در نشست بروکسل برای افغانستان چه خواهد گذشت؟

حق نشر عکس EU
Image caption نشست بروکسل یازدهمین کنفرانس بین‌المللی پس از حمله آمریکا به افغانستان برای اعطای حمایت مالی به این کشور خواهد بود

اتحادیه اروپا و دولت افغانستان به طور مشترک به تاریخ ۵ ماه اکتبر سال جاری میلادی میزبان نشست بروکسل در باره افغانستان خواهند بود. انتظار می‌رود که در این نشست ۷۰ کشور و ۲۰ سازمان بین‌المللی شرکت کنند.

افغانستان در این کنفرانس از جامعه جهانی خواستار قطعی ساختن پشتیبانی مالی و سیاسی از این کشور خواهد شد.

نشست بروکسل در ادامه کنفرانس توکیو (۲۰۱۲) است که در آن تمویل‌کنندگان خارجی افغانستان تعهد کردند سالانه ۴ میلیارد دلار تا سال ۲۰۱۶ برای توسعه افغانستان کمک کنند.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه به نمایندگی از اتحادیه اروپا در این نشست شرکت خواهد کرد. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نمایندگی کشورشان را در این کنفرانس به‌عهده خواهند داشت.

کنفرانس بروکسل در باره چه است؟

در نشست بروکسل تلاش خواهد شد تا اثربخشی حمایت مالی بین‌المللی با ارائه چارچوب جدید توسعه ملی افغانستان افزایش یابد.

دولت افغانستان در این کنفرانس بین المللی یک روزه برنامه‌هایی برای انجام اصلاحات از جمله مبارزه با فساد اداری، تقویه حاکمیت قانون و بهبود مدیریت مالیه عمومی را تشریح خواهد کرد.

در عین زمان، در این نشست برای حامیان بین‌المللی افغانستان فرصت فراهم می‌شود تا پشتیبانی سیاسی و مالی خود را از این کشور برای صلح، دولت‌سازی و برنامه‌های توسعه تا سال ۲۰۲۰ اعلام کنند.

دولت افغانستان با دست پر به نشست بروکسل می‌رود؟

در کنفرانس بروکسل برای دولت افغانستان فرصت داده می‌شود تا دیدگاه‌های خود را برای آینده این کشور با ارایه چهارچوب ملی صلح و توسعه افغانستان بیان کرده و دستاوردهای خود را در عرصه انجام اصلاحات تشریح کند.

چارچوب ملی صلح و توسعه افغانستان یک برنامه پنج ساله برای رسیدن به خودکفایی بوده که هدف آن راهنمایی حکومت در استفاده موثر از بودجه برای دست‌یابی به توسعه است.

یکی از تفاوت‌های این با برنامه قبلی "استراتژی توسعه ملی افغانستان" شامل کردن مورد دست‌یابی به صلح است که ظاهرا تغییر در رویکرد جامعه جهانی را نشان می‌دهد.

Image caption رئیس جمهوری غنی و رئیس اجرایی عبدالله در این نشست از افغانستان نمایندگی می‌کنند

حکومت وحدت ملی همچنین در این نشست عملکرد دو سال گذشته خود را ارزیابی خواهد کرد که این شامل ارائه فهرست از دستاوردهای این حکومت و یک گزارش در مورد خودکفایی از طریق چهارچوب پاسخگویی متقابل خواهد بود.

دولت افغانستان و جامعه جهانی در سال ۲۰۱۵ بالای ۳۹ مورد در خودکفایی از طریق چهارچوب پاسخگویی متقابل تعهد کردند. در نشست بروکسل انتظار می رود که این تعهدات تا سال ۲۰۲۰ تمدید شود.

علاوه بر این، انتظار می‌رود که حکومت وحدت ملی برنامه‌های اولویت ملی جدید را معرفی کند. این برنامه‌ها به دولت کمک خواهد کرد تا منابع را به جاهای سوق دهد که بیشترین تاثیر را بالای زندگی مردم افغانستان، از جمله کاهش میزان فقر داشته باشد.

اهمیت این نشست برای افغانستان چیست؟

همین اکنون ۷۰ در صد از هزینه مالی دولت افغانستان از طریق کمک‌دهندگان خارجی تأمین می‌شود.

تعهدات پشتیبانی مالی سالانه در حدود ۴ میلیارد دلاری کنفرانس توکیو تا سل ۲۰۱۶ برنامه ریزی شده بود. از این‌رو، تمدید این کمک‌های مالی در کنفرانس بروکسل برای افغانستان اهمیت ویژه‌ای دارد.

ریچارد اولسون، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان در همایشی در واشنگتن اخیرا گفته بود که در نشست بین‌المللی بروکسل، سالانه مبلغ ۳ میلیارد دلار در چهار سال آینده، برای توسعه افغانستان در نظر گرفته خواهد شد.

آقای اولسون تأکید کرد که این کمک ۳ میلیارد دلاری "یک چک سفید نیست و می‌تواند وابسته به پیشرفت افغانستان در انجام اصلاحات، از جمله مبارزه با فساد اداری باشد".

در حاشیه نشست بروکسل چه خواهد گذشت؟

در حاشیه نشست بروکسل، قرار است حکومت افغانستان به تاریخ چهارم اکتبر در نشستی زیر عنوان "جنسیت- زنان توانمند، افغانستان مرفه" برنامه‌های خود را با هدف حفظ حقوق زنان و توانمندسازی آنها ارائه کند.

در همان روز، یک نشست دیگر هم تحت عنوان "همکاری اقتصادی منطقه‌ای-همگرایی منطقوی و رفاه" توسط دولت افغانستان برگزار می‌شود که در آن بالای یک پارچه سازی همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای کمک به ثبات و صلح در افغانستان و کشوهای همجوار بحث خواهد شد.

Image caption سران ناتو در ورشو برای ادامه ماموریت افغانستان تا چهار سال آینده توافق کردند

نشست بروکسل یازدهمین کنفرانس بین‌المللی پس از حمله آمریکا به افغانستان برای اعطای حمایت مالی به این کشور خواهد بود.

در ماه ژوئیه گذشته، سران ناتو در ورشو بر ادامه ماموریت افغانستان تا ۲۰۲۰ توافق کردند و بر اساس نتایج آن نشست، ۳.۵ میلیارد دلار را آمریکا، ۱ میلیارد دلار را دیگر کشورهای عضو ناتو و ۵۰۰ میلیون دلار را هم دولت افغانستان فراهم می‌کند.