کنفرانس بروکسل برای کمک به افغانستان آغاز به کار کرد

Image caption مقام‌های عالی رتبه ده‌ها کشور جهان در بروکسل به منظور کمک به افغانستان جمع شده اند

کنفرانس بروکسل برای کمک به افغانستان با سخنرانی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور آغاز شد.

این کنفرانس برای دو روز( ۱۳ و ۱۴ میزان/ مهر) در بروکسل، پایتخت بلژیک، با شرکت حدود ۷۰ کشور و ۲۰سازمان و نهاد بین‌المللی به منظور کمک به افغانستان در چهار سال آینده، ادامه دارد.

دولت افغانستان گفته که در این کنفرانس کشورهای کمک‌کننده سالانه بیش از ۳.۵ میلیارد دلار کمک به افغانستان وعده خواهند داد.

براساس آماری که وزارت مالیه/دارایی داده، پنج کمک‌کننده بزرگ عبارت خواهند بود از آمریکا (۷۰۰ میلیون دلار)، آلمان (۴۵۰ میلیون دلار)، بانک جهانی (۴۰۰ میلیون دلار)، بانک توسعه آسیایی (۳۰۵ میلیون دلار) و هند (۲۵۰ میلیون دلار). همچنین، اتحادیه اروپا اعطای کمک‌هایی به ارزش سه میلیارد و سیصد هزار میلیون دلار به افغانستان طی چهار سال آینده را تعهد کرده است.

آقای غنی در آغاز این کنفرانس گفت که کشورش مبارزه با فساد را در صدر برنامه‌های خود قرار داده و برای مبارزه با این پدیده تلاش خواهد کرد.

او گفت که برای این کار یک مقام ارشد افغانستان به اتهام دریافت ۱۵۰ هزار دلار رشوه بازداشت شده‌است.

حق نشر عکس AFP
Image caption کنفرانس بروکسل با سخنرانی آقای غنی آغاز شد

آقای غنی خواستار مبارزه با تروریسم شد و گفت که تروریسم خوب و بد وجود ندارد.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته که از شرکت کنندگان می‌خواهد سهم مشابهی در این کنفرانس داشته باشند.

اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده که این اتحادیه کمک لازم را به افغانستان خواهد کرد، ولی افغانستان نیز مسئولیت‌های دارد که باید انجام دهد.

در همانحال، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گزارش‌های مربوط به شرایط اتحادیه برای ادامه کمک به افغانستان را به شدت تکذیب کرده است.

پیشتر، برخی منابع خبری نوشته بودند که اتحادیه اروپا گفته است به شرطی به افغانستان کمک خواهد کرد که دولت آن کشور به اقدامات لازم مبادرت کند تا هزاران پناهجوی افغان که عازم اروپا شده‌اند به کشورشان بازگردند. خانم موگرینی این گزارش‌ها را نادرست خوانده و گفته است که از نظر این اتحادیه، ارتباطی بین کمک به افغانستان و مساله مهاجرت وجود ندارد.

مطالب مرتبط