وزارت داخله: عملیات پاکسازی در قندوز ادامه دارد، به طالبان تلفات سنگینی وارد شده ‌است

قندوز حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای پلیس محلی افغانستان در جاده‌های شهر قندوز

وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام ‌کرد که مناطق حوزه اول، دوم و سوم قندوز به صورت کامل پاکسازی شده و به نیروهای گروه طالبان نیز تلفات سنگینی وارد شده ‌است.

در خبرنامه این نهاد که صبح امروز(سه‌شنبه ۱۳ میزان/مهر) در صفحه رسمی فیسبوک آن نشر شده، آمده است که عملیات پاکسازی اکنون در مناطق زاخیل، على‌خیل، خاکنى، باغ شرکت، چرخ آب، آلچین همزمان جریان دارد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز در یک نشست خبری اعلام کرد که از آغاز درگیری تاکنون ۵ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان کشته و ۱۳ نفر زخمی شده‌اند.

به گفته او ستیزه جویان به دلیل برگزاری کنفرانس بروکسل این عملیات را آغاز کرده که بگویند،"زنده هستند و می‌توانند تحرکاتی را انجام دهند."

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله(کشور) افغانستان نیز در این نشست خبری اعلام کرد که اکنون نیروهای کماندوهای ارتش، نیروهای ویژه پلیس و امنیت ملی در شهر قندوز حضوردارند و در عملیات پاکسازی شهر سهیم هستند.

یک ساکن ولایت قندوز در صحبت با بی‌بی‌سی با ابراز نگرانی از ادامه درگیری در داخل شهر می‌گوید که مردم از شهر در حال فرار هستند و به غیر نظامیان تلفات زیادی وارد شده‌ است.

او مدعی است که مردم امید خود به دولت را از دست داده و اکنون کوچه به کوچه شهر قندوز درگیری ادامه دارد.

زمانیکه او تلفنی با بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد، صدای تیراندازی به وضوح شنیده می‌شد.

به گفته این شهروند شهر قندوز، اکنون گروه طالبان در "بندرتخار" درشرق، "بندرخان آباد" درشرق و "بندرکابل" درغرب با نیروهای امنیتی درگیر هستند و به تازگی از طرف "بندرامام" در شمال شهر نیز گروه طالبان حمله کرده و درگیری جریان دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می‌شود که افراد گروه طالبان تا میدان مرکزی شهر دیروز پیشروی کرده بودند

محفوظ الله اکبری، سخنگوی منطقه شمال شرق پلیس نیز با ارسال خبرنامه‌ای افزوده که در عملیات مشترک نیروهای امنیتی افغان که توسط نیروهای هوایی حمایت می‌شوند، بیش از ۴۰ ستیزه جوی مخالف دولت در مناطق مختلف شهر قندوز کشته شده‌اند.

در این خبرنامه تاکید شده که شهر قندوز کاملاً تحت کنترل نیروهای امنیتی است و "هراس افکنان" در بعضی نقاط نواحی دورتر شهر در منازل مسکونی و ساختمانهای چند طبقه سنگر گرفته‌اند که تحت محاصره کماندوهای ارتش هستند.

در خبرنامه آمده که با حمایت نیروی هوایی افغانستان عملیات جهت پاکسازی کامل مناطق در نواحی مختلف شهر از جمله نوآباد، خواجه مشهد، قهوه خانه، خاکنی، سه درک و بندرخان آباد جریان دارد.

آقای اکبری گفته که اجساد ۴۰ جنگجوی گروه طالبان در منطقه باقی مانده و امکان دارد که شمار تلفات آنان افزایش یابد.

درگیری در بغلان

منابع محلی در ولایت بغلان در همسایگی ولایت قندوز اعلام کرد که در عملیات مشترک نیروهای امنیتی ۱۵ ستیزه جوی مخالف دولت در ولسوالی بغلان مرکزی و کوچه "کمپودر" کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی عمومی زون ۸۰۸ "اسپین‌زر" پلیس اعلام کرده که درگیری میان نیروهای امنیتی و ستیزه جویان طالبان در ولسوالی بغلان مرکزی و سفیدخان شهرپلخمری، مرکز این ولایت، ادامه دارد.

پلیس بغلان گفته که "اسلام ازبک" نیز در میان کشته شدگان گروه طالبان است.

براساس گفته منابع محلی "اسلام ازبک" مسئول اطلاعات محلی گروه طالبان در ولسوالی بغلان مرکزی بوده‌است.

مطالب مرتبط