجه از جمع‌آوری مالیات خانه‌ها و خدمات شهری تأمین می‌شود.

Image caption دروازه شرقی شهر کابل یکی از منابع اصلی درآمد شهرداری کابل است

عبدالوکیل عطایی، رئیس عواید (درآمد) شهرداری کابل می‌گوید که مالیات این اداره در یک ماه اخیر ۴۰ درصد بیشتر شده و دلیل آن را افزایش نظارت جدی از جمع‌آوری مالیات شهری می‌داند.

آقای عطایی می‌گوید: "در چهارماه اخیر عواید شهرداری ۱۰ درصد افزایش یافته و در یک ماه اخیر ۴۰ درصد نسبت به ماه‌های قبلی بلند رفته (افزایش داشته) و ما در تلاش بالا بردن عواید از طریق آوردن اصلاحات، نظارت و مبارزه با فساد هستیم."

به گفته او، در گذشته "زورمندان" از پرداخت مالیات فرار می‌کردند و حالا "گارنیزیون (پلیس شهری) کابل در دروازه‌های شهر مستقر شده تا از فرار زورمندان در پرداخت مالیات شهری، جلوگیری کنند."

دروازه شرقی کابل در پلچرخی یکی از مهم‌ترین منابع درآمد شهرداری است. روزانه صدها کامیون باربری مملو از کالای‌های مصرفی تا مواد ساختمانی از همین طریق وارد شهر می‌‌شوند.

Image caption آقای عطایی می‌گوید: "در چهارماه اخیر عواید شهرداری ۱۰ درصد افزایش یافته و در یک ماه اخیر ۴۰ درصد نسبت به ماه‌های قبلی بلند رفته (افزایش یافته) است"

الف خان، راننده‌ای است که پنج سال می‌شود از پاکستان به افغانستان سیمان منتقل می‌کند. شهرداری از حدود ۳۷ تن مال او نزدیک به شش هزار افغانی (نزدیک ۱۰۰دلار) مالیات می‌گیرد.

الف‌ خان می‌گوید در گذشته محصول شهرداری (مالیات) از آنان اخذ نمی‌شد.

او می‌گوید: "وقتی که به منطقه ماهی پر رسیدم، صاحب مال به من تلفن کرد که محصول (مالیات) شهرداری را بپردازم و رسید آنرا باخود ببرم تا خودرو من تخلیه شود."

به گفته الف‌خان، در گذشته شماری از تاجران از پرداخت مالیات فرار می‌کردند و ماموران هم توجه جدی به جمع‌آوری مالیات نداشتند.

در دروازه پلچرخی کابل، روی تابلو بزرگس هزینه محصول شهری نوشته شده‌ است. اما با این حال حتی تا چند ماه پیش بسیاری‌ در مورد پرداخت مالیات معلومات و آگاهی کافی نداشتند.

سید هاشم، شش سال می‌شود که با کامیون باربری‌اش ریگ (شن) از بیرون کابل وارد می‌کند.

او می‌گوید که پنج سال تمام شهرداری از او محصول (مالیات) نگرفته، اما دو ماه می‌شود که از هر موتر (خودرو) محصول اخذ می‌کند.

او می گوید: "من که نه زورمند هستم و نه هم فرار می‌کنم؛ خودشان محصول نمی‌گرفتند."

حالا در این دروازه، ماموران نظامی گارنیزیون کابل مستقر شده تا جلو فرار از پرداخت مالیات را بگیرند. شهرداری بر علاوه کارمندان دایمی ورودی شهر دو نفر ناظر هم تعیین کرده تا از فساد مامورانش جلوگیری کرده باشد.

سید سلیم، نماینده شهرداری در دروازه پلچرخی می‌گوید که در گذشته فرار از محصول وجود داشته، افراد واسطه فعال و ماموران هم در فساد دخیل بودند.

Image caption یک مراجعه کننده در حال پرداخت مالیات

وی افزود: "قبل از گارنیزیون ما در این جا آمدیم، ما کسی را ندیدیم که زورمند باشد و زورگویی کند، بعضی مشکلات در داخل اداره بود."

شهرداری کابل، یکی از اداره‌های است که بسیاری‌ها از وجود فساد در آن شکایت دارند. هنوز این اداره توسط سرپرست اداره می‌شود. اخیرا شورای وزیران افغانستان تصویب کرده که جلو فساد در دروازه‌های عایداتی گرفته شود.

در چهار ماه گذشته شهرداری ۱۵۸ میلیون افغانی عواید جمع آوری کرده و مقام‌های این نهاد می‌گویند در پایان سال مالی به هدف از قبل تعین شده که ۵۴ میلیون دلار است، دست خواهند یافت.