عکس‌العمل حزب جمعیت اسلامی به‌واکنش تند حنیف اتمر، مشاور رئیس جمهوری افغانستان

حق نشر عکس Rabbani
Image caption در مراسم سالگرد ربانی شماری شعار "مرگ به کرزی" سردادند

صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی و وزیر خارجه افغانستان به واکنش تند حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان به حمله لفظی به کرزی، عکس العمل نشان داد.

آقای صلاح‌الدین ربانی در اعلامیه‌ای که از آدرس حزب جمعیت اسلامی در صفحه رسمی فیسبوک خود منتشر کرده، نوشته که دفتر مشاور امنیت ملی بعد از گذشت سه روز از اين حادثه، در حالی‌که ولسوالی ناوه به دست "دشمنان افغانستان" سقوط کرده و مركز ولایت قندوز در آستانه سقوط به دست "دشمن" قرار داشت، اعلامیه شدیداللحنی نشر کرد.

آقای اتمر دیروز با نشر خبرنامه‌ای حملات لفظی به حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین در مراسم سالگرد ترور برهان‌الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح را "غیرقابل تحمل" و کار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی دانست.

آقایی ربانی نوشته که به نظر آقای اتمر حادثهٔ ۹میزان/مهر "به حلقات مشخصی‌که مورد حمایت استخبارات خارجی قراردارند" نسبت دارد.

او افزوده: "جمعیت اسلامی افغانستان از سالیان متمادی با همه دست‌نشاندگان خارجی و حلقات مورد حمایت سازمان‌های استخباراتی منطقه و فرامنطقه مبارزه کرده‌است و به یقین نشرکنندگان اعلامیه نیز این را به خوبی می‌دانند."

جمعیت اسلامی از دفتر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان خواسته "اگر واقعاً پشت سر آن حادثه حلقات مرتبط به سازمان‌های استخباراتی حضور داشته و آن‌‌ها قصد اخلال‌گری همایش بزرگداشت از پنجمین سال‌لگرد" آقای ربانی را داشتند، "بايد هرچه زود تر جزئیات آن قضیه را با جمعیت اسلامی افغانستان شریک سازد، در غیر آن اعلامیه این نهاد غیر ضروری و در راستای منافع ملی نبوده و تأکید می‌کنیم که از نشانی نهادهای ملی، صدای افتراق و گروه گرایی بلند نکنند."

در این اعلامیه آمده که جمیعت اسلامی افغانستان در طول عمر سیاسی این حزب و در حساس‌ترین مواقع، همیشه با صبر، تحمل، رواداری و عقلانیت با مسایل برخورد کرده‌است.

جمعیت اسلامی ترور آقای ربانی و دها نفر دیگر را "مرموز" دانسته و افزوده که "هنوز کوچکترین شفافیتی در زمینه بررسي پرونده ترور آن‌ها وجود ندارد."

در این اعلامیه آمده که "رهبری و اعضای جمعیت اسلامی با درایت تمام، فرهنگ مبتنی بر عقلانیت و تسامح‌شان را در برخورد با آن حوادث نشان دادند. ما باور داریم که همدیگرپذیری، رعایت حق مساوی برای همه، تامین شفافیت،‌ و انگشت نگذاشتن روی حساسیت‌های زبانی، قومی و مذهبی، به نفع همه مردم افغانستان است."

جمعیت اسلامی افزوده که بعد از مصاحبه آقای کرزی درباره گروه طالبان موجی از اعتراض‌ها و نگرانی‌ها از اين موضعگيری در ميان جامعه شكل گرفت و انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نيز داشت.

در این اعلامیه آمده که به همين دليل جمعیت اسلامی با درك حساسيت‌های ايجاد شده در ميان مردم، از رئیس جمهوری پیشین دعوت به عمل نیاورد تا در همایش پنجمین سالگرد آقای ربانی اشتراک کند. در برنامه تهیه‌شده از سوی کمیسیون برگزاری این همایش نيز نام ایشان نبود؛ اما جناب حامد کرزی خود لطف کردند و تشریف آوردند و تقاضای ایراد سخنرانی کردند که متأسفانه باعث شد چند تن از اشتراک کنندگان همایش، علیه ایشان شعار دهند.

واکنش تند مشاور رئیس جمهوری افغانستان به حمله لفظی به کرزی

مطالب مرتبط